Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OBRÓBKA SKRAWANIEM

OBRÓBKA SKRAWANIEM

Obróbka Skrawaniem

ocena:6
Rok prod.:2001
Reżyser:Piotr Adamczewski
Kraj prod.:Polska
Obsada:Dagmara Maj , Piotr Rybiński , Paweł Grochowalski , Marek Lemanik , Błażej Szempliński , Radosław Karwicki
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:3.54
Głosów:24
Inne oceny redakcji:
Lohikaarme - 3
Ash J. Williams - 5
Skaraś - 3

"Obróbka skrawaniem" nie jest zwykłą produkcją. Jest to pierwszy polski film gore zrealizowany przy użyciu minimalnych środków przez amatorską grupę filmową ROF. Budżet wyniósł niespełna 200 zł. Jest to pierwsza część trylogii FLEGMA.

Pewien mafioso nakrywa swoją córkę w łóżku z chłopakiem. W przypływie furii, obcina mu genitalia kuchennym mikserem, a następnie morduje. Dziewczyna widząc, co spotkało jej chłopaka, ucieka do pobliskiego lasu, gdzie truje się tabletkami i w końcu umiera. Adam - życiowy nieudacznik i fajtłapa, znajduje jej ciało i postanawia zabrać je do domu. Zainspirowany, filmem "Narzeczona Frankensteina" oraz reklamą elektrycznego urządzenia do masażu, postanawia ożywić dziewczynę, a następnie udać się na bal Absolwentów Technikum Mechanicznego Obróbki Skrawaniem. W tym samym czasie ludzie mafiosa - Max i Beton szukają jego zaginionej córki. Wreszcie trafiają na imprezę i zabierają dziewczynę razem z Adamem. Finałowa jatka rozgrywa się w lesie.

Nie można zarzucić fabule braku oryginalności, do tego historia wciąga i widz z zaciekawieniem wyczekuje kolejnych wydarzeń na ekranie. Gdy oglądałem „Obróbkę...”, cały czas na myśl przychodziła mi produkcja Petera Jackson'a pt. „Zły smak”. Oba filmy mają ze sobą wiele wspólnego, tzn. brak budżetu, amatorskie wykonanie i podobny czarny humor. Atmosfera „Obróbki Skrawaniem” jest bardzo luźna. Wiele w niej elementów humorystycznych, ale nie brakuje też momentów naprawdę przytłaczających i niepokojących. Najważniejsze, że film trzyma w napięciu, chociaż akcja powoli się rozkręca. Efektów gore jest co prawda niewiele, ale zostały one wykonane w pomysłowy i ciekawy sposób. Wygląd rozwalonej głowy, wyjmowanego serca, podcinanego gardła lub plucia krwią jest bardzo przekonujący i cieszy oko fana krwawych widoków. Dialogi i czarny humor, o którym wspomniałem jest wulgarny, ale zabawny. Oglądamy perypetie dwóch dresiarzy i możemy "podziwiać" ich konwersacje. Język, jakim się posługują, nie jest żadną przesadą Autorzy z wyczuciem oddali poziom intelektualny podobnych osobników, a przy tym jest on rzeczywiście śmieszny. Muzyka to połączenie ciężkich, hardcore`owych utworów z niespokojnymi, typowymi dla klasycznego kina grozy, dźwiękami mającymi na celu podsycanie atmosfery. Gra aktorów to typowa amatorka, ale charakter granych postaci, oddali w bardzo dobry sposób. Pochwalić, więc należy wszystkich. Wadą (przynajmniej dla mnie) jest przede wszystkim skromna ilość efektów gore. Podziwiać możemy je w zasadzie tylko w kulminacyjnej scenie w lesie. Denerwujące było też wyciszenie dialogów oraz krótki czas trwania filmu

Obok „Obróbki Skrawaniem” nie można przejść obojętnie. Przy minimalnym budżecie, grupa filmowców-amatorów z Bydgoszczy, stworzyła naprawdę interesujące kino grozy, z czarnym humorem i gore. Widać wyraźną inspirację filmami Davida Lynch'a, Petera Jackson'a. Wiele fabularnych motywów zapożyczono z klasycznych horrorów (np. „Evil Dead’ Sama Raimi'ego). Mimo to, nie da się nie zauważyć, że twórcy wykonali kawał dobrej roboty i na pewno warto obejrzeć ich dzieło. Właśnie dzięki takim ludziom, być może polskie kino grozy, będzie się rozwijało. Peter Jackson zaczynał podobnie. Możliwe, że za kilkanaście lat Piotr Adamczewski i Tomasz Gordon staną za kamerą w jakimś wielkim projekcie :)

PS. Film poświęcony jest pamięci Tomasza "Nosferatu" Beksińskiego.

Screeny

HO, OBRÓBKA SKRAWANIEM HO, OBRÓBKA SKRAWANIEM HO, OBRÓBKA SKRAWANIEM HO, OBRÓBKA SKRAWANIEM HO, OBRÓBKA SKRAWANIEM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalna fabuła
+ humor i zabawne sceny
+ pomysłowo zrobione efekty gore
+ atmosfera
+ polski odpowiednik "Bad Taste" :)
+ dobrze dobrana muzyka


Minusy:

- krótki :( (zaledwie 33 minuty)
- za mało gore !
- słabo słyszalne dialogi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -