Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no

UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no

Under the Cherry Blossoms

ocena:8
Rok prod.:1975
Reżyser:Masahiro Shinoda
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Shima Iwashita, Tomisaburô Wakayama
Autor recenzji:Olga Piech
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Masahiro Shinoda, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli japońskiej nowej fali zaprasza widzów w swoim filmie: „Pod rozkwitającymi drzewami wiśni” w oniryczną podróż, w której biel płatków kwiatu wiśni miesza się z krwią.

Młoda i piękna dziewczyna pada ofiarą porywacza. Wydawać by się mogło, że jest to dla niej początek tragicznej historii. Jednak „Pod rozkwitającymi drzewami wiśni” ukazuje relację między ofiarą i napastnikiem, w której trudno odpowiedzieć ostatecznie na pytanie: kto jest kim w tym układzie?

Film jest piękną i hipnotyczną opowieścią o żądzy, krwi i szaleństwie. W dziele w bardzo charakterystyczny dla japońskiego sposób zostaje ukazana kobieca postać, uwodzicielska moc płci pięknej naznaczona swoistym przekleństwem. Wątek rozpadu Ja w skutek miłości o kobiety, a mówiąc dokładnie żądzy i pożądania przenika azjatyckie kino.

Główną osią narracji filmu jest pożądanie w imię, którego dokonywane są krwawe zbrodnie. Film trudno kategoryzować jako typowy horror. W końcu przez znaczną część filmu widz ma wrażenie, że bohaterowie mają styczność ze zwyczajnym ludzkim złem, niczym poza naturalnym. Klimat grozy budowany jest poprzez prezentację postępującego szaleństwa mężczyzny.

Przykuwają uwagę także malownicze sceny, w których morderstwa zestawiane są z pięknem japońskiej przyrody i tytułowymi drzewami wiśni.

W niepojęty sposób urzekają grozą także sceny miłosne, w których kobieta poprzez swoje ciało nagradza swego sługę – zbrodniarza nie odrywając wzroku od otrzymanych trofeów, którymi są głowy przeciwników.

W strukturze fabularnej „Pod rozkwitającymi drzewami wiśni” przypomina ludową klechdę o złej kobiecie bądź romantyczną balladę, której nie powstydziłby się żaden z rodzimych wieszczy. Wiąże się to z charakterystycznym dla ballad zwrotem akcji – przejściem ze świata realnego w magiczny, pełen tajemnic. Brak odpowiedzi i niejasne zakończenie, sprawia, że na swój sposób monotonna historia przepełniona kolejnymi ujęciami zbrodni nabiera rumieńca niepokoju. Film zdecydowanie godny polecenia, zarówno fanom kina grozy, jak i historycznych baśni.

Screeny

HO, UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no HO, UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no HO, UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no HO, UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no HO, UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no HO, UNDER THE CHERRY BLOSSOMS a.k.a Sakura no mori no mankai no

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia
+ balladowa narracja

Minusy:

- nastrojowość bardziej baśniowa niż grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -