Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAW IV

SAW IV

Piła 4

ocena:8
Rok prod.:2007
Reżyser:Darren Lynn Bousman
Kraj prod.:USA
Obsada:Tobin Bell, Costas Mandylor, Scott Patterson, Betsy Russell,
Autor recenzji:Steradian
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:5.59
Głosów:32
Inne oceny redakcji:

Od chwili, gdy dwa lata temu niskobudżetowy film „Piła” zarobił w pierwszy weekend ponad osiemnaście milionów dolarów, premiery kolejnych części produkcji wraz z nastaniem święta Halloween stały się już tradycją. Na oryginalny obraz przeznaczono nieco ponad milion dolarów, co w stosunku do zarobionych pięćdziesięciu pięciu milionów „zielonych”, było dla producentów niewielkim wydatkiem. Chociaż kto mógł się spodziewać, że ów horror odniesie tak wielki sukces? Łącznie cała trylogia zainkasowała ponad dwieście milionów… i kiedy widzom wydaje się, że usłyszeli już ostatnie słowo okrutnego Jigsaw’a –pojawia się nagle „Piła 4”. Po sukcesie „Piły 3” w amerykańskich kinach producenci z Lionsgate zdecydowali, że czwarta część filmu ma być gotowa na Halloween 2007 roku. Czy najnowsza odsłona brutalnego dzieła, przesyconego sadyzmem i wymyślnymi torturami może zaskoczyć widza czymś nowym? Zdania na temat trzeciej części z serii były już mocno podzielone, nie brakowało głosów krytycznych. Twórcy czwórki będą musieli solidnie zaskoczyć odbiorcę, aby film można było uznać za sukces nie tylko kasowy, bo taki na pewno uda się osiągnąć.

Jigsaw (Tobin Bell) i jego praktykantka Amanda nie żyją. Na wiadomość o morderstwie detektywa Kerry’ego, dwóch zahartowanych w boju agentów specjalnych FBI – agent Strahm (Scott Patterson) i agent Perez – przybywają do niekontrolowanej przez policję dzielnicy, aby wspomóc detektywa Hoffman’a (Costas Mandylor) w rozwikłaniu pewnej sprawy. Trójka śledczych poddaje dokładnej analizie ostatnią grę Jigsaw’a, starając się złożyć łamigłówkę w spójną całość. Podczas dochodzenia, następuje dziwny zbieg okoliczności. Rigg - dowódca jednostki SWAT, który jako ostatni oficer nie został uprowadzony przez „człowieka piłę”, znika w niewyjaśnionych okolicznościach, po czym zostaje uwikłany we wstrząsającą grę szaleńca. Funkcjonariusz budzi się wśród martwych ciał i ma dziewięćdziesiąt minut, aby pokonać serię wzajemnie połączonych pułapek i stanąć twarzą w twarz wobec śmiertelnego działania tajemniczych urządzeń. W tym samym czasie detektyw Hoffman i FBI odkrywają skrzętnie skrywane wskazówki, które prowadzą ich z powrotem do byłej żony Jigsaw’a Jill (Betsy Russell). Geneza zła „człowieka piły” zostaje odkryta, obnażając prawdziwe intencje mistrza manipulacji .
„Piła 4” już na pierwszy rzut oka nie wnosi nic nowego do gatunku. Film łączy zawiłe pułapki, niepewność, posokę i skomplikowaną fabułę, by skończyć na ukazaniu przerażającej zabawy. Produkcje z serii „Piła” są znane z zawiłych podstępów, a widz jedynie może podrapać się po głowie stwierdzając jednocześnie, że zdecydowanie chciałby zobaczyć trochę więcej ponad przeciętną normę. Jednakże, w filmie znajdzie się kilka elementów gore, które mogą wywołać szok u odbiorcy, chociażby scena autopsji (która jest bardzo straszna) i pułapka z włosami (zaplątywanie ich w maszynie) oraz z nożem – trzy najpaskudniejsze obrazy, które na długo zapadają w pamięć. Efekty specjalne stoją na najwyższym poziomie. Wizażyści i charakteryzatorzy spisali się na szóstkę.
„Piła 4” pomimo wprowadzenia doń wielu innowacyjnych pułapek, scen przemocy i doskonałego scenariusza może okazać się dla mediów „niewypałem”, tak jak stało się to z częścią trzecią. Dzieje się tak dlatego, iż producenci postawili na wszędobylską rzeź i akcję, gdzie na każdym kroku leje się posoka. Może, gdyby zrezygnowano z tych czasami zbędnych zabiegów „kolorowania” obrazu, film zyskałby na wartości. Bezsensowny rozlew krwi jest nie na miejscu. Przede wszystkim przesłania całe tło wydarzeń.
„Piła 4” to jednakże nie tylko same minusy. Perfekcyjnie dopracowany scenariusz, każda pułapka i elementy gore są logicznie ze sobą powiązane. Produkcja ta, to nie tylko rozlew posoki w imię posoki. Film to seria retrospekcji a Jigsaw jest ich nieodłączną częścią. Dowiadujemy się wszystkich szczegółów z życia „człowieka piły”, o jego przeszłości i o tym co pchnęło go do zostania inżynierem i konstruowania śmiercionośnych zabawek. „Piła 4” może tak naprawdę wyjść naprzeciw oczekiwaniom widzów i zaspokoić ich apetyt. W końcu fan otrzyma niezwykle szczegółową porcję informacji typu: co sprawia, że Jigsaw robi to co robi.
„Piła 4” to najlepsza po jedynce część z odysei bólu. Chodź jest to wątpliwa chwała, jednak wystarcza, aby fani obowiązkowo udali się na projekcję do kina. Ze względu na tajemnicze i niezrozumiałe zakończenie filmu, można wnioskować, że producenci być może zaskoczą fanów „czymś niespodziewanym” w kolejne Halloween.
Ogólnie rzecz biorąc, twórcy mogli bardziej przyłożyć się do swojego filmowego dzieła. Jednak ze względu na przyzwoite aktorstwo, efekty specjalne, muzykę, scenariusz i inne dopracowane aspekty, można śmiało polecić „Piłę 4” każdemu maniakowi horrorów w najlepszym wydaniu.

Screeny

HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ doskonały scenariusz
+ dopracowane efekty specjalne
+ muzyka, gra aktorów
+ poznanie elementów życia Jigsaw’a
+ wymyślne pułapki

Minusy:

- zbyt dużo scen gore, które przesłaniają główny wątek filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -