Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EDEN LOG

EDEN LOG

Eden Log

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:Franck Vestiel
Kraj prod.:Francja
Obsada:Clovis Cornillac, Vimala Pons, Zohar Wexler, Sifan Shao
Autor recenzji:Katarzyna Sawicka
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Odprawił go więc Pan Bóg z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty.”
(1 Moj. 3:23, BW)

Bohater filmu (Clovis Cornillac) budzi się w wypełnionym błotem zbiorniku, na dnie – najprawdopodobniej – jaskini. Nagi, otoczony ciemnością, rozpraszaną miarowo pulsującym światłem, nie ma pojęcia gdzie ani kim jest. Rozpoczyna eksplorację nieznajomego miejsca, które okazuje się być rozpadającą się konstrukcją, położoną pod ziemią, w korzeniach wielkiego drzewa. Podziemny świat tylko pozornie wygląda na opuszczony. Bohater już wkrótce spotka cały wachlarz rezydujących w nim postaci – uzbrojonych osobników w ochronnych uniformach, ledwo żywego mężczyznę, wplątanego w kłącza rośliny, agresywne humanoidalne mutanty, a w końcu też kobietę, która towarzyszyć mu będzie w wędrówce. Podróż ku powierzchni pozwoli mu odkryć prawdę o drzewie, tajemniczej korporacji Eden Log i przede wszystkim o sobie samym.

Współautorem scenariusza „Eden Log” jest dość znany francuski pisarz science-fiction, Pierre Bordage. Wraz z reżyserem, Franckiem Vestiel, stworzyli ponury film, z elementami post-apokalipsy, cyber- i bio-punku, którego mocną stroną jest zdecydowanie warstwa wizualna – odsączone z kolorów zdjęcia i klimatyczne miejsce akcji, z atmosferyczną muzyką w tle. Oto poruszamy się po podziemnym, wielopoziomowym labiryncie pomieszczeń, pogrążonym w chaosie i częściowo zniszczonym, ale ze śladami zawansowanej technologii. I możemy się tylko domyślać, co znajduje się i co stało się na zewnątrz. Zewnętrzny świat jest zapewne rozwinięty technologicznie, boryka się z problemem pozyskiwania energii i niedługo być może poddany zostanie przewartościowaniu zasad moralnych.

Tematycznie, film dotyka kwestii związanych z opozycją jednostka – korporacja/system, opozycją dobro ogółu – dobro jednostki, eksperymentami biotechnologicznymi, ekologią, a nawet imigracją. Wydaje się też, że twórcy chcieli nadać filmowi wydźwięk symboliczny. Na samym wstępie uraczeni zostajemy cytatem z Biblii: „Odprawił go więc Pan Bóg z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty.” Jeśli więc bohater ma być jak Adam, wygnany z raju za popełniony grzech, jego rola i zadanie nabierają nowego znaczenia i wagi.

Poza oryginalnym pomysłem z osadzeniem akcji wewnątrz wbudowanej w korzenie drzewa instalacji, w „Eden Log” wyraźnie widoczne są echa innych produkcji. Cierpiący na amnezję bohater, odkrywający powoli swoją tożsamość, to motyw wykorzystany w niezliczonych filmach. Film Vestiela przywodzi na myśl skojarzenia z „Matrixem”, także „Stalkerem” Tarkovsky’ego, „Tetsuo” Tsukamoto, a nawet grą „Bioshock”. Co ciekawe, konstrukcja „Eden Log” przypomina właśnie grę komputerową. Oto protagonista zdobywa kolejne poziomy, pokonując przeszkody, walcząc z antagonistami i zdobywając wskazówki, co zbliża go do rozwiązania tajemnicy.

Choć klimatyczny, atrakcyjny wizualnie i – dosłownie i przenośnie – wielopłaszczyznowy, „Eden Log” może po prostu znużyć. Z powodu wolnego tempa i oszczędności dialogu nie jest on wskazany dla amatorów wartkiej akcji. Co więcej, film może pozostawić uczucie rozczarowania i niedosytu. Rodzi bowiem liczne pytania i wiele z nich pozostawia bez odpowiedzi. Nie dowiadujemy się chociażby, co stało się ze światem zewnętrznym, akcja osadzona jest więc niejako w próżni. I nie jest to jedyna z niewyjaśnionych kwestii. Niektórzy mogą być rozczarowani też rozwiązaniem tajemnicy, dotyczącej tożsamości bohatera i prawdziwego oblicza korporacji. To pierwsze nie zdumiewa, to drugie już gdzieś widzieliśmy.

Mimo mankamentów, które zresztą nie są aż tak oczywiste, a to, czy potraktowane zostaną jako wady zależy w dużej mierze od preferencji i oczekiwań widza, „Eden Log” oferuje bardzo ciekawą warstwę wizualną, oryginalne miejsce akcji i ponury, przytłaczający klimat. Już samo to powinno zachęcić do seansu i sprawdzenia samemu, co jeszcze może nam zaoferować.

Screeny

HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG HO, EDEN LOG

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia
+ miejsce akcji
+ muzyka
+ ponury klimat

Minusy:

- może nużyć
- pytania pozostawione bez odpowiedzi
- pewne pomysły już gdzieś widzieliśmy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -