Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EXCISION

EXCISION

Excision

ocena:7
Rok prod.:2012
Reżyser:Richard Bates Jr.
Kraj prod.:USA
Obsada:Anna Lynne Mc Cord, Traci Lords, Ariel Winter, Roger Bart
Autor recenzji:Patryk Hertel
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Kino grozy poruszało już tematykę nastoletniego buntu i nieprzystosowania do rodziny, szkoły, społeczeństwa. Za przykład może posłużyć chociażby „Carrie” Briana De Palmy z 1976 roku. Trzydzieści sześć lat później Richard Bates Jr. napisał scenariusz i wyreżyserował film, który pozornie jest do tamtego obrazu podobny. Jednakże w przypadku omawianego filmu darowano sobie rozwiązania w stylu mocy nadprzyrodzonych, mszczących się za zaszczutą dziewczynę.
Tutaj pierwsze skrzypce gra chory umysł a mści się sama zainteresowana, niestety zemsty dokonuje na niewinnych i w przeciwieństwie do bohaterki filmu De Palmy, nie budzi cienia współczucia ani sympatii.

Pauline jest zbuntowaną, zbliżającą się do pełnoletniości dziewczyną, wychowywaną przez despotyczną matkę i obojętnego ojca. Jej przekorny charakter, oraz wyjątkowo odpychająca aparycja sprawiają, że nie jest ona akceptowana w szkole ani w domu. Rówieśnicy kpią z jej wyglądu, nauczyciele tępią za niewyparzony język a matka ustawicznie narzeka na naganne zachowanie córki. Obecność w domu ciężko chorej młodszej siostry - Grace, sprawia że Pauline czuje się niekochana i nie może znaleźć sobie miejsca w domu. Dodatkowych problemów nastręczają fascynacje erotyczne dziewczyny, które niebezpiecznie oscylują wokół nekrofilii. Brak zrozumienia i akceptacji doprowadzają do coraz głębszej alienacji nastolatki, która w jeszcze poważniejszym prowokowaniu otoczenia znajduje radość i sposób na wyrażanie siebie. Pewnego dnia Pauline postanawia się zmienić. Aby odzyskać utracone więzi rodzinne, postanawia pomóc chorej siostrze i w ten sposób wrócić do łask rodziców. Niestety powstała w chorym już umyśle nastolatki wizja doprowadza do tragedii.

„Excision” Richarda Batesa Jr. jest remakiem jego własnego filmu o tym samym tytule, powstałego cztery lata wcześniej. Wersja z 2008 roku była krótkometrażówką. Poza tymi dwiema produkcjami reżyser nie ma innych dokonań, co nie przeszkadzało mu nakręcić całkiem niezłego i nietypowego filmu. Całość filmu byłaby daleka od horroru, gdyby nie cykliczne wstawki przedstawiające projekcje chorej psychiki nastolatki, oraz druzgocąca scena finałowa. Owe wstawki to bardzo teatralnie wystylizowane sceny, przedstawiające wszelkie makabryczne urojenia, rodzące się w głowie Pauline. Jej sny przepełnione są krwawymi wizjami, w których napięcie seksualne rozładowywane jest w potokach krwi. Prześwietlone, sterylne, niebieskie pomieszczenie, staranny makijaż i wystudiowane ruchy w połączeniu z hektolitrami przelanej krwi sprawiają groteskowe wrażenie i we wstrząsający sposób urozmaicają opowieść o trudnym dorastaniu brzydkiej dziewczyny. Konwencja snu została przez twórcę potraktowana jako furtka do przesunięcia granicy tabu i dobrego smaku. Większość bowiem przelewanej krwi to nie poderżnięte gardła a fantazje związane z menstruacją, czy nawet aborcją. Dodatkowego smaku dodają monologi Pauline skierowane do Boga, które nie mają już formy modlitw, a raczej charakter informacyjny. Film Batesa obnaża i ośmiesza również pokazową religijność i dobre maniery. Matka nastolatki, odgrywająca na zewnątrz doskonałą żonę i gospodynię, jest w rzeczywistości despotką, która nie mogąc znaleźć sposobu na dotarcie do dorastającej córki i coraz bardziej odsuwającego się od niej, zobojętniałego męża, terroryzuje ich i zastraszaniem próbuje zmusić do posłuszeństwa. Jedyna normalną postacią w tym domu wariatów jest Grace. Sposób przedstawienia młodszej siostry Pauline jest tutaj nieprzypadkowy. Kolejna granica przekroczona przez reżysera, to wybór na leitmotiv tej makabreski ciężkiej i nieuleczalnej choroby płuc – mukowiscydozy. Co jakiś czas widzimy na ekranie codzienną walkę Grace o oddech i słyszymy o pragnieniach dziewczynki, chcącej w przeciwieństwie do przekornej siostry po prostu żyć normalnie. Tym bardziej wstrząsający staje się finał filmu, w którym wali się cały świat rodziny Pauline, ale tak naprawdę traci na tym tylko jedna osoba, która mimo młodego wieku najlepiej rozumiała jak cennym darem jest życie – właśnie Grace.

„Excision” jest obrazem dość trudnym w odbiorze, ponieważ pod płaszczykiem opowieści o nieprzystosowanej nastolatce epatuje wszelkimi możliwymi obrzydliwościami. Zachowanie głównej bohaterki, szczególnie w stosunku do szkolnych kolegów, oraz co jakiś czas wplatane sceny z jej snów, coraz dalej przesuwają granice dobrego smaku, stopniowo szykując widza na szokujący finał. Opisywany film nie może być traktowany jako horror w klasycznym znaczeniu tego słowa. Nikogo on nie przestraszy, co najwyżej zniesmaczy. Dopiero obejrzany świadomie – wstrząśnie. Jest to przerażająca wizja skrajnego egoizmu, który doprowadza do zbrodni pod przykrywką chęci niesienia pomocy najbliższym. Koniec końców chodziło przecież jedynie o zwrócenie na siebie uwagi.

Podsumowując, pełnometrażowy debiut Batesa można uznać za całkiem niezły, na pewno odważny i nietuzinkowy, zarówno w kwestii wyboru poruszanych problemów, jak i sposobu ich przedstawiania. Film nie bardzo nadaje się do oglądania przy jedzeniu, chęci na seks też się raczej po jego obejrzeniu nie spodziewajcie, ale warto. Warto obejrzeć ku przestrodze, żeby baczniejszą uwagę zwracać na zbuntowane, oszpecające się na przekór nastolatki.

Screeny

HO, EXCISION HO, EXCISION HO, EXCISION HO, EXCISION HO, EXCISION HO, EXCISION HO, EXCISION HO, EXCISION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sugestywnie przedstawiony świat chorego umysłu odrzuconej nastolatki
+ autentycznie odpychająca Anna Lynne McCord w roli Pauline
+ szeroko pojęta odwaga twórców, szczególnie w stosunku do podejmowanej tematyki
+ wstrząsający finał
+ krwawy i obrzydliwy

Minusy:

- krwawy i obrzydliwy (nie taką krwawość lubimy)
- nie można go traktować jako horroru stricte, co niektórzy mogą uznać za minus

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -