Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JAWS

JAWS

Szczęki

ocena:9
Rok prod.:1975
Reżyser:Steven Spielberg
Kraj prod.:USA
Obsada:Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss
Autor recenzji:Flaco
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.06
Głosów:154
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 10
Kinson - 10
Sabbath - 9
Drachu - 8
BartX - 8
Molly - 8

Żarłacz ludojad, żarłacz biały, rekin ludojad (Carcharodon carcharias), ryba z rodziny żarłaczowatych, rzędu rekinokształtnych, żyjąca w wodach oceanów strefy tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej, głównie w wodach przybrzeżnych i szelfu kontynentalnego. Osiąga 11-12 m długości, ciężar do 7 ton. Ubarwienie grzbietu szarobrunatne, stalowoniebieskie lub czarne, brzuch białawy. Płetwa ogonowa kształtu płksiężycowatego, asymetryczna, górna część większa od dolnej, zęby duże, trójkątne, o piłkowanych krawędziach, które po stępieniu wypadają i zostają zastąpione nowymi. W ciągu 10 lat zużywa ok. 24 tys. zębów. Niezwykle żarłoczny, żywi się rybami, głowonogami, żółwiami i fokami, zjada także odpadki wyrzucane ze statków. Bywa spotykany w pobliżu plaż, gdzie zdarzają się przypadki atakowania przez niego ludzi.

Martin Brody jest nowym szefem policji w małym, położonym na wyspie miasteczku Amity. Jest to spokojny kurort wczasowy, żyjący głównie z turystyki, oferujące przyjezdnym czyste plaże i przejrzysta toń oceanu. To wszystko zmienia się, gdy, jednego dnia na plaży zostają odkryte zwłoki, a raczej strzępy ludzkiego ciała. Wszystko wskazuje, że za atakiem stoi rekin. Takie odczytanie faktów, nie jest na rękę władzom miasto, które szykują się akurat do otwarcia nowego sezonu turystycznego. Szeryf Brody, ma oparcie jedynie w dwóch ludziach. Są nimi Quint - naukowiec i Matt Hooper - rybak. Ta trojka będzie się musiała zmierzyć z problemem, który podobno nie istnieje.

Szczęki, któż nie słyszał o tym filmie? Niekwestionowany klasyk. Film, który już na stałe wszedł do panteonu filmowych produkcji. Opowieść o rekinie ludojadzie, atakującym niewinnych plażowiczów, niby kolejny film o potworach, jakich już wiele było wcześniej. Jednak nie do końca. To, co czyni ten film wielkim, i odróżnia go tym samym od wielu tego typu produkcji, to umiejętny sposób łączenia wielu gatunków, z normalnej opowieści, przechodzimy w thriller a następnie bezboleśnie w film przygodowy. Coś znakomitego. Coś, co uczyniło z Spielberga, reżysera pierwszej klasy. To także umiejętność Tworzenia przez Spielberga z wydawałoby się tandetnych motywów, czegoś szlachetniejszego. Ten film dobitnie udowodnił, że Spielberg to geniusz kina i to, do niego będą należały nadchodzące dekady filmu. Niebanalny wpływ na odbiór filmu ma jego muzyka, w tym wypadku znakomita muzyka. Z niezapomnianym motywem Johna Williamsa. Ile razy słyszę ten motyw, to nie odkręcam nawet wody w kranie. Ścieżka dźwiękowa stworzona przez Williamsa, jest na pewno jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek zostały stworzone, na potrzeby filmu. Osobne słowo należy się aktorom, odtwarzającym główne role. Roy Scheider i Richard Dreyfuss, stworzyli z swoich bohaterów postacie pełnokrwiste, pełne zacięcia i pasji w tym co robią. Z uporem dążące do celu. Nie zaś kolejne papierowe marionetki, które tak często zamieszkują srebrny ekran. Nie można tu zapominać o głównym bohaterze filmu, czyli o rekinie, który także swoja rolę odegrał brawurowo. Z drugiej strony, to, co czyni ten film fenomenalnym, to fakt, że przez większą cześć filmu nie widzimy głównego sprawcy całego zamieszania. Więc nie miał zbyt wielu momentów do popisu, ale w odpowiednich momentach wywiązał się z roli "tego złego" znakomicie. Cóż już chyba nie ma nic więcej do powiedzenia o tym filmie. Na koniec dodam jeszcze dwa słowa - Pozycja Obowiązkowa!

Szczęki to film który złamał ramy konwencji, wypłynął z płytkich wód filmów o potworach, na szerokie wody światowej kinematografii. Film który ustalił także wizerunek thrillera, na następne lata. Film który, otworzył Stevenowi Spielbergowi, drogę do kariery. Film który powinien zobaczyć każdy, więc na co czekasz?

Screeny

HO, JAWS HO, JAWS HO, JAWS HO, JAWS HO, JAWS HO, JAWS HO, JAWS HO, JAWS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Klasyk!!!
+ Realizacja
+ Aktorstwo
+ Muzyka

Minusy:

- Czas jednak, odcisnął na nim swoje piętno.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -