Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RUMPELSTILTSKIN

RUMPELSTILTSKIN

Władca dusz

ocena:6
Rok prod.:1996
Reżyser:Mark Jones
Kraj prod.:USA
Obsada:Kim Johnston Ulrich, Tommy Blaze, Allyce Beasley, Max Grodénchik, Vera Lockwood, Jay Pickett,
Autor recenzji:Darius
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Dawno, dawno temu pewien młynarz poczynił gafę, chwaląc się, że jego córka umie tak prząść, iż ze słomy wychodzi jej złoto. Plotka dotarła do króla, który wezwał do siebie chwalipiętę wraz z córką. Ojca przymknął na noc w areszcie, a dziewczynę zamknął w wieży i kazał prząść słomę, grożąc, że jak do rana nie będzie złota, to każe stracić ją i ojca. Dziewucha rozpłakała się z bezsilności, bo przecież nijak ze słomy złota zrobić nie umiała. Z pomocą przyszedł jej karzeł, który wylazł z mysiej dziury. Obiecał, że nauczy ją pleść ze słomy złoto, ale nie za darmo. W zamian chciał jej pierworodne dziecię. By poznać ciąg dalszy, wystarczy zajrzeć do baśni braci Grimm. Jeśli zaś wolicie ruchome obrazki, polecam przezabawną współczesną wersję baśni – „Rumpelstiltskin”.

Gdzieś w Europie, roku pańskiego 1400 grupa ludzi ściga karła, który porwał niemowlę. Porywacz otoczony przez rozsierdzonych wieśniaków, oddaje dziecko. Klnie jak szewc, oszukany przez wieśniaczkę, która przyobiecała mu noworodka. Z tłumu wychodzi wiedźma. Ujarzmia zwyrodnialca magią imienia, przeklina i zamienia go w kamień. Akcja przenosi się do czasów współczesnych, do Los Angeles.
Sheeley Stewart, samotna matka z dzieckiem, po tragicznej śmierci męża próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Pewnego razu, wspólnie z przyjaciółką, odwiedzają sklep z okultystycznym asortymentem i tam jej uwagę przykuwa dziwny kamień. Pomimo wyraźnego sprzeciwu sprzedawczyni, Sheeley decyduje się na kupno artefaktu. Mało tego, wypowiada życzenie. Gdyby tylko wiedziała z czym ma do czynienia, zapewne wybrała by lepiej. Niestety wygrywa tylko noc ze swym cudownie zmartwychwstałym mężem. Długo się nim nie cieszy, gdyż z samego ranka odwiedza ją karzeł z żądaniem zapłaty. W zamian za swe usługi chce jej pierworodnego. Zdesperowana matka walczy o dziecko niczym lwica i ucieka przed oprawcą. Karzeł nie daje za wygraną, rusza w pościg.

„Rumpelstiltskin” to jeden z ostatnich oldschoolowych horrorów, gdzie nie uświadczymy CGI, a czarny humor przeplata się z grozą. Choć ta jest tu tylko umowna. Bo niby czego tu się bać? Wiecznie uśmiechniętego karła o gumowym pysku? Co z tego, że odrywa głowy, wydłubuje oczy, skoro czynności te sarkastycznie komentuje. Zresztą można mu wybaczyć to i wiele innych rzeczy, jak na przykład umiejętność prowadzenia motocykla czy ciężarówki – wszak to magiczny stwór, a taki niejednego asa trzyma w zanadrzu.

Za reżyserię „Władcy dusz” (skądinąd strasznie głupi przekład tytułu) odpowiada Mark Jones, który z karzełkami miał już do czynienia. To właśnie jemu zawdzięczamy (w mniejszym lub większym stopniu) filmowy cykl o irlandzkim leprekaunie. Jak widać opowieść o morderczych baśniowych postaciach to całkiem niezły pomysł na fabułę filmu. Były już trolle (a właściwie gobliny), elfy zabójcy, mogą być i skrzaty. Ale czy taki fabularny zabieg wystarczy by nakręcić dobry film? Myślę, że Mark Jones całkiem nieźle się obronił i w pełni zasługuje na mocną szóstkę.

Screeny

HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN HO, RUMPELSTILTSKIN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł;
+ czarny humor
+ muzyka

Minusy:

- zdecydowanie więcej humoru niż grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -