Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ANTROPOPHAGUS

ANTROPOPHAGUS

Antropophagus

ocena:3
Rok prod.:1980
Reżyser:Joe D'Amato
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Tisa Farrow, Serena Grandi, Saverio Vallone
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:5
Głosów:30
Inne oceny redakcji:
Tomasz P. - 8
Majster - 7
GrzEGOrz - 3

Jest to film o wielkiej sławie (niektórzy powiedzą niesławie), obiekt pożądania wielu oglądaczy horrorów. Zakazany w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Norwegii. Czy słusznie? Warto sprawdzić samemu czy w legendzie tkwi ziarno prawdy. Reżyserem tego filmu jest Joe D`Amato (Aristide Massaccesi), niezmordowany twórca licznych, niczym gwiazdy na niebie filmów o wszelakiej tematyce. Serwis IMDB wymienia ponad 170 zrealizowanych przez niego filmów. Przed samą śmiercią nasz przodownik pracy zajął się produkcją filmów porno.

Intryga filmu nie jest ani zbyt oryginalna ani zbyt ważna dla całości obrazu. Na jednej z licznych greckich plaż przebywa para młodych ludzi. Kobieta zażywa morskiej kąpieli, podczas której zostaje zaatakowana, a woda zabarwia się na czerwono. Jej towarzysz nieświadomy tragedii oraz grożącego mu niebezpieczeństwa relaksuje się słuchając muzyki. Wkrótce ginie uderzony siekierą w głowę. Teraz akcja koncentruje się na grupie młodych ludzi wynajmujących jacht by poznać piękne greckie wyspy. Wycieczkowicze biorą ze sobą jeszcze jedną turystkę - Julie (graną przez siostrę Mii Farrow - Tisa Farrow). Gdy przybywają na jedną z wysp, ciężarna uczestniczka wyprawy - Maggie skręca nogę w kostce i musi pozostać na pokładzie. Na domiar złego wyspa okazuje się być opuszczona, domy są puste, jakby wymarłe, a w oddali pojawia się tajemnicza kobieta. Po powrocie dokonują szokującego odkrycia - Maggie znikła. Chcąc czy nie chcąc nocują na wyspie, gdzie spotykają niewidomą dziewczynę, która ostrzega ich przed krążącym po wyspie obłąkanym człowieku kanibalu Nikosie Karamanlisie (jego tragiczną historię poznajemy w trakcie filmu) Rozpoczyna się walka o przetrwanie, którą nie wszyscy zdołają przetrwać...

Mit mitem, a starcie z rzeczywistością bywa brutalne. Po oglądnięciu tego dzieła można śmiało rzec - król jest nagi. Film po prostu jest nudny, widz z utęsknieniem czeka na następne porcje mordu, ale i te pozostawiają wiele do życzenia. Przez większość czasu reżyser stara się budować napięcie, pokazać pustkę okolicy i osamotnienie bohaterów. Kilka scen obrosło tu legendami, lecz raczej niesłusznie. Ilość krwi wcale nie jest większa niż w innych tego typu produkcjach, a afekty specjalne raczej rozczarowują. Te dwie najsłynniejsze sceny to: gdy kanibal wydobywa z brzucha ciężarnej Maggie płód i zaczyna go pożerać, oraz uderzony siekierą potwór zdziwiony patrzy na wydobywające się z niego wnętrzności, które zaczyna pożerać. Nie są one tak straszne jak je opisują. Akcja rozgrywa się w Grecji, jednak jest to mało widoczne i uwypuklone jakimiś pięknymi krajobrazami. Obsada filmu jest mało lub w ogóle nie znana, ale na plus trzeba zaliczyć ciekawy wygląd kanibala granego przez George Eastmana. Jest to pseudonim scenarzysty Luigi Montefiore. Podsumowując: film warto oglądnąć ze względu na jego sławę i kilka udanych scen, czy też samego mordercę, ale nie jest dzieło wybitne wśród innych horrorów tego okresu.

Trzygroszówki

Tomasz P. przyznał ocenę 8 i napisał:

Film "Antropophagous Beast" w reżyseri Joe Damato podobał mi się bardzo. Początkowa sielanka w akompaniamencie greckiej muzyki ludowej, szybko zmieniła się w bardzo dobry film grozy. Pomijając fakt, że film był nisko budżetowy Antropophagous posiada wszystkie cechy dobrego filmu grozy. Tytułowa postać w która wcielił się Gorg Eastman jest doskonała, a zarazem tajemnicza. Liczący ponad 2 metry potwór ze spaloną skórą na ciele polując na ofiary myśli i nie zna litości. Muzyka szczególnie w drugiej części filmu ( scena w katakumbach) jest rewelacyjna . Krwawe sceny nie licząc pierwszej (trochę słabo zrobionej przez ograniczenia finansowe) są dosyć dobre. Miejsce akcji też jest trafne. Wyspa z licznymi atrakcjami jak cmentarz, zamek , katakumby , opuszczone domy sprawia, że każdy koneser znajdzie w tym filmie coś dla siebie. Podsumowując zachęcam do zobaczenia Antropophagous Beast, poniewąż film jest klasycznym horrorkiem w fajnym wakacyjnym klimacie, który niebawem wszyscy poczujemy oddając się błogiemu lenistwu.

Screeny

HO, ANTROPOPHAGUS HO, ANTROPOPHAGUS HO, ANTROPOPHAGUS HO, ANTROPOPHAGUS HO, ANTROPOPHAGUS HO, ANTROPOPHAGUS HO, ANTROPOPHAGUS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sławny film, wypada go obejrzeć
+ najlepsze z tego towarzystwa to postacie Julie i mordercy

Minusy:

- słabe efekty specjalne
- wiejąca czasem nuda z ekranu
- kiepskie zdjęcia
- przereklamowany

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -