Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALIEN

ALIEN

Obcy: Ósmy pasażer Nostromo

ocena:10
Rok prod.:1979
Reżyser:Ridley Scott
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Sigourney Weaver,, Tom Skerritt,, Veronica Cartwright,, John Hurt
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.26
Głosów:357
Inne oceny redakcji:
bufik - 9
Majster - 9
Sabbath - 9
Flaco - 9
Piotr Sawicki - 10
Kinson - 10
BartX - 7
Shadock - 9
Skaraś - 9
M@rio - 10

Film w reżyserii Ridleya Scotta zdobył sławę na całym świecie. Popularność ta z czasem rozrosła się do potężnych rozmiarów. Świadczy o tym fakt, że na temat krwiożerczych istot zwanych "Obcymi" zaczęły powstawać nie tylko kolejne filmy, ale również masa gadżetów, komiksów, a z czasem nawet gra komputerowa. Nic dziwnego, ponieważ produkcja tutaj opisywana znacząco odcisnęła swoje piętno w świecie horroru.

Holowniczy statek handlowy "Nostromo" odbiera w drodze powrotnej na Ziemie tajemniczy sygnał z kosmosu. Cała załoga, licząca sobie siedem osób, po przebudzeniu z hibernacji, jest tym faktem niemile zaskoczona, gdyż zamierzała po długim i męczącym kosmicznym rejsie zawinąć w końcu do domu. A tymczasem zmuszona jest do zbadania źródła jego emisji. Kieruje się więc w stronę planety, z której ów sygnał jest nadawany. Na miejscu natrafiają na nieznanego pochodzenia statek kosmiczny. Odkrywają w jego wnętrzu skamieniałe szczątki jednego z przedstawicieli starożytnej rasy, rozerwanego od środka. W czasie przeszukiwania obiektu jeden z członków ekipy odnajduje coś co przypomina jaja, w których znajdują się żywe organizmy. Jeden z nich przyczepia mu się do twarzy. Doprowadzony na state, zostaje poddany badaniu, z którego wynika, iż organizm ten, wyglądający jak zmutowany krab, dostarcza mu tlenu, a usunięcie go jest niemożliwe, gdyż zagraża życiu kosmonauty. Po pewnym czasie ku uciesze wszystkich „krab” umiera, a zaatakowany przez niego członek załogi czuje się nadzwyczaj dobrze. Niestety, radość nie trwa zbyt długo. Okazuje się, iż obcy organizm zainfekował swego nosiciela. Z płuc zakażonego wyrywa się coś na kształt glisty i ucieka do szybu wentylacyjnego. Wszyscy postanawiają odnaleźć pasożyta, który zabił ich przyjaciela. Załoga dzieli się na kilka grup. Jednak nie przynosi to żadnych korzyści, tym bardziej, że glista przeobraziła się w coś innego, drapieżnego, niebezpiecznego... Obcy organizm, ze zwierzyny, przemienia się w śmiertelnie niebezpiecznego, kierującego się instynktem przetrwania, łowcę. Czy komuś z załogi uda się wyjść z tego cało?

"Obcy: Ósmy pasażer Nostromo" to pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się fana horroru. Jeżeli nawet ktoś nie lubi filmów science - fiction, powinien go zobaczyć, gdyż dawka grozy, jaka została nam zaserwowana, zarówno przez reżysera, którym jest Ridley Scott, jak przez twórcę scenariusza - Dana O'Bannona - jest naprawdę ogromna. Od początku filmu można poczuć niesamowitą atmosferę osaczenia, a z czasem paniki, której ulegają kolejni członkowie "Nostromo". Muzyka skomponowana przez Jerry`ego Goldsmith'a, towarzysząca nam podczas oglądania filmu, dodatkowo podkręca jego niezwykła atmosferę.. W kwestii efektów specjalnych również nie ma się do czego przyczepić. Niektóre z zastosowanych w filmie, trochę się zestarzały, ale przypominam o tym, iż obraz Scotta powstał w 1979 roku i jak na tamte czasy był pod tym względem sporym osiągnięciem (potwierdzonym nominacją do Oscara za scenografię i statuetką za wizualne efekty specjalne). Sama postać krwiożerczego monstra odegrana została przez człowieka. Animację jej głowy opracował Carlo Rambaldi na podstawie projektu wykonanego przez H.R. Gigera. Nie przeszkadza to jednak w ogóle, gdyż postać Obcego ukazywana jest bardzo skromnie i widz dopiero pod koniec ma okazję zobaczyć z czym dokładnie bohaterowie filmu maja do czynienia. Jak dla mnie, takie rozwiązanie jest rewelacyjne, ponieważ w znakomity sposób nadaje filmowi nastrój tajemnicy. Gra aktorów jest przekonywująca. Każdy bohater posiada cechy, które różnią go od reszty załogi. Szczególną uwagę należy zwrócić na grę Sigourney Weaver, która wcieliła się w postać Ripley - twardej kobiety z zasadami. Film rewelacyjny, polecam każdemu ceniącemu sobie dobre kino grozy.

Screeny

HO, ALIEN HO, ALIEN HO, ALIEN HO, ALIEN HO, ALIEN HO, ALIEN HO, ALIEN HO, ALIEN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ muzyka
+ przekonywująca gra aktorów
+ jak na tamte czasy bardzo dobre efekty specjalne
+ klimat

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -