Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POLTERGEIST 3

POLTERGEIST 3

Duch 3

ocena:7
Rok prod.:1988
Reżyser:Gary Sherman
Kraj prod.:USA
Obsada:Tom Skerritt, Nancy Allen, Heather O'Rourke, Zelda Rubinstein, Lara Flynn Boyle, Nathan Davis
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.31
Głosów:16
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 6

Lustro to nie tylko przedmiot codziennego użytku. W lustrze można czasem zobaczyć sny, koszmary i to czego nasz ułomny wzrok sam z siebie widzieć nie chce. U mnie w domu istnieje zwyczaj zasłaniania luster, kiedy umiera ktoś z rodziny. A Ty? Patrzysz bez strachu w lustro?

Po tragicznych wydarzeniach w Cuesta Verde, kiedy to rodzina Freelingów pokonała (tak się przynajmniej wydawało), obłąkanego Kane'a, rodzice umieszczają Carol Ann u ciotki Pat (Nancy Allen). Mieszka ona wraz z mężem i jego córką w Chicago, w supernowoczesnym nowym wieżowcu, najeżonym elektroniką i mającym stanowić całościowe środowisko życiowe dla swoich mieszkańców. Znajdują się w nim sklepy, biura, apartamenty, a nawet basen. Carol Ann chodzi do szkoły dla dzieci szczególnie uzdolnionych z problemami psychicznymi, gdzie zajmuje się nią doktor Seaton, święcie przekonany o tym, że wydarzenia z Cuesta Verde były jedynie rodzajem zbiorowej halucynacji wywołanej przez Carol Ann. Dziewczynka w nowym miejscu wyśmiewana przez kolegów, nie wspomina nikomu nawet o tym, że znowu zaczyna się jej koszmar. Kane powraca - tym razem nie odwiedza jednak dziewczynki osobiście, ale wykorzystuje lustra i wodę do tego, aby osiągnąć swój cel i zwrócić na siebie jej uwagę. Na szczęście jednak znowu pojawia się Tangina Barrons, która dzięki cudownemu medalionowi Taylora i swoim zdolnościom ratuje całą sytuację, poświęcając jednak życie.

Jeśli mamy do czynienia z trzecią już częścią filmu, nie sposób uniknąć porównań. Zestawiając opisywany film z poprzednikami muszę stwierdzić, że trzecia część "Poltergeista" jest o wiele bardziej mroczna i strasząca. Zauważ drogi czytelniku, że tak naprawdę w dwóch pierwszych częściach, poza tymi, którzy i tak już nie żyli (!sic) nikt nie ginął na ekranie. Tu zło jest bardziej namacalne - padają dwie ofiary, a jedna osoba ginie w tajemniczych okolicznościach (zgadnij kto nie odnalazł się porwany przez duchy? ;-)). Mamy też w "Poltergeiście III" objawy nawiedzenia, których dotąd nie było - zimno, odbicia w lustrze, niezsynchronizowane z rzeczywistością. Widać w tym wszystkim powiew świeżości. Nadal mamy wartką, wciągającą akcję z wieloma zaskakującymi rozwiązaniami - jak choćby sposób, w jaki ginie doktor Seaton. Pisałem w recenzji poprzedniej części o tajemniczych zgonach osób związanych z filmem. W przypadku trzeciej części - rzeczywistość okazała się również być tragiczna. Na tydzień przed zakończeniem zdjęć Heather O'Rourke, odtwórczyni głównej roli zmarła na stole operacyjnym po ataku kolki jelitowej. Miała zaledwie 13 lat. Uważny widz zwrócił zapewne uwagę na fakt, że w ostatnich kadrach filmu nie widzimy w ogóle twarzy Carol Ann. Zmieniono również zakończenie filmu - ponieważ oryginalna wersja nie mogła być zrealizowana bez udziału głównej bohaterki. Niestety nie ustrzeżono się przy tym jednego z najbardziej widocznych błędów w historii horroru - zapomniano, że Kane nie "zwrócił" innego bohatera filmu - Scotta (Kipley Wentz). Po prostu o nim nie zwrócono na niego uwagi w scenie finałowej - jak wyznał w jednym z wywiadów reżyser Gary Sherman.

Pora podsumować. Film jest niezły, choć niepozbawiony wad. Dużo mroczniejszy od poprzednich części, ale tak samo szybki i wciągający. O ile w "dwójce" narzekałem trochę na efekty specjalne o tyle tym z części trzeciej nie jestem w stanie nic zarzucić - świetnie zrealizowane sceny z lustrami, niesamowita gra światła. Zaskakujące zwroty akcji, dobrze skonstruowana opowieść dopełnia reszty. Całość psuje jednak nienajlepsza muzyka i postać Kane'a której nie mógł zagrać zmarły zaraz przed premierą drugiej części Julian Beck - widzimy więc tylko jego zastępcę, który nie jest już aż tak charakterystyczną i naturalną postacią. Obraz ten nie tylko można, ale wręcz należy obejrzeć, jeśli jest się prawdziwym miłośnikiem horroru. Zalecam jednak ostrożność, bo jeśli film ten naprawdę jest przeklęty – to właśnie Ty możesz stać się kolejną ofiarą Zła. Trylogia "Poltergeist" z pewnością istnieje już w historii kina jako klasyka. Autorzy wszystkich trzech części udowodnili, że można strasząc jednocześnie dobrze bawić i otworzyli jak gdyby wielu ludzi na gatunek filmu, jakim jest horror. Pozycja ta spełniła jeszcze jedną, ważną rolę - stała się żywym pomnikiem dla małej dziewczynki, która dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci filmu grozy - dla Carol Ann - Heather O'Rourke.

Screeny

HO, POLTERGEIST 3 HO, POLTERGEIST 3 HO, POLTERGEIST 3 HO, POLTERGEIST 3 HO, POLTERGEIST 3 HO, POLTERGEIST 3

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ szybka akcja
+ efekty specjalne - lustra!!!
+ Carol Ann
+ zaskakujące zwroty akcji
+ zło jest jeszcze bardziej mroczne

Minusy:

- zakończenie i "przeoczenie" jednej postaci
- mało charakterystyczna postać Kane'a
- wkurzająca już mnie totalnie Zelda Rubinstein (Tangina)
- słaba muzyka

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -