Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT

OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT

Omen 3 - Ostateczna Rozgrywka

ocena:4
Rok prod.:1981
Reżyser:Graham Baker
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania
Obsada:Sam Neill , Rossano Brazzi , Don Gordon , Lisa Harrow
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5.91
Głosów:55
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 5
Sabbath - 5
Kinson - 3
Molly - 5

Polityka to potężne narzędzie. Posługiwać się nim nie jest łatwo, ale jeśli ktoś posiądzie władzę polityczną, łatwo posiądzie także kontrole nad duszami ludzi. I to nie w jednym kraju - ale na całym świecie. Czyż nie jest to pokusa dla Antychrysta?

W części drugiej pożegnaliśmy Damiena jako trzynastoletniego chłopca, w części trzeciej mamy okazję spotkać go już jako trzydziestodwuletniego mężczyznę (tym razem w rolę Damienia wcielił się Sam Neil) stojącego na czele wielkiej korporacji zajmującej się oficjalnie problemami głodu na świecie, a poza tym dążącej do objęcia nad światem władzy. Damien jest już zupełnie świadomy roli, jaką ma odegrać w historii - jest całkowicie opanowany żądzą zapanowania nad światem i poświęcenia go swojemu ojcu - Szatanowi. Jedyną przeszkodą na drodze do realizacji tego celu zdaje się być grupa zakonników, która weszła w posiadanie sztyletów Meggido, mających służyć zgładzeniu Antychrysta. Damien jak zwykle jest bezwzględny, bez żadnych skrupułów eliminuje ludzi którzy stają mu na drodze. Z apokryficznych proroctw dowiaduje się, że w Wielkiej Brytanii ma nastąpić powtórne przyjście na świat Mesjasza, którego celem będzie wojna ze złem. Szybko obejmuje, więc stanowisko ambasadora USA w Anglii po to, aby przygotować się do ostatecznej rozgrywki. Film ten z poprzednimi częściami łączy kilka elementów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie postać Antychrysta, który już realnie może zagrozić światu. Damien jest otoczony przez grupę "apostołów" gotowych na każde jego skinienie iść i na przykład mordować niemowlęta. Zagrożenie i machinacje polityczne w realny sposób pokazują jak jeden człowiek może zmienić bieg rzeczy i jak łatwo osobie wpływowej stworzyć sobie dobry wizerunek w mediach. Niestety ten aspekt sprawia również, że film zatracił "moc". Trochę za dużo w nim polityki, filozofii i rozpraw na temat dobra i zła a za mało akcji. Oczywiście możemy znów obserwować spektakularne sceny, w których giną osoby sprzeciwiające się złu, obserwujemy "rzeź niewiniątek" w Wielkiej Brytanii, jednak taki sposób działania Antychrysta sprawia, że przestaje on być groźnym bezosobowym złem, a staje się jedynie złym człowiekiem ogarniętym chorobliwą żądzą czynienia zła. Antychryst przestał być straszny i przynajmniej w filmie zupełnie stracił swą moc... Gra aktorów i muzyka znów stoi na dobrym, profesjonalnym poziomie. Dużo straciły zdjęcia, brak w nich błysku, raczej mamy do czynienia z dobrym rzemieślnikiem niż z artystą... Ostatnim, ale najważniejszym zarzutem, jaki można postawić filmowi "Omen 3" jest chyba wtórność. Znowu powtarzamy elementy z części poprzednich, a wprowadzone nowości nie szokują już i nie mają "tego czegoś" co sprawiło, że wcześniejsze części filmu zasługiwały na miano dzieła.

Co dalej? Jeśli podobały Ci się dwie poprzednie części, warto obejrzeć i trzecią, chociażby po to aby poznać losy Antychrysta, ale podejrzewam, że zachwycony raczej nie będziesz. Ot kino dobre, ale po następcy takiego arcydzieła, jakim był "Omen" spodziewać się można było czegoś więcej.

Screeny

HO, OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT HO, OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT HO, OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT HO, OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT HO, OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT HO, OMEN 3 - THE FINAL CONFLICT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kontynuacja historii Antychrysta
+ muzyka

Minusy:

- momentami nudny
- nie taki diabeł straszny...
- za bardzo przyziemny
- ja w sumie średnio lubię odgrzewane dania
- w porównaniu z częścią pierwszą i drugą - zdjęcia


Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -