Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RETURN OF CHANDU

RETURN OF CHANDU

Powrót Chandu

ocena:7
Rok prod.:1934
Reżyser:Ray Taylor
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Maria Alba, Klara Kimball Young, Lucien Prival
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Magiczny, starożytny Egipt do tej pory wywołuje zachwyt w znacznej części ludności na świecie. Nie inaczej było w roku 1934, kiedy to wytwórnia filmowa Principal Pictures Corporation oddała w ręce widzów film „Return of Chandu”. Niezwykły świat ukazany w obrazie tak bardzo spodobał się publiczności, że wkrótce postanowiono nakręcić serial opowiadający kolejne przygody Chandu.

Egipska księżniczka Nadjia odwiedza Amerykę. Podczas wystawnego przyjęcia zorganizowanego na jej cześć podjęta zostaje próba otrucia Egipcjanki przez Wyznawców Ubasti. Przeczuwając zbliżające się zagrożenie, magik Chandu przybywa z pomocą monarchini. Od tej pory ciągle musi bronić jej wysokość przed czcicielami Ubasti, którzy twierdzą, że to właśnie Nadjia jest wcieleniem bogini Ossany. Natomiast jedynym sposobem na ożywienie bogini jest poświęcenie księżniczki. Kolejne próby zabicia księżniczki udaremnione przez Chandu wydają się nie mieć końca.

Film ten jest adaptacją powieści Barry’ego Barringera pod tym samym tytułem. Historia Chandu przybrała również postać słuchowiska radiowego, co świadczy o zainteresowaniu zarówno czarną i białą magią, Egiptem jak też walką o życie egipskiej księżniczki. Historia z pozoru prosta ukazana jest na prawie wszystkie możliwe sposoby (brak tylko przedstawienia teatralnego) co świadczy o tym, że sposobem na sukces jest odpowiednie zaserwowanie ciekawego dzieła.

„Return of Chandu” jest obrazem, który zainicjował dwunastoczęściowy serial. Dlatego trudno go z serialem nie porównywać. W filmie brakuje zdjęć plenerowych, choćby minimalnego pokazania tego, co dzieje się na zewnątrz budynków, w których rozgrywa się akcja. W końcu rzecz traktuje o Egipcie, który jest niezwykle atrakcyjny pod względem geograficznym. Z pewnością jest to wynik niskiego budżetu, jaki został przeznaczony na produkcję, gdyż w serialu widzimy już całą gamę pejzaży, egzotycznej roślinności, jaskiń oraz zwierząt. Również szczątkowe ukazanie kultu Ubasti zostało rozwinięte. Widz jest świadkiem swoistej czarnej mszy rozgrywającej się w jednej ze świątyń. Natomiast motyw przewodni, czyli ochrona życia pięknej monarchini przez bohatera posługującego się białą magią jest równie ciekawy i zaskakujący zarówno w serialu jak i w filmie.

Postać głównego bohatera wykreowana przez Belę Lugosi jest krystalicznie czysta i bez chwili wahania możemy powiedzieć, że jest to idealny wzór do naśladowania. Również reżyseria prowadzona jest w taki sposób, że od początku Chandu jest bohaterem, który zawsze zjawi się tam gdzie jest potrzebny. Z drugiej strony jakby z samego założenia jest to postać, która ma zamiar powrócić do widza w kolejnych filmach.

Trudno sobie wyobrazić, by powstał jakikolwiek obraz traktujący o przygodach bohatera, który pokonuje przeciwności za sprawą swoich wrodzonych nadnaturalnych umiejętności, gdyby nie powstały produkcje pod tytułem „Return of Chandu”. Bajkowy nastrój dzieła przypomina klimat filmów z przygodami Indiany Jonesa, przez co jest ono zarówno ciekawe, jak też zaskakujące. Sam sposób, w jaki reżyser zaprezentował dzieło światu, wzbogacony o doskonałą grę aktorską sprawia, że film mimo upływu lat nadal jest ciekawy. Historie bohaterów posiadających niesamowite zdolności budują dzieciństwo większości ludzi. Dlatego też miło się wraca do ciepłych opowieści, w których ostatecznie dobro zwycięża.

Screeny

HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU HO, RETURN OF CHANDU

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ charakteryzacja
+ klasyczna budowa filmu

Minusy:

- brak plenerów
- mało o czarnej magii

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -