Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN

RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN

Diabelski skrzek

ocena:6
Rok prod.:1983
Reżyser:Douglas McKeown
Kraj prod.:USA
Obsada:Charles George Hildebrandt,, Tom DeFranco, , Richard Lee Porter, , Jean Tafler, , Karen Tighe,
Autor recenzji:Darius
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:8
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

„Ludzkość kontra ostateczna pożerająca maszyna.” Czego można się spodziewać po filmie z takim hasłem reklamującym?
Wszystkiego...

Dwóch obozowiczów widzi spadający meteoryt. Ciekawość nakazuje im obejrzeć miejsce upadku. Niestety, jak mawiają ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Młodym ludziom wkrótce przyjdzie się o tym przekonać. Zostają zaatakowani i pożarci przez kosmicznego pasożyta, który rośnie po każdym posiłku, a apetyt, przyznać trzeba ma ogromny. Stwór kryje się w ciemnej i wilgotnej piwnicy domu na wzgórzu. Tam w spokoju czeka na kolejne ofiary. Je i rozmnaża się. Wkrótce w całym domu zaroi się od małych żarłocznych potworków.

Reżyser Douglas McKeown, to kpiarz i figlarz – o czym przekonuje widza w swoim filmie niemal na każdym kroku. Już pierwsze epizody nie pozostawiają wątpliwości, co do tego, z jakim filmem mamy do czynienia. Dają temu wyraz sugestywne sceny mordu, gdzie cała akcja rozgrywa się poza kadrem, a widz ogląda tylko zakrwawioną rękę, zachlapane krwią okulary i żarówkę, krew spływająca do kratki ściekowej, czy cień stwora konsumującego swe ofiary. Nie brak też obrazów w klimacie gore, suspensu, a i sam potwór długo nie pozostaje w cieniu. Wygląd kosmicznego agresora dziś może tylko śmieszyć, ale zważywszy na niewielki nakład finansowy na tę amatorską produkcję, robi wrażenie. Budżet filmu wyniósł zaledwie - 25 tys. dolarów. Dla porównania „The Thing” Carpentera z 1982 - dość zbieżny tematycznie z „Deadly Spawn”, kosztował 10 milionów. „Diabelski skrzek” zarobił 300 tys. i zwrócił się 10-krotnie. Dało się?

Gdy pierwszy raz widziałem ten film, miałem może 7 – 8 lat. To, co kiedyś trwożyło teraz już tylko śmieszy. Zwłaszcza takie sceny, gdy mordercze kijanki atakują grupę starszych pań plotkujących przy kawce (ponoć twórca filmu nienawidzi bigoterii), czy wabienie stwora gumową głową.

Lata 50 i 60 zaowocowały kinową serią z pogranicza s-f i grozy (głównie z wytwórni Hammer), „Deadly Spawn”, oprócz tej spuścizny czerpie również z nurtu powstałego w latach 70. – gore. Kilka scen masakrowania ludzkiego ciała na pewno na długo zapadnie w pamięci widza. Zwłaszcza obraz zjadanej ludzkiej głowy przez młode monstra. Dodatkowego klimatu dodaje niepokojąca muzyka, która momentami przypomina mi dokonania grupy The Goblins, choć ci pewnie obraziliby się za takie porównanie. Mnie przypadła do gustu, zwłaszcza, że świetnie wkomponowała się w odgłosy przeżuwania, mlaskania i gryzienia. Gra aktorska. Jaka gra? Aktorzy to zapewne rodzina i kumple reżysera, gdyż większość z nich nie zagościła ani wcześniej ani po tym filmie na ekranach.

Jeśli ktoś spodziewa się po tym filmie oszałamiających efektów specjalnych, fascynującej fabuły i aktorstwa na wysokim poziomie – będzie szczerze rozczarowany. Za to na pewno dostanie litry krwi, kilkadziesiąt minut wartkiej akcji i dobrej zabawy.

Screeny

HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN HO, RETURN OF THE ALIENS: THE DEADLY SPAWN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ humor
+ gore
+ muzyka

Minusy:

- aktorstwo
- fabuła

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -