Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JEEPERS CREEPERS

JEEPERS CREEPERS

Smakosz

ocena:7
Rok prod.:2001
Reżyser:Victor Salva
Kraj prod.:Niemcy / USA
Obsada:Gina Philips, Justing Long, Patricia Belcher
Autor recenzji:Piekarz
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.39
Głosów:111
Inne oceny redakcji:
BartX - 6
Sabbath - 4
GrzEGOrz - 4
Flaco - 3
Lohikaarme - 5
Kinson - 6
Kamiko - 3
Skaraś - 8

Na ten film miałem się wybrać, gdy był on pokazywany w polskich kinach latem 2001 roku. Nie miałem możliwości, wtedy go obejrzeć i dopiero teraz sięgnąłem po ten tytuł. Bardzo żałuję, że nie udało mi się obejrzeć tak dobrego filmu na dużym ekranie, bo efekt na pewno byłby znacznie lepszy.

Rodzeństwo, Darry i Trish wracają do domu międzystanową wiejską drogą. Podczas jazdy, wielki truck stara się ich wyprzedzić w dość ryzykowny sposób. Udaje im się wyjść z opresji cało, ale samochód, który starał się ich niemal staranować, napędził im niezłego stracha. Po przejechaniu jeszcze pewnego odcinka trasy, znów widzą znajomy samochód. Na ich nieszczęście widzą też z daleka kierowcę, który wrzuca dwa worki przypominające ludzkie ciała do rury, nieopodal pobliskiego budynku. Darry namawia Trish, żeby wrócili w to miejsce i upewnili się, czy nikt nie potrzebuje ich pomocy. Darry postanawia wejść do wnętrza rury. To co tam zobaczył, przerosło jego najśmielsze oczekiwania, a co gorsza domniemany zabójca wybrał sobie chyba nowe ofiary.

Moim zdaniem jeden z lepszych horrorów, jakie miałem przyjemność oglądać. Podobne zdanie ma również Clive Barker, który stwierdził, iż "jest to jeden z najlepszych filmów tego typu ostatnich lat", więc skoro on tak sądzi, nie ma powodu żebyście mi nie wierzyli. Film od początku do końca trzyma w napięciu, a niektóre sceny aż zapierają dech w piersi. Gra aktorska nie jest może wyśmienita, ale na pewno nie przeszkadza w oglądaniu. Na długo zapamiętam na pewno początek i bez wątpienia zakończenie, które wyjaśnia wszelkie zagadki. Muzyka nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, chociaż jedna piosenka, która dość często pojawia się w filmie i nawiązuje do mocnych scen, do dzisiaj krąży mi po głowie. Warto może wspomnieć, iż powstawaniu tej produkcji miał swój udział jako producent wykonawczy sam Francis Ford Coppola. Jeśli więc ktoś taki, macza w filmie palce, to znaczy że jest on wart obejrzenia. A teraz wady, których realizatorzy się, niestety, nie ustrzegli. Gdy w niektórych scenach napięcie sięga zenitu, są one przerwane przez zupełnie głupie i niepotrzebne odzywki głównych bohaterów, przez co znika niepowtarzalny nastrój. Również niektóre żarty są nie na miejscu i w żaden sposób, nie przysparzają filmowi oryginalności. Efekty specjalne nie stoją również na wysokim poziomie, co widać podczas oglądania filmu.

Film "Smakosz" jest, bez wątpienia, bardzo ciekawą pozycją i wartą obejrzenia bez względu na kilka niedociągnięć. Mnie osobiście się bardzo podobał i z niecierpliwością czekam na drugą część, która już dziś zbiera bardzo wysokie noty.

Trzygroszówki

Sabbath przyznał ocenę 4 i napisał:

Film jest niedopracowany, brak logiki i głębszego przekazu, wątki pozbawione są sensu, a co najważniejsze zaczerpnięto je z takich filmów jak "Pumpkinhead" czy "Texas Chainsaw Massacre". Dobra atmosfera pierwszych parunastu minut szybko mija, zaś tytułowy "Smakosz" bardziej nadaje się jako postać komiksów dla dzieci. Reasumując. "Jeepers Creepers" to typowa komercyjna produkcja nastawiona jedynie na zysk. Swą aprobatę znajdzie co najwyżej wśród ludzi, ktorzy niewiele jeszcze widzieli. Miłośnikom ambitnego kina grozy zdecydowanie odradzam - lepiej obejrzeć "Muminki" - niektóre odcinki były znacznie straszniejsze niż ten film :-)

Screeny

HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS HO, JEEPERS CREEPERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ znakomity początek i niezły koniec
+ dużo emocji i strachu

Minusy:

- głupie poczucie humoru
- słabe efekty specjalne
- niektóre sceny są przerywane głupimi odzywkami

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -