Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UNDERWORLD

UNDERWORLD

Underworld

ocena:7
Rok prod.:2003
Reżyser:Len Wiseman
Kraj prod.:USA / Niemcy / Węgry / Wielka Brytania
Obsada:Kate Beckinsale, Scott Speedman, Shane Brolly
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.31
Głosów:86
Inne oceny redakcji:
Kinson - 5
Flaco - 5
GrzEGOrz - 1
Molly - 3
Carmilla - 4
Skaraś - 5

O tym filmie mówiono już od dawna, właściwie od pierwszych plotek o jego powstaniu. Miał to być świeży powiew tchnięty w stare światy wampirów i wilkołaków, a nawet spotkaniem się tych dwóch gatunków, co nie było takie częste. Obraz jest więc próbą połączenia nowoczesności z tradycją. Nowoczesności w stylu narracji, sposobu kręcenia zdjęć i zastosowanych efektów specjalnych, a tradycji w wykorzystaniu charakterów pojawiających się od zarania kina grozy: mianowicie wampirów i wilkołaków. Wilkołaki rzadziej się pojawiały na ekranach niż wampiry, a do najsłynniejszych należy Amerykański wilkołak w Londynie i seria Skowyt (Howling).

W filmie obie te rasy przez ludzkość, niezauważone w pełnym tego słowa znaczeniu, toczą od 600 lat wojnę. Jednym z wampirów ze specjalnej grupy zajmującej się eliminowaniem wilkołaków (w filmie są to Lycanie) jest Selene. Poznajemy naszą ubraną w lateks dzielną wampirzycę podczas jatki na stacji metra, po której bohaterka dochodzi do wniosku, że jej przeciwnicy zajmowali się śledzeniem pewnego człowieka. Aby dociec prawdy Selene naraża się przywódcy lokalnej grupy wampirów, wertuje stare księgi i postanawia zainteresować się tajemniczym mężczyzną. Udaje jej się do niego dotrzeć i obronić przez wilkołakami, po czym ciężko ranna w walce, wraz z ugryzionym przez przeciwnika człowiekiem wraca do domu. W Selene narastają podejrzenia w związku z obecnym przywódcą grupy Kravenem i postanawia obudzić z letargu jej wampirycznego ojca Viktora. Okazuje się że człowiek - Michael jest sposobem na zakończenie wojny.

Po oglądnięciu tego filmu widz ma mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawy pomysł wyjściowy o wojnie pomiędzy wampirami a wilkołakami, ba nawet odwołaniami do Romeo i Julii (Selene musi wybierać między miłością do zamieniającego się w wilkołaka człowieka a swoją rasą i ojcem) a z drugiej ilość wątków nie została wykorzystana w należyty sposób. Twórcy chcieli zmieścić tyle pomysłów w jednym filmie że raczej niezbyt im się to udało, być może, jeśli wierzyć plotkom, rozwinięcie będzie w części 2. Scenariusz miejscami jest płytki, więc dość szybko gromadzą się bezsensowności i uproszczenia. Film nakręcono w tonacji ciemno - niebieskiej co miało dodać aury gotyckiego mroku, wyjątkiem są sceny z lejącą się krwią, co oczywiście dodaje nam kolor czerwony. Skoro jednymi z bohaterów są wampiry akcja filmu dziać się będzie w nocy, co naturalnie pomaga ukryć niedostatki budżetowe filmu (nasuwa się pytanie czemu Lycanie nie atakują w dzień ?). Sceny strzelanin kręcone są z werwą, pomaga w tym szybki montaż, efekty coś a la Matrix i ostra muzyka. Dość ciekawie rozwiązane są sceny z wilkołakami. O aktorstwie dużo nie da się powiedzieć, gdyż scenariusz nie daje zbytniego pola do popisu. Niewątpliwie uciechą dla męskiego oka jest postać głównej bohaterki Selene, którą zagrała Kate Beckinsale. Autorzy obrazu odeszli też od starego spojrzenia na świat potworów (nie używane są krzyże, woda święcona, wampiry przeglądają się w lustrze), w użyciu są głównie pistolety i karabiny maszynowe z niezwykłymi nabojami na ciekłe srebro i ultrafiolet (!). Nie będzie to też film który ma wywoływać ciarki strachu u oglądającego. Tu nacisk położono na akcję więc nazwy horror można użyć tylko dzięki występujących w nim postaciom. Film w sumie niewykorzystanej szansy. Zdania o nim zapewne będą podzielone ale filmem kultowym nie będzie.

Screeny

HO, UNDERWORLD HO, UNDERWORLD HO, UNDERWORLD HO, UNDERWORLD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy pomysł
+ wilkołaki

Minusy:

- to nie jest film, który Was przestraszy
- niewykorzystane pomysły, które przerosły autorów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -