Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AMITYVILLE HORROR

AMITYVILLE HORROR

Horror Amityville

ocena:6
Rok prod.:1979
Reżyser:Stuart Rosenberg
Kraj prod.:USA
Obsada:James Brolin, Margot Kidder, Rod Steiger
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.77
Głosów:82
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 3
Majster - 7
M@rio - 7

Niektóre domy po prostu są złe. Bez powodu. Inne dotknięte wyjątkową tragedią zatrzymują w swoich murach wspomnienia wydarzeń, o których ludzie już dawno chcieliby zapomnieć... Ten dom był królestwem zła.

Właśnie obejrzałem film "Amityville Horror" po raz pierwszy od wielu lat. Dziwnie ogląda się film, który kiedyś straszył tak, że chowałem się pod kołdrą, a na którym dziś zdarzyło się mi przysypiać. Ale po kolei.

Wcześnie rano 13 listopada 1974 r. 24-letni Ronald DeFeo wbiegł do baru na Long Island w dzielnicy Amityville z krzykiem i szlochając wyrzucił z siebie, że jego rodzina: ojciec, matka i dwie siostry zostały zamordowane przez włamywacza. Policja po wkroczeniu na miejsce mordu znalazła zamordowanych podczas snu w ich własnych łóżkach. Śledztwo wykazało, ze sprawcą nie był wcale włamywacz, ale sam Ronald DeFeo, a prawdopodobnym motywem tej straszliwej zbrodni była chęć zagarnięcia 200 tysięcy dolarów ubezpieczenia. Po burzliwym procesie sprawca został skazany na sześciokrotne dożywocie, a dom, w którym rozegrała się tragedia został wystawiony na sprzedaż. Była to spora rezydencja, z basenem, garażem i własną przystanią dla łodzi, ale chciano ją sprzedać znacznie poniżej jej wartości, tylko za 80 tysięcy dolarów. W listopadzie 1975 roku rezydencją zainteresowała się rodzina Lutz - George, Kathy i trójka jej dzieci z pierwszego małżeństwa. 18 grudnia 1975 roku wprowadzili się oni do nowego domu.

Skąd znam takie szczegóły? Przecież nie ma ich w filmie. Otóż "Amityville Horror", nakręcony został na podstawie książki Jay Anson pod tym samym tytułem napisanej na podstawie prawdziwych relacji. Autorka po wielu rozmowach z Lutzami, którzy są postaciami autentycznymi, zdecydowała się opisać ich przygodę.

Zgodnie z tym, co opowiedzieli Joan Lutzowie, dom ich był miejscem działania wielkiej groźnej siły, manifestującej się na różne sposoby. Oto w całym domu roznosił się niesamowity fetor, czasem wszystkie instalacje sanitarne pokrywały się smolistym osadem. George zauważył też, że pomimo tego, iż cały czas pali w kominku w domu jest przeraźliwie zimno. Rano, wychodząc z domu, natknął się na ślady kopyt znikające przy oknie prowadzącym do piwnicy. Kathy obejmowana była przez niewidzialne ramiona, a na jej ciele pojawiały się bolesne czerwone ślady przypominające uderzenia rozpalonym metalowym prętem. Były również inne "znaki". Po mieszkaniu bez niczyjej pomocy poruszał się metrowy ceramiczny lew. A w jednym z pokoi pojawiały się setki much. Pewnego dnia drzwi wejściowe zostały wyłamane z zawiasów. Wezwany kapłan zasłabł w momencie, kiedy tylko próbował pomodlić się w tym domu. "Amityville Horror"to z jednej strony niesamowicie dobrze zbudowane napięcie, z drugiej dłużyzny zwłaszcza na początku. Z jednej strony przerażająca cisza, z drugiej są tam momenty, w których przydałaby się lepsza muzyka. Dobra gra aktorów i jak dla mnie nieco irytujące urwane zakończenie – nie wyjaśniające widzowi zbyt wiele. Umiejętnie zbudowany nastrój filmu, tajemniczość, niesamowita atmosfera wszechotaczającego zła sprawiają, że oglądając film, nie możemy oderwać się od ekranu i są chwile, że przerażenie bohaterów historii bijące z ekranu udziela się widzowi. Obraz nie jest przeładowany efektami specjalnymi, a klimat budowany nie jest za pomocą straszydeł wizualnych, ale głównie dzięki fabule. Film dość szybko stał się klasykiem horroru satanistycznego. Okazał się tez sukcesem komercyjnym: w roku 1979 zarobił 86 milionów dolarów, więcej niż późniejsze produkcje takie jak "Lśnienie" czy "Poltergeist". Zauważyli to producenci i do dzisiaj powstało co najmniej osiem kolejnych części o nawiedzonym domu, a niebawem będziemy mogli podziwiać remake części pierwszej. Pomimo tych wszystkich zalet, po obejrzeniu filmu pozostało we mnie uczucie niedosytu, dziwny brak przeświadczenia, że to było dzieło przez duże D. Może sprawiło to wspomniane wyżej jak gdyby urwane zakończenie, może kilka zbyt przydługawych momentów?

"The Amityville Horror" z całą pewnością jest pozycją obowiązkową dla każdego szanującego się fana horrorów. A jeśli na dodatek kochasz kino klimatyczne, mroczne i tajemnicze, pozycja ta będzie strzałem w dziesiątkę. Miłośnik gore i krwawych masakr nie znajdzie w nim raczej nic dla siebie.

PS. A wracając do prawdziwej historii. 14 stycznia 1976 r. Lutzowie wyprowadzili się z domu, tłumacząc się tym, że zjawiska paranormalne były już nie do zniesienia. Śledztwo wykazało jednak, że prawdziwe powody ucieczki były inne. Lutzowie nie byli w stanie utrzymać i spłacać domu, więc wraz z adwokatem Ronalda DeFeo stworzyli historię nawiedzenia, która miała ich uwolnić od tarapatów finansowych, a mordercy dać wygodne alibi. Oczywiście, plan się nie powiódł, ale intryga ta zainspirowała twórców do stworzenia książki i filmów.

Trzygroszówki

Majster przyznał ocenę 7 i napisał:

Na pewno spośród różnych horrorów traktujących o duchach, "Amityville" jest w ścisłej czołówce. Bardzo dobry klimat, historia oparta na faktach autentycznych (przynajmniej w takiej konwencji jest utrzymany), oraz budująca nastrój muzyka sprawiają, iż wszyscy wielbiciele paranormalnej grozy muszą tę produkcję łyknąć.

Screeny

HO, AMITYVILLE HORROR HO, AMITYVILLE HORROR HO, AMITYVILLE HORROR HO, AMITYVILLE HORROR HO, AMITYVILLE HORROR HO, AMITYVILLE HORROR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Świetny, tajemniczy klimat nawiedzonego domu
+ Zaskakujące momenty
+ Gra aktorów
+ Przerażająca cisza
+ Klimat oparty na fabule nie na obrazie

Minusy:

- Czasami nużący
- Niejasny - szczególnie dziwnie ucięte zakończenie bez słowa wyjaśnienia
- Muzyka - jak dla mnie mogłaby być bardziej wyrazista, ale może się czepiam ;-)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -