Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ATTACK OF THE KILLER TOMATOES

ATTACK OF THE KILLER TOMATOES

Atak morderczych pomidorów

ocena:4
Rok prod.:1978
Reżyser:John De Bello
Kraj prod.:USA
Obsada:David Miller, George Wilson, Sharon Taylor, J.Stephan Peace, Ernie Meyers, Eric Christmas,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Z czym Wam się kojarzy pomidor? Oczywiście ciąg skojarzeń może być przeróżny: warzywo, keczup, pizza, ostra, piwo... No, tak – zapędziłem się. A jeśli dorzucę: komedia, musical, morderstwa, horror, kataklizm? Za bardzo się zapędziłem? Nie, moi drodzy. Witajcie w świecie Zabójczych pomidorów.

Ludzkość zmierzyła się już z niejednym potworem czy ich plagami. Nikt jednak nie spodziewał się inwazji agresywnie nastawionych pomidorów, które przystępują do frontalnego ataku. Pomidory nie znają litości, aktów przemocy dokonują od razu na każdym człowieku, nie bawiąc się w stopniowanie napięcia czy tajność operacji. Strategia tych zabójczych warzyw nie jest znana, znane jest natomiast nastawienie rządu, który całą sytuację chce wyciszyć i zataić. Może i nie byłoby to takie trudne, gdyby nie fakt, że pomidorów stale przybywa, dodatkowo przyjmują kolosalne rozmiary. Na szczęście do akcji przystępuje tajna grupa specjalna, w skład której wchodzą: mistrz przebrania, ekspert od nurkowania, mistrzyni olimpijska w pływaniu i tajny agent nie rozstający się ze swoim spadochronem. Otwartym. Czy uda im się uratować ludzkość? Czy rozwikłają zagadkę plagi zabójczych pomidorów? Czy ktoś odnajdzie w tym jakiś sens?

Jeśli ktokolwiek ma jakieś złudzenia po spojrzeniu na tytuł, to bardzo szybko należy je rozwiać i uświadomić, że w istocie żadnego horroru tu nie znajdziemy. Owszem, trup ściele się gęsto już od pierwszej minuty, oczywistym jednak jest, że mamy do czynienia z parodią monster movie i trzeba przyznać, że przez pierwsze minuty zdawać by się mogło, że jest to parodia całkiem udana.

Najlepszym pomysłem, niestety, zarzuconym w późniejszych częściach serii był fakt użycia autentycznych pomidorów. Trudno bowiem zachować powagę widząc toczące się setki pomidorów i uciekających przed nimi ludzi. Podobnie wygląda scena ataku pomidorów w scenerii wodnej (rewelacyjna parodia sekwencji z "Jaws" i "Jaws 2"). Wkrótce jednak pojawiają się pomidory giganty ścigające samochody a film staje się coraz głupszy, co początkowo zdawało się niemożliwe.

Humor zbliża się niebezpiecznie do rejonu tych z serii „Naked Gun”, bo choć początek dał mi nadzieję na kino w stylu Monthy Pythona, to rozwój wydarzeń przechyla poziom absurdu i groteski w stronę zwyczajnego idiotyzmu. Szkoda, bo tym samym film staje się po prostu nudny i choć nie można twórcom odmówić konsekwencji oraz interesującego, a przy tym wciąż idealnie pastiszowego zakończenia, to jednak całość pozostawia spory niedosyt. Lub jak kto woli przesyt. Tak czy siak, niestrawność gwarantowana.

Screeny

HO, ATTACK OF THE KILLER TOMATOES HO, ATTACK OF THE KILLER TOMATOES HO, ATTACK OF THE KILLER TOMATOES HO, ATTACK OF THE KILLER TOMATOES HO, ATTACK OF THE KILLER TOMATOES HO, ATTACK OF THE KILLER TOMATOES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mordercze pomidory
+ udana parodia monster movie
+ świetny klimat pierwszych minut filmu...

Minusy:

- który z czasem staje się nużący
- momentami zbyt absurdalny
- nie dla ortodoksyjnych fanów horroru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -