Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ASTRONAUT’S WIFE, THE

ASTRONAUT’S WIFE, THE

Żona astronauty

ocena:5
Rok prod.:1999
Reżyser:Rand Ravich
Kraj prod.:USA
Obsada:Johnny Depp, Charlize Theron, Nick Cassavetes, Blair Brown, Joe Morton, Clea DuVall,
Autor recenzji:Candy
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.1
Głosów:10
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 5

Wyobraź sobie, że obliczem grozy jest osoba, którą kochasz.

Jillian jest młodą nauczycielką, która wiedzie szczęśliwe i beztroskie życie. Jej mąż, Spencer jest sławnym astronautą, a tym samym chlubą narodu. Razem stanowią wprost idealne, kochające się małżeństwo. Jednak sielanka nie trwa wiecznie. Wkrótce ich szczęście zostaje poważnie zachwiane...Kolejna misja kosmiczna Spencera zostaje przerwana z powodu pewnego wypadku. Otóż dziwnym trafem astronauci tracą kontakt z Ziemią na dwie minuty. Po odzyskaniu łączności, zostają niezwłocznie sprowadzeni na Ziemię. Jednak w żaden sposób nie udaje się uzyskać odpowiedzi na to, co dokładnie działo się podczas owych dwóch minut. Po szybkiej rekonwalescencji Spencer wraca do zdrowia. Tylko Jillian zdaje się zauważać, że coś dziwnego dzieje się z jej mężem. Spencer bardzo zmienił się po incydencie, jaki spotkał go na służbie. Wkrótce Jillian nawiązuje kontakt z byłym pracownikiem NASA, który twierdzi, że ciało Spencera opanował organizm Obcego. Jakby tego było mało, Jillian niebawem dowiaduje się, że jest w ciąży, co powoli doprowadza ją do szaleństwa. Od tego momentu żyje w przeświadczeniu, że nosi w sobie obcą formę życia.

„Żona Astronauty” jest debiutanckim filmem Randa Ravicha. Jest to dzieło, w przypadku którego widać, iż zostało zainspirowane obrazami takimi jak „Invasion of The Body Snatchers” i „Rosemary’s Baby”. W filmie Ravicha również mamy do czynienia z ciężarną kobietą, stopniowo popadającą w obłęd, żyjącą w strachu przed tym, że jej dziecko wcale nie narodzi się człowiekiem. Poza tym przedstawiony w filmie image (chodzi głównie o fryzurę) odtwórczyni roli Jillian, może również przyprawić widza o lekkie deja vu. Na tym jednak zakończyłabym porównywanie „Żony Astronauty” do genialnego filmu Polańskiego. O ile „Rosemary’s Baby” był nie tylko rewelacyjnym horrorem, ale również filmem z drugim dnem, o tyle „Żona Astronauty” jest jedynie typowym filmem science fiction z domieszką horroru. Nie wnosi wiele nowego i wpisuje się w do bólu już ograny schemat. Nie czas i miejsce, aby nawiązywać tu do całej grupy filmów, których scenariusz opierał się na tym, że „pewnego dnia organizm jakiegoś człowieka opanował kosmita, itd.” Szkoda tylko, że w gruncie rzeczy w „Żonie Astronauty” żadnego Obcego niestety nie uświadczymy.

W pierwszej połowie filmu z powodzeniem budowana jest atmosfera grozy, przypominająca klimat niejednego dobrego dreszczowca. Wspaniałe zdjęcia, dobry montaż i praca kamer podsycają tylko atmosferę niepewności i osaczenia. Oglądając film można naprawdę wczuć się w poszczególne sytuacje i odczuwać napięcie bez ujścia, co w pewnym sensie jest atutem, gdyż czyni „Żonę Astronauty” całkiem wciągającym obrazem.
W drugiej połowie filmu, niestety, wszystko zaczyna się psuć. Obraz zaczyna po prostu nudzić i prawdę powiedziawszy nic ciekawego się nie dzieje. Oczywiście, w drugiej połowie „Żony astronauty” tajemniczym zbiegiem okoliczności znika gdzieś całkiem nieźle wykreowana atmosfera grozy, a zastępuje ją denerwująca monotonia i nuda bijąca z ekranu.
Łatwo więc zrazić się do tego filmu, zwłaszcza, jeśli momentami ma się wrażenie, że ogląda się go na siłę.

Jeśli chodzi o obsadę „Żony Astronauty”, to z całą pewnością najwięcej uwagi warto poświęcić parze aktorów, która wcieliła się w role pierwszoplanowych postaci. Jest to Charlize Theron, która zagrała postać Jillian oraz Johnny Depp, który zagrał tytułowego astronautę, Spencera. Charlize Theron rewelacyjnie zagrała kobietę powoli popadającą w paranoję, niepewnie balansującą na granicy szaleństwa i matczynej miłości. Jej gra jest na tyle przekonująca, że prawie do samego końca nie wiadomo, czy sytuacja, w jakiej się znalazła jest faktycznie spowodowana ingerencją Obcych w jej życie, czy też może jest to reakcja jej chorej psychiki. Johnny Depp również nieźle spisał się w swojej roli, aczkolwiek nie jest to szczyt jego talentu aktorskiego. Mimo wszystko całkiem wiarygodnie wykreował postać zimnego, demonicznego drania, którego pojawianie się w poszczególnych scenach przyprawia o gęsią skórkę. Szkoda tylko, że nie pojawia się zbyt często w filmie.
Kilka postaci drugoplanowych również zasługuje na uwagę. Są to między innymi Joe Morton (odtwórca roli byłego pracownika NASA) oraz Clea Duvall (która zagrała Nan, siostrę Jillian).

Mimo wszystko dobra gra aktorska nie ratuje ogólnego wrażenia, jakie wywarł na mnie film „Żona Astronauty”.Fakt, że nic nie zostaje tu podane na tacy, wcale do mnie nie przemawia. Odnoszę wrażenie, że tak naprawdę nie chodzi o nakłonienie widza do zastanowienia się. Otwarte zakończenie, mające zostawić miejsce na jakieś własne domysły również nie wpływa zbyt pozytywnie na ocenę filmu. Moim zdaniem zabrakło tu jednak pomysłu, a wszelkie nielogiczności i dłużyzny zrekompensował z palca wyssany, i pod koniec filmu już bardzo łatwy do przewidzenia, finał. Krótko mówiąc – „Żona Astronauty” nie jest filmem zachwycającym, z całą pewnością znajdzie swoje grono wielbicieli, jednak ani fani horroru, ani osoby szukające czegoś nowego w gatunku science-fiction raczej nie będą zadowolone. Warto obejrzeć, jeśli lubi się Johnny. Deppa, albo Charlize Theron, poza tym bez fajerwerków.

Screeny

HO, ASTRONAUT’S WIFE, THE HO, ASTRONAUT’S WIFE, THE HO, ASTRONAUT’S WIFE, THE HO, ASTRONAUT’S WIFE, THE HO, ASTRONAUT’S WIFE, THE HO, ASTRONAUT’S WIFE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ trochę nawiązuje do znakomitego „Rosemary’s Baby”
+ Johnny Depp i Charlize Theron
+ pierwsza połowa filmu daje radę
+ zdjęcia
+ momentami muzyka

Minusy:

- w sumie mało straszy
- schematyczny
- druga połowa filmu oraz jego finał
- nudzi
- kilka dłużyzn
- pomysł był, ale to nie wszystko...

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -