Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OMEN 2 - DAMIEN

OMEN 2 - DAMIEN

Omen 2- Damien

ocena:8
Rok prod.:1978
Reżyser:Don Taylor
Kraj prod.:USA
Obsada:William Holden , Lee Grant , Jonathan Scott-Taylor
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.68
Głosów:62
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 9
BartX - 6
Molly - 7

I ujrzałem Bestię wychodzącą z morza,: mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jej dziesięć diademów, a na jej głowach imiona bluźniercze. (...) A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią i pokłon oddali Smokowi, bo władzę dał Bestii. I Bestii pokłon oddali, mówiąc: Któż jest podobny do Bestii i któż potrafi rozpocząć z nią walkę? Potem dano jej wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężyć ich, i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem. Wszyscy mieszkańcy ziemi będą oddawać pokłon władcy, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka. Jeśli kto ma uszy, niechaj posłyszy! Jeśli kto do niewoli jest przeznaczony, idzie do niewoli, jeśli kto na zabicie mieczem - musi być mieczem zabity. Tu się okazuje wytrwałość i wiara świętych.
Apokalipsa św. Jana rozdział 13

Film rozpoczyna się w siedem lat po zakończeniu części pierwszej. Damien po śmierci rodziców wychowuje się u wujka Richarda Thorna i jego drugiej żony Ann. Uczy się w Akademii Wojskowej, gdzie jest najlepszym z kadetów. Jednak w jego życiu wciąż powtarzają się niewytłumaczone wypadki, a wszędzie gdzie się pojawia towarzyszy mu znak - czarny kruk. Chłopca zaczynają otaczać ludzie, którzy wiedzą o jego prawdziwej tożsamości - przełożony w szkole wojskowej, wspólnik ojca... Oni to właśnie zdradzają mu, kim tak naprawdę ma się stać. Z drugiej strony są ludzie, którzy próbują uchronić świat przed Antychrystem. Czy im się uda?

Ponieważ nie miałem okazji pisać recenzji pierwszej części tego filmu pozwolę sobie na kilka słów osobistej refleksji. Otóż Omen jest dla mnie filmem z najwyższej półki, jeśli chodzi o świat horroru. Wielbię ten tytuł za niesamowity klimat, fenomenalną muzykę i realność. Niespotykany nastrój przerażenia budowany przez twórców praktycznie wyłącznie fabułą powoduje, że najbardziej sceptyczny widz jest przyciągany do ekranu w momencie, kiedy już wydaje mu się, że ma już dość. Jeden warunek - musisz lubić filmy, na których trzeba myśleć.
Ale wracając do części drugiej filmu. W porównaniu z częścią pierwszą twórcy postanowili więcej postraszyć również obrazem - mamy tu, więc drastyczne sceny - śmierć lekarza w windzie, czy człowiek zmiażdżony wagonem kolejowym. Ale to, co najważniejsze było w jedynce pozostało nadal. Świetne zdjęcia, niesamowita podobna do części pierwszej muzyka Jerry'ego Goldsmitha. Notabene, nieczęsto zdarza się aby horror uzyskał najwyższą z nagród - Oscara, a to właśnie za muzykę uhonorowana została przez Amerykańską Akademię Filmową pierwsza część tego filmu.
Co najbardziej różni dwójkę od części pierwszej? Po obejrzeniu trudno było mi wychwycić takie rzeczy i to paradoksalnie właśnie stanowi najsłabszy punkt "Omena 2". Wszystko to już było - sytuacja w filmie jest bliźniaczo podobna do części pierwszej i popycha akcję całej serii jedynie nieznacznie do przodu.

Możesz zapytać mnie, co tak fascynuje mnie w "Omenie"? Odpowiedź może być jedna - realność całej sytuacji. Proroctwa bliblijne często już spełniały się w historii świata - nie masz więc absolutnie żadnej gwarancji, czy Bestia opisana w Apokalipsie św. Jana nie żyje dziś wśród nas. Może jest tuż obok?

Screeny

HO, OMEN 2 - DAMIEN HO, OMEN 2 - DAMIEN HO, OMEN 2 - DAMIEN HO, OMEN 2 - DAMIEN HO, OMEN 2 - DAMIEN HO, OMEN 2 - DAMIEN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ mistrzowskie zdjęcia
+ muzyka Jerry'ego Goldsmitha
+ efekty specjalne

Minusy:

- ale to już było...
- Damien z części pierwszej był bardziej charakterystyczny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -