Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EVIL TWIN a.k.a Jeon-seol-eui Go-hyang

EVIL TWIN a.k.a Jeon-seol-eui Go-hyang

Zła bliźniaczka

ocena:4
Rok prod.:2007
Reżyser:Ji-hwan Kim
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Sin-hye Park, Yoon-beom Bae, Yeo-woon Han, Hee Jae, Sang-hoon Jeong, Myeong-sin Park,
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Sadako powróciła! I to dość niespodziewanie, bo nie w japońskim, lecz w koreańskim horrorze pt „Evil Twin”, i pod zmienionym imieniem na Hyo-jin. Nie jest to jednak powrót, który ucieszy fanów grozy. Choć wygląd, sposób poruszania a nawet pobudki pchające ją na ziemski świat się zgadzają, to trudno ukryć, że jest to powrót bardzo spóźniony i artystycznie jałowy. Bo czym jeszcze może nas zaskoczyć długowłose dziewczę w białych powłóczystych szatach? Czy ktoś się jej jeszcze boi?

Okres dynastii Chosun. Mała wioska Seo-rae, położona nad brzegami malowniczego jeziora. So-yeon budzi się po trwającej dziesięć lat śpiączce. Kiedy była dzieckiem wydarzył się wypadek, na skutek którego zginęła jej siostra bliźniaczka, Hyo-jin. Prawie dorosła dziewczyna niestety niczego nie pamięta, nie pamięta nawet swej zmarłej siostry. Tymczasem w okolicy zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach dawni znajomi sióstr. Podejrzenie pada na So-yeon, która okoliczni mieszkańcy zapamiętali jako tę „złą”. Bohaterka może szukać pomocy przed niesłusznymi oskarżeniami tylko u swojej matki i swatanego na jej męża, Hyun-sika. Ten jednak wciąż tęskni za ukochaną Hyo-jin. A duch zmarłej siostry nie ma zamiaru poprzestać tylko na straszeniu śmiertelników...

Leżącego się nie kopie. Ale w przypadku „Evil Twin” pokusa jest wielka. I bynajmniej nie w tym rzecz, że debiutujący tym obrazem Kim Ji-hwan, zachowuje się jak twórczo wypalony artysta, odcinający kupony od minionej sławy, serwując wytarty od schematów zestaw postaci i filmowych chwytów. Osobiście mam wielki sentyment do długowłosych pań i nie reaguje histeryczną niechęcią, gdy pojawiają się na ekranie. Zresztą jest całkiem sporo filmów, które nie kryjąc swej przynależności do konwencji asian ghost story, są obrazami, które ogląda się z przyjemnością a brak oryginalności nie staje nam kością w gardle. Żeby pozostać w kręgu koreańskiej grozy, wymienić można choćby „Phone”, „Bunshinsabe”, czy „Dead Friend”. Przewaga tych filmów nad „Evil Twin” wynika stąd, że są zrealizowane nawet, jeśli nie przez twórców, których moglibyśmy określić „zdolnymi”, to przynajmniej przez osoby, które wierzyły w to, co robią. Ji-hwan natomiast wyreżyserował film, w którego nie wierzył jeszcze zanim z Ahn Min-jeong zabrał się za pisanie scenariusza. Jego debiut sprawia co najwyżej wrażenie poprawnie, lecz bez zaangażowania, odrobionej lekcji, a wręcz smutnego obowiązku. Ale najbardziej dotkliwy jest brak twórczej inwencji. Bo tak naprawdę najważniejsze nie jest „co”, lecz „jak” zaprezentują się na ekranie postaci i wydarzenia, w których uczestniczą. Pod tym względem Ji-hwan okazał się bezradny - stać go było jedynie na bezmyślne powielanie zgranych chwytów. Ekranowy efekt nie może więc dziwić.

Przede wszystkim film ma anemiczne tempo, jest przegadany, kompletnie niewciągający i co gorsza martwy jak siostra-bliźniaczka głównej bohaterki. Historia mało nas co obchodzi, bohaterowie nie budzą żadnych emocji (może irytację tylko), a zagadka tajemniczych morderstw banalna i łatwa do rozgryzienia nawet dla nowicjusza w świecie konwencji filmowej grozy. Niemniej motyw, który kierował sprawcą zbrodni, nadal pozostaje dla mnie nie zagadką, ale wielką logiczną dziurą. Zwłaszcza w kontekście finału, z którego dowiadujemy się, że nie chodziło zjawie o zemstę, lecz o miłość, której za życia nie było jej dane zaznać. Nie wykluczam jednak, że przegapiłem jakiś ważny zwrot ciągnącej się jak stara guma od majtek akcji. Nie mam jednak wyrzutów sumienia z powodu mojej ewentualnej nieuwagi. Tę powinien mieć reżyser, bo to on powinien porwać mnie jako widza opowiadaną historią.

Jako widza horrorów nie porwały mnie też, mimo swej sporej liczby, sceny grozy. Właściwie tylko jedna „jump scene” wyszła twórcom pomysłowo i zaskakująco. Naprawdę, można podskoczyć na siedzeniu. Nie czepiałbym się też o scenę w balii, w której bohaterka zażywała kąpieli i...na tym kończą się chwile grozy, które z satysfakcją można odnotować. Wszystkie pozostałe to siermiężne chwyty w rodzaju nagle chwytającej bohaterów ręki, czy cienia przebiegającego za plecami bohaterów. Czyli krótko mówiąc - nuda.

Leżącego się nie kopie, a zdaje się, że wciąż posyłam mu kopniaki. Na koniec więc kilka miłych słów. Jak każdy koreański horror, także i „Evil Twin” jest fachową, sprawną realizacją. Kamera jest ruchliwa, punkty, z których spogląda na bohaterów nietypowe, a muzyka nienatarczywa. Zamglone mroczne i bardzo stylowe zdjęcia jeziora, czy las z grafitowymi liśćmi prezentują się okazale. Przyciągają także wzrok różnobarwne, bogate kostiumy z epoki Chonsun noszone przez aktorów. Niestety wizualna strona filmu Ji-hwana nie jest w stanie zrekompensować braku interesującego pomysłu na fabułę. Umieszczenie akcji, nie współcześnie, lecz w czasach historycznym było słusznym kierunkiem. Szkoda tylko, że zupełnie zaniechanym i niewykorzystanym.

PS. Film znany jest także pod tytułem: „Untold Story: The Red Forest”.

Screeny

HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang HO, EVIL TWIN a.k.a <br/>Jeon-seol-eui Go-hyang

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawna realizacja
+ zdjęcia, kostiumy
+ umieszczenie akcji w czasach historycznych
+ kilka scen grozy

Minusy:

- nudny
- przegadany
- bez pomysłu i bez ikry
- wtórny
- niestraszny
- nielogiczności

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -