Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:APE MAN a.k.a Lock Your Doors

APE MAN a.k.a Lock Your Doors

Człekokształtny

ocena:7
Rok prod.:1943
Reżyser:William Beaudine
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Louisse Currie, Wallace Ford, Henry Hall
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Karl Brown w roku 1943 wydał powieść pod tytułem „They Creep In The Dark”, która od razu stała się bodźcem do nakręcenia filmu „Ape Man”. Zarazem zwariowana, jak też i mroczna fabuła sprawiła, że odtwórcą głównej roli – doktora Jamesa Brewstera - stał się sam Bela Lugosi. Dzieło poddane próbie czasu wskazuje dzisiaj przede wszystkim na kwestę oddzielenia tego co ludzkie i tego co zwierzęce w samym człowieku. Rewidując ideały Oświecenia zadaje pytanie, czy można zabić kogoś dla kogoś innego.

Cały świat wstrząśnięty jest tajemniczym zaginięciem doktora Jamesa Brewstera. W związku z tym do miasta przybywa Agatha Brewster, siostra i jedyna krewna lekarza. Cały czas nękana przez reporterów, znajduje w końcu schronienie w domu brata. Jednak na pozór spokojne miejsce skrywa wiele mrocznych tajemnic. Agatha odkrywa, że James żyje, a co więcej, zamknięty jest w klatce z gorylem. Wydawałoby się to dziwne gdyby nie fakt, że medyk na skutek swoich eksperymentów stał się formą pośrednią pomiędzy człowiekiem i małpą. Jedynym sposobem na powrót do normalności jest podanie zastrzyku spreparowanego ze świeżo zabitego człowieka. Ekstrakt ten jednak działa tylko chwilowo, co niesie za sobą konieczność pozyskiwania coraz to nowych szczepionek.


Przeplatanie się świata zwierzęcego z ludzkim jest często podejmowanym tematem w kinie. Wskazuje to na człowieka, który jest zwierzęciem rozumnym czyli wyróżnia się w sposób zasadniczy z otoczenia, w którym żyje. Jego potęga umysłu sprawia, że to właśnie on jest najwyżej rozwinięta istotą. Tę sielankową ideę można od razu skonfrontować z dociekaniami ewolucjonistów. I tutaj sprawa zaczyna się komplikować, gdyż genetycznie różnimy się niewiele od goryla. Tę właśnie rzecz odkrył główny bohater filmu. Chcąc pogłębić swoje badania cofnął się ewolucyjnie. Wraz ze zmianą wyglądu zmieniło się też jego podejście do życia. Co więcej, rozszczepienie osobowości jest tak przełomowe, że siostra doktora nie jest w stanie ocenić jego tożsamości. Powrót do normalności staje się jedynym celem dla naszego bohatera. Oczywiście odzyskanie człowieczeństwa przez Jamesa Brewstera oznacza dla wielu osób utratę życia. Dylematy moralne piętrzą się w nieskończoność. Tymczasem skrajna determinacja lekarza w ostateczności prowadzi do wniosku, że z inteligencją, empatią, emocjami nie ma on nic wspólnego. Instynkt przetrwania wziął górę nad racjonalnym podejściem do rzeczywistości. Dzięki czemu można odnieść wrażenie, że zwierzak drzemie w każdym człowieku.


Dzieło jakim jest „Ape Man” z punktu widzenia człowieka XXI wieku nie jest obrazem szczególnie przełomowym. Każdy przyzwyczajony jest do wielu ekranizacji historii w jakiś sposób nawiązujących do postaci Tarzana czy też King Konga. Większość ludzi jest w stanie wymienić przynajmniej kilka pozycji traktujących o szalonych naukowcach i ich oszałamiających eksperymentach. Nie mniej jednak oglądając tę adaptację nie sposób przejść obojętnie obok niesamowitej kreacji jaką zaprezentował Bela Lugosi. Porusza również wspaniała charakteryzacja zarówno doktora jak też aktora wcielającego się w rolę goryla. Wreszcie sam sposób kręcenia filmu czy dowcipne dialogi sprawiają, że film nie jest nudny. Zwraca również uwagę sam sposób przedstawienia bohaterek, które potrafią myśleć, pracować, posiadają osobowość. Ekranizacja ta z pewnością zadowoli każdego kto kocha kino lat 40 – 50 czy też kunszt aktorski Beli Lugosiego.

Screeny

HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors HO, APE MAN a.k.a Lock Your Doors

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ charakteryzacja
+ klasyczna budowa filmu

Minusy:

- nie wyróżnia się spośród filmów o podobnej tematyce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -