Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2

ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2

Sztuka Diabła 3

ocena:5
Rok prod.:2008
Reżyser:Ronin Team
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada: Namo Tonggumnerd, Napakpapha Nakprasitte, Namo Tongkumnerd, Napakpapah Nakprasit, Paweena Sharifsakul,
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Siedmioosobowa ekipa tajlandzkich reżyserów znana pod pseudonimem Ronin Team po raz drugi zdecydowała się zmierzyć z czarną magią w prequelu „Art. of The Devil”. Ze skutkiem jednak znacznie mniej interesującym.

Bohaterem filmu jest Ta, chłopak znany z poprzedniej części. Przyjeżdża on do swojej rodziny, którą stanowią dziadek i babcia-szamanka, ojciec oraz kuzynka Pen i jej chłopak Od. Ta wciąż nie może zapomnieć o tragicznej śmierci matki Denuan, która ciężko chorowała i w końcu zmarła. Dziadek nie skremował jej ciała - wszedł w porozumienie ze złym i potężnym nekromantą, który za odpowiednią sumę zgodził się przywrócić do życia Denuan. Aby jednak tego dokonać potrzebował ciała, z którego trzeba było wybawić duszę. Do tego rytuału wybrano Panor młodą i piękną nauczycielką, która stała się bliską znajomą Ta i jego rodziny (zwłaszcza jego ojca). Podstępnie porwana i obezwładniona, mimo zaawansowanej ciąży, została zamordowana z pomocą nekromanty, czarnej magii oraz rodziny Ta. Jej nienarodzone dziecko zostało usunięte a dusza Panor uwięziona w lustrze. Matka chłopaka powróciła do świata żywych w ciele Panor. Wkrótce jednak okazało się, że minęło zbyt mało czasu, by dusza Denuan mogła powrócić w stanie nienaruszonym. Szybko okazało się, że matka widzi zmarłych i nienawidzi ojca, którego posądza o zdradę z Panor. Tymczasem dusza Panor wydostaje się z lustra, przepędza Denuan ze swego ciała i jako potężny mściwy demon szykuje okrutną zemstę na wszystkich, którzy zabili ją i dziecko, które nosiła w łonie.

Trzecia część okultystycznej trylogii zapoczątkowanej filmem Tanita Jitnukula zdradza niestety wyraźne ślady zmęczenia materiału. Wszyscy ci, którzy liczyli na niespodziankę będą poważnie zawiedzeni. „Art. of The Devil 3” nie oferuje niczego, czego nie widzielibyśmy w dwóch poprzednich filmach. Z pierwszego i najlepszego filmu cyklu twórcy pożyczyli rodzinę o nie do końca czystych sumieniach, która stanie się ofiarą przerażającej zemsty. Oczywiście samą zemstę skrzywdzonej kobiety, jak najbardziej też. Z filmu drugiego natomiast jest szokująca dawka sadystycznej przemocy, choć jakby trochę mniejsza niż w „Art. of The Devil 2”. Na szczęście pojawia się znana z drugiej części Napakpapah Nakprasitte (czyli Mamee) w roli demonicznej Panor - jeszcze piękniejsza i groźniejsza niż w obrazie z 2005 r. Film trzyma też wysoki poziom realizacyjny znany z poprzednich filmów. Być może nawet pod tym względem wyróżnia się spośród całej trylogii. Kamera jest ruchliwa, wścibska, dużo tu długich, niezwykle trudnych realizacyjnie ujęć, zdjęcia natomiast są stosownie posępne i mroczne zwłaszcza w scenach plenerowych (uwagę zwracają sceny rozgrywające się na mokradłach). Efektownie wypada też ścieżka dźwiękowa, na którą wcześniej nie zwracałem uwagi oraz rzecz jasna sceny mordów. Choć tym razem zabrakło atrakcji w rodzaju wypełzających z ciała haczyków czy jaszczurek. Mimo tego sceny zabójstw i tortur nadal najbardziej przykuwają uwagę. Fani gore, myślę, że nie będą narzekać: rozszerzanie oczu za pomocą wbijanych w skórę agrafek, przypalanie, ucinanie języka, usuwanie płodu czy spektakularne eksplozja brzucha jednej z ofiar. Niestety, mimo zapowiedzi twórców, że uczynią Panor postacią bardziej ludzką, że widzowie lepiej zrozumieją jej okrucieństwo, po tym jak straszliwie potraktowała ją rodzina Ta, wciąż jest niestety ona sadystyczną psychopatką, której nie tłumaczą doznane krzywdy.

Gorzej też prezentuje się fabuła, w pewnym momencie można się pogubić, kto właściwie siedzi w ciele Panor? Kto otruł Denuan i czemu mają służyć powtórki scen z „Art. of The Devil 2”? Czyżby w ten subtelny sposób twórcy filmu pragnęli nawiązać do wydarzeń z poprzedniego obrazu. Tylko, że część z nich jakoś nie chce się wpasować w akcję trzeciej części. Kiepsko jest też z finałem, który tym razem przedstawia się mało zaskakująco i efektownie.

Co do grozy, to poza nocną scenerią tajlandzkiej dżungli i wspomnianych moczarów, raczej niewiele tutaj jump scene, a i bardziej wyrafinowanego straszenia też jak na lekarstwo (niezła scena, gdy bohaterowie na skutek czarów Panor nie mogą siebie dojrzeć albo wszelkie sztuczki Panor z przybieraniem postaci innych bohaterów). „Art. of The Devil 3” stawia jednak przede wszystkim na szokowanie, przynajmniej w założeniu. Niemniej widzowie nie obcujący z tego rodzaju atrakcjami, rzeczywiście, mogą mieć problemy żołądkowe.

Mimo więc niezłej realizacji mocnych scen, przyzwoitej gry aktorów i olśniewająco pięknej Mamee - być może najurodziwszej czarownicy w dziejach kina, poczucie wypalenia się serii jest aż zanadto odczuwalne. Jakby sami twórcy przestali wierzyć, że są w stanie wykrzesać coś świeżego i pomysłowego z tego samego schematu skrzywdzonej kobiet z pomocą czarnej magii okrutnie mszczącej się na swych prześladowcach. Oczywiście, zawsze można przykręcić jeszcze śrubę przemocy i pokazać na przykład zjadanie żywcem lub obdzieranie ze skóry. W tym względzie o inwencję Tajlandczyków bym się nie martwił, wszak są Azjatami, a Azjata potrafi. Wolałbym jednak, żeby ewentualna czwarta część okultystycznego cyklu kusiła fabularnymi pomysłami, zaskakującymi zwrotami akcji i chwytającą za gardło grozą a nie tylko brutalnością.

Screeny

HO, ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2 HO, ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2 HO, ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2 HO, ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2 HO, ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2 HO, ART OF THE DEVIL 3 a.k.a Long khong 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wysoki poziom realizacyjny
+ zdjęcia, muzyka
+ momentami bardzo brutalny
+ nieliczne sceny grozy
+ Napakpapah Nakprasitte - jeszcze piękniejsza i okrutniejsza

Minusy:

- typowy aż nadto sequel
- nic nowego
- nieco fabularnego bałaganu
- brutalnie, ale nie aż tak bardzo jak w poprzedniej części
- kiepsko straszy
- finał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -