Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALPHA INCIDENT, THE

ALPHA INCIDENT, THE

Alpha Incident, The

ocena:4
Rok prod.:1978
Reżyser:Bill Rebane
Kraj prod.:USA
Obsada:Ralph Meeker, Stafford Morgan, John F. Goof, Carol Irene Newell
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Przełom lat 70. i 80. jest magicznym czasem, w którym w kinie bardzo często występowały mniej lub bardziej udane dziełka dotyczące czegoś, co atakuje Ziemię z kosmosu. Zwykle nisko budżetowe produkcje ozdobione były nieudanymi efektami specjalnymi, co po trzydziestu latach zaczyna być zaletą, gdyż tworzy specyficzną estetykę. „The Alpha Incident” również opowiada historię rodem z kosmosu. Film zapisał się również w historii kina jednym z „najefektowniejszych” wybuchów mózgu.

Tajemnicze bakterie pochodzenia kosmicznego przewożone są koleją do laboratorium, w którym mają być ostatecznie przebadane. Niestety, przez nieuwagę kuriera przesyłka rozbija się i, co za tym idzie, zaraża wszystkich pracowników stacji kolejowej. Cztery osoby, które niefortunnie znalazły się w polu rażenia zarazków poddane zostają kwarantannie. Z jednej strony nie mogą się one kontaktować w żaden sposób z resztą świata, z drugiej nie mogą zasnąć, gdyż sen oznacza dla nich natychmiastową śmierć. Skrajne wycieńczenie coraz bardziej uwypukla w nich ludzkie wady. Z czasem taki stan rzeczy prowadzi wręcz do sytuacji ekstremalnych. W końcu jedynym elementem dającym cień nadziei uwięzionym są rządowe instrukcje zrzucone z przelatującego helikoptera.

Film „The Alpha Incident” jest jednym z wielu dzieł traktujących o tajemniczym ataku z kosmosu. Tym razem mamy do czynienia z bakteriami, a nie zielonymi ludzikami. Z jednej strony jest to interesujący zabieg, gdyż reżyser ukazuje widzowi coś nieuchwytnego, coś ponadczasowego, co nie zestarzeje się, tak jak kolejne plastikowe odsłony istot pozaziemskich. Z drugiej jednak tego typu podejście do wiodącego tematu filmu wymaga ciekawego ukazania. W końcu to nie tylko temat, gra aktorska i scenografia tworzą niezapomniane dzieła. A w tym filmie niestety brakuje czegoś, co sprawia, że widz oglądający film zapomni o całym świecie i przeniesie się w miejsce, gdzie rozgrywa się nasza historia.

Akcja dzieła toczy się bardzo wolno. Wręcz wydaje się, że wszystko co miało być powiedziane podczas całego senasu zostało wyeksponowane w ostatnich dziesięciu minutach. Można to rozumieć jako świadome spowolnienie, które miałoby wprowadzić widza w swoisty rodzaj transu, zmęczenia, senności. Niemniej jednak tak się nie dzieje, gdyż film po prostu się dłuży. Natomiast ostatnie minuty jakby nie pasowały do całej reszty. Widzimy nagły zwrot akcji, wystrzały i w końcu wybuchający mózg jednego z bohaterów. Niestety, eksplozja ta jest śmieszna, podczas gdy powinna być straszna. No i tutaj można czuć jedynie niedosyt, bo chyba nie ma nic gorszego niż nie wykorzystanie w pełni dobrego pomysłu. Wydaje się, że film ten będzie interesujący jedynie dla ludzi, którzy chcieli by porównać go z podobnymi produkcjami, np. z pochodzącym z roku 1979 arcydziełem Ridley’a Scotta, jakim jest „Alien”.

Screeny

HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE HO, ALPHA INCIDENT, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ charakteryzacja

Minusy:

- nudny
- nie wykorzystany pomysł
- akcja zaczyna się rozwijać w ostatnich minutach filmu
- wybuch mózgu bardziej śmieszny niż straszny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -