Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EATEN ALIVE!

EATEN ALIVE!

Zjedzeni Żywcem

ocena:5
Rok prod.:1980
Reżyser:Umberto Lenzi
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Robert Kerman, Janet Agren, Ivan Rassimov, Paola Senatore
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.33
Głosów:9
Inne oceny redakcji:
Ptaku - 5

"Zjedzeni żywcem" powstał w dwóch wersjach. Tę drugą nakręcił Tobe Hooper w 1976 roku. Historia znacznie odbiegała od recenzowanej wersji Lenziego. Film włoskiego reżysera jest także lepszy od amerykańskiego imiennika.

Diana Morris, podczas wizyty w Nowej Gwinei, ginie w dżungli. Zostaje po niej tylko tajemniczy film ukazujący grupę kanibali oraz ich straszne obrzędy z udziałem zaginionej kobiety. Jej siostra, Sheila składa wizytę w jednostce policji. Po obejrzeniu filmu decyduje się wyruszyć do Nowej Gwinei i odnaleźć Diane. Po przylocie na miejsce, Sheila odwiedza bar, w którym poznaje uczestnika wojny w Wietnamie. Udaje się jej przekonać go niemałą sumą zielonych banknotów do wspólnej przeprawy przez. przez dżunglę. Wkrótce okazuje się, że wpadli w niezłe tarapaty. Ludzie, którzy porwali jej siostrę to sekta fanatyków ekologicznych, a także kanibali. Ponadto w lasach tropikalnych natykają się także na inne plemiona gustujące w ludzkim mięsie

„Eaten Alive” to nie jedyny film Lenziego. o tej tematyce. Ujrzeliśmy jeszcze „Cannibal Ferox”, ale ten drugi tytuł raczej nie zachwycił widzów. Historia przedstawiona w „Eaten Alive” nie jest czymś nadzwyczajnym. Stary, sprawdzony schemat: ktoś ginie w dżungli, a inna osoba wyrusza w podróż, aby go odnaleźć. Jednak dla filmu osadzonego w takich realiach tego rodzaju opowieść była najlepszym rozwiązaniem. Początek ogląda się z zaciekawieniem, ale później jest znacznie gorzej. Robi się nudno i sztampowo. Na szczęście wykonanie stoi na wysokim poziomie. Efekty wizualne są świetne. Podobnie jak w „Cannibal Holocaust” twórcy nie oszczędzali widzowi makabrycznych widoków, w pełni oddając tragiczne położenie bohaterów. Zobaczymy jedzone ludzkie mięso, ludzi nabitych na pal, pocięte zwłoki, czyli standard kina kanibalistycznego. Szkoda, że nie pokazano punktu kulminacyjnego wielu scen akcji, zamiast tego kamera uciekała w bok, by za chwilę zaprezentować już gotowy efekt. Niektóre sceny zostały przesadzone i zrobione na serio, np. scena z małą małpką pożeraną przez wielkiego węża. Kanibale wyglądają nieco śmiesznie - jak pomalowani na czarno zwykli tubylcy. Film kręcono w Nowej Gwinei, toteż miejsca są bardzo przekonywujące, prawdziwe i nastrojowe. Dżungla wygląda świetnie, ale do prawdziwych nieprzebytych lasów tropikalnych, dużo jej jeszcze brakuje. Aktorzy niezbyt przypadli mi do gustu. Mówią z fatalnym akcentem, do tego zupełnie nie wczuwają się w role. Niestety, nie są w stanie oddać prawdziwego przerażenia jakie powinno im towarzyszyć po ujrzeniu krwawej rzezi. Muzyka prezentuje się nieźle. Mimo, że niektóre melodie zupełnie tu nie pasują, kiedy akcja przyspiesza, słyszymy niespokojne walenie w bębny itp. Takie chwyty często stosował Lucio Fulci w produkcjach z ‘żywymi trupami”. „Eaten Alive” to nie do końca horror, zresztą filmów kanibalistycznych nie można zaliczyć do tego gatunku. Owszem, występują tu sceny makabryczne, czasem wręcz niesmaczne, ale brak w nich typowej atmosfery. Film Lenziego to tytuł ciekawy, lecz zawierający liczne błędy, a przez większość projekcji po prostu nudny.

„Zjedzeni żywcem” nie zaciekawił mnie tak jak choćby „Cannibal Holocaust”, który jest gorzej wykonany, ale posiada lepszy nastrój. Dzięki dobrej aranżacji możemy odczuć piekło papuaskiej dżungli, jednak nie zostało to, niestety, należycie wykorzystane.

Screeny

HO, EATEN ALIVE! HO, EATEN ALIVE! HO, EATEN ALIVE! HO, EATEN ALIVE!

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobre efekty wizualne
+ naturalna sceneria
+ w miarę dobre ukazanie dramatycznej sytuacji bohaterów

Minusy:

- nudzi
- gra aktorów
- charakteryzacja kanibali

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -