Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALL HALLOWS' EVE 2

ALL HALLOWS' EVE 2

All Hallows' Eve 2

ocena:4
Rok prod.:2015
Reżyser:Bryan Norton i inni
Kraj prod.:USA
Obsada:Landon Ackerman, April Adamson, Ali Adatia, Angela Besharah, Drew Davis
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Fana horroru film „All Hallow's Eve” w reżyserii Damiena Leone cieszył, niczym dzieciaka cudowny prezent, o którym marzył, a który pewnego dnia po prostu dostał. Do cna przesiąknięty klimatem kina klasy B zbiór filmowych nowelek z jednej strony fascynował odważnymi, trochę absurdalnymi, a przez to nieszablonowym i pełnymi czarnego humoru historiami, z drugiej strony radował oko profesjonalizmem wykonania. Opowiastki Leona stanowiły esencję tego, co szczególnie ceniło się w kinie grozy z przełomu lat 70. i 80. – wybuchową mieszankę bezczelnie odważnych, łamiących tabu pomysłów i porażających swą realizmem efektów gore. Nic więc dziwnego, że pojawienie się „All Hallows' Eve 2” wzbudziło moją ekscytację. Akurat zbliża się Halloween, dlaczego więc znowu nie dać się zaskoczyć cudacznym monstrom, klaunom i „pojechanej” wyobraźni filmowców-miłośników horrorów?

W trakcie seansu pierwszą niespodzianką „in minus” był brak na liście płac Damiena Leone, twórcy sukcesu części pierwszej. Ale zaraz później, po obowiązkowej noweli spajającej pozostałe (znowu mamy Halloween i dziewczynę, która w tajemniczych okolicznościach wchodzi w posiadanie odrapanej kasety VHS), otrzymujemy kilkuminutową perełkę, „Jack Attack”, z genialnym pomysłem i kapitalnymi efektami specjalnymi. Nowelka wbija w fotel – przeraża, bawi doskonałym konceptem, fascynuje sporą jak na krótkometrażówkę dawką gore. Bryan Norton spisał się na medal. I prawdę mówić tylko on, bo reszta nowel to albo bardzo przeciętne historyjki, albo wprawki, które nie powinny być dystrybuowane poza kanałami na Youtube czy Vimeo.

Jeszcze nieźle ogląda sie „The Last Halloween” (przez wizję postapokaliptycznego świata) czy „A Boy's Life” (bardzo dobre, wiarygodne kreacje aktorskie). Pierwszy jednak razi tandetnym zakończeniem oraz fabularnymi idiotyzmami, w drugim irytuje zaś bardzo przewidywalne zakończenie. Niezła też jest nowela „Mr. Tricker's Treat” o fanatycznym wyznawcy Halloween, którego obsesja na punkcie halloweenowej scenerii przemienia w seryjnego mordercę. Opowiastka trochę przeraża, trochę bawi, bo przecież mamy tu satyrę, ale to tylko makabryczny żart filmowy, i dlatego nie straszy, i nie skłania do refleksji.

Pozostałe epizody albo toną w przeciętności i banale, tak jak historia o konsekwencjach bycia świadkiem brutalnego morderstwa („Descent”), albo powielają odtwórczo schematy, które obecnie w kinie grozy są bardzo modne (hiszpańska nowela „Alexia” opowiada o duchu gnieżdżącym się w Internecie). O dwóch segmentach trudno cokolwiek mądrego napisać, bo pierwszy, bardzo krótki „The Offering” jest tak niby tajemniczy, że nie wiadomo o czym jest, a kolejny „M Is for Masochist” to pozbawiona treści i humoru bzdura.

„All Hallow's Eve 2” zaczęto dystrybuować przed Halloween i producenci mieli zapewne nadzieję, że zbliżające się „święto” oraz dobre opinie o filmie Damiena Leone skłonią odbiorców do sięgnięcia po kolejną odsłonę antologii. Szkoda, że tak zacny tytuł jak „All Hallow's Eve” padł ofiarą cynicznej zagrywki rządnych pieniędzy decydentów filmowych, bo tak naprawdę jego kontynuacja nie warta jest zainteresowania nawet jako niezobowiązująca podkładka pod halloweenową porcję alkoholu.

Screeny

HO, ALL HALLOWS' EVE 2 HO, ALL HALLOWS' EVE 2 HO, ALL HALLOWS' EVE 2 HO, ALL HALLOWS' EVE 2 HO, ALL HALLOWS' EVE 2 HO, ALL HALLOWS' EVE 2 HO, ALL HALLOWS' EVE 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kapitalna pierwsza nowela o zemście
+ nieźle oglądające się „A Boy's Life” i „Mr. Tricker's Treat”
+ pomysł z halloweenową antologią i wykorzystaniem w niej kultu VHS

Minusy:

- większość nowel jest bardzo słabych
- porównanie z częścią pierwszą wytrzymuje tylko jeden, pierwszy segment antologii

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -