Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AUDITION

AUDITION

Gra Wstępna

ocena:10
Rok prod.:2000
Reżyser:Takashi Miike
Kraj prod.:Japonia / Korea Południowa
Obsada:Ryo Ishibashi, Eihi Shiina, Tetsu Sawaki
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:142
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 9
Piotr Sawicki - 7
Lohikaarme - 9
Andy Blakk - 10
Shadock - 8
Carmilla - 9
Skaraś - 2
M@rio - 9

Wydarzenie! Prawdziwe objawienie kina grozy. Prawdopodobnie najlepszy horror ostatnich lat. Zapewne słyszeliście już o tym, że dziś serce kina (także grozy) bije w Azji. Ten film to najmocniejszy argument na rzecz tej nie bezpodstawnej tezy.

"Audition" zaczyna się jak film obyczajowy, by z czasem przerodzić się w przerażający horror. Oto szukający partnerki życiowej filmowiec - wdowiec organizuje casting. Ostatnia z przesłuchiwanych dziewcząt, Yamazaki Asami, wyraźnie wpada mu w oko. Zakochany producent zaczyna z nią flirtować. Wkrótce postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o dziewczynie. Okazuje się że żadna z danych na kwestionariuszu nie zgadza się z rzeczywistością, najczęściej jest o rok nieaktualna. Tymczasem kontakty producenta i Asami stają się coraz bardziej intymne. Filmowiec nie wie że Yamazaki ma za sobą mroczną przeszłość. Gdy ją odkrywa, wie już czemu Yamazaki zachowuje się w dziwny sposób. Jest już jednak za późno...

Wbrew pozorom "Audition" nie jest thrillerem. Podobnie jak "Dziecko Rosemary", film Miikego nie da się jednoznacznie zinterpretować. Historia Asumi opowiedziana jest fragmentarycznie, widz sam musi ustalić gdzie się zaczyna i czy się kończy. Miike bowiem niczego do końca nie wyjaśnia. Możemy przypuszczać że wdowiec nie jest pierwszą ofiarą Asumi, że historia zatacza koło, że jest być może odwieczna. Przy tym Miike nie popada w schematyzm horroru mizoginicznego, wyraźnie podkreślając podmiotowość Yamazaki i rozbudowując motywację jej czynów. Scena tortur, w której oprawczynią jest Asumi, wyrażałaby może lęk mężczyzn przed kobietami, gdyby nie jej kontekst i towarzyszący komentarz. Jednocześnie nie będąc mizoginicznym, nie idzie Miike w stronę opcji feministycznej. Nie mamy tu prostej dychotomii. Nasza bohaterka cierpi i się mści, nawet jeśli robi to odwiecznie to jest to metaforyczna zemsta za cierpienia wszystkich kobiet, a nie jednostkowy akt agresji na "podłych mężczyznach, którym chodzi tylko o jedno". Dlatego Miike jest radykalny, nie stroni od gore, dbając zarazem o atmosferę. W efekcie zrealizował film niezwykle niepokojący, zupełnie niezwykły, zaskakujący i przerażający. Horror na jaki wszyscy czekaliśmy.

Trzygroszówki

Krzysztof Gonerski przyznał ocenę 10 i napisał:

"Audition" to przejmująca opowieść o samotności i wspaniały przykład artystycznego wykorzystania gore, nie dla czczego szokownia, a dla wyrażenia prawdziwej rozpaczy i prawdziwego bólu. Znakomity wstrząsający film !

Screeny

HO, AUDITION HO, AUDITION HO, AUDITION HO, AUDITION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenariusz
+ klimat
+ bardzo mocne sceny gore
+ reżyseria
+ najlepszy horror od kilku lat
+ sporo zaskoczeń
+ ogólne wrażenia

Minusy:

- nie zauważyłem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -