Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JUST BEFORE DAWN

JUST BEFORE DAWN

Tuż Przed Świtem

ocena:6
Rok prod.:1981
Reżyser:Jeff Lieberman
Kraj prod.:USA
Obsada:Chris Lemmon, Gregg Henry, George Kennedy, Deborah Benson
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:8.2
Głosów:20
Inne oceny redakcji:

"Just Before Dawn" to horror pochodzący z początku lat osiemdziesiątych – dokładnie z 1981 roku. Film został wyreżyserowany przez Jeffa Libermana, który jako ciekawostka powiem napisał scenariusz do "Niekończącej się opowieści 3". Film jest typowym slasherem, w którym zobaczymy typowe dla tego gatunku cechy, a całość okazała się być mocnym średniakiem.

Fabuła jest strasznie banalna i nie ma się co rozpisywać. Oczywiście jak w filmach tego typu musimy mieć grupkę młodzieży, którą oczywiście ujrzymy – 3 facetów i 2 dziewczyny. Postanowili wyruszyć na camping w góry. Jadąc swoim vanem spotykają miejscowego strażnika leśnego, który odradza im tą wyprawę i jednocześnie ostrzega przed tą okolicą. Młodzi oczywiście nie słuchają i jadą dalej. Po chwili na leśnej drodze spotykają pewnego człowieka, który jest strasznie przestraszony – mówi, że ucieka przed demonami, które zabiły jego siostrzeńca tam na górze. Wiadomo – młodość rządzi się swoimi prawami i również tego ostrzeżenia nie biorą na poważnie. W pewnym momencie droga się kończy i dalej muszą iść na piechotę. Idą przez las, aż w końcu znajdują idealne miejsce na rozbicie obozu. Znajduje się ona głęboko w lesie. Jest to wymarzone miejsce dla działalności tajemniczego mordercy. Jednak jak na razie nic młodym nie przeszkadza, a podczas swoich wyprawek napotykają na dziwną rodzinę, która mieszka w lesie. Każą się im wynosić, jednak nie trudno się domyślić, że i tym razem nie posłuchają dobrej rady miejscowych. Z początku wszystko idzie bardzo dobrze i młodzież bawi się w najlepsze, jednak pewnego popołudnia sprawy zaczynają się komplikować. Warren i jego dziewczyna znajdują ciało jednego z chłopaków. Po tym wracają do obozu, gdzie na noc nie wróciła dwójka pozostałych uczestników campingu. W międzyczasie na odsiecz wyrusza miejscowy strażnik lasu, którego spotkali na początku. Jednak czy pomoc nadejdzie w porę?.. Czy komukolwiek uda się dotrwać do tytułowego świtu?...

Film z całą pewnością wybitnym arcydziełem nie jest – mocny średniak z tendencja zwyżkową – tak bym go określił. Pierwsze co narzuca się od razu po pooglądaniu filmu – to mroczny klimat. Jest to chyba najlepsza część całej produkcji. Mamy tutaj niesamowicie gęsty las, w którym dzieje się cała akcja. Mroczne sceny, dziejące się w nocy są naprawdę sprawnie zrealizowane i pasują idealnie do tego typu filmów. Od początku dominuje atmosfera całkowitego osaczenia i odosobnienia od całej reszty ludzkości – tak jakby nasi bohaterowi w tym momencie byli jedynymi mieszkańcami ziemi. To z całą pewnością jest na plus. Dodatkowo mrok, ciemny las i nieodłączne odgłosy świerszczy doskonale kreują klimat. Także stare okoliczne domy oraz ta tajemnicza rodzina dodają uroku całej produkcji. Warstwa dźwiękowa nie jest może jakoś specjalnie rozbudowana – jednak subtelna i wyrafinowana doskonale pasuje do tego co widzimy na ekranie. Napięcie w filmie jest skrzętnie budowane przez cały czas. Jednak czasem aż za bardzo, gdyż praktycznie do 55 minuty nic ciekawego się nie dzieje. Grupa bawi się zwiedza okolice, pływa itp. Itd. W tym czasie budowane napięcie okazywało się kolejnym żartem facetów, a by przestraszyć dziewczyny. To jest chyba największym mankamentem tego filmu – brak akcji, który obserwujemy przez blisko 50 minut trwania filmu. Co do postaci mordercy to można mieć pewne zastrzeżenia – jego wygląd oraz zachowanie nie świadczą o jego zbytnio dużym ilorazie inteligencji, a wytłumaczenie dlaczego znajduje się przy końcu filmu – jak to zwykle bywa. Efektów gore jest bardzo mało i praktycznie nie są pokazywane – po prostu zazwyczaj widzimy efekt końcowy lub czasem nawet nie. Końcówka trochę rozczarowuje i moim zdaniem mogłaby być lepsza.

Podsumowując "Just Before Dawn" jest filmem nawet ciekawym i ponad przeciętnym. Bardzo dobrze nakreślony klimat odosobnienia i dobra warstwa dźwiękowa jak i gra aktorów są z całą pewnością plusami filmu. Największym minusem jest chyba brak akcji przez dużą część trwania filmu. Jest długim przestój zanim akcja rozkręci się na dobre co może denerwować, jednak na pocieszenie zostaje nam wtedy cieszenie się bardzo dobrym klimatem i atmosferą panującą w ciemnym lesie na odludziu. Myślę, że dla slashermaniaków film ten będzie doskonałą rozrywką i warto go pooglądać. Ogólnie po film można sięgnąć i uprzyjemnić sobie 90 minut czasu, gdyż jak na mocnego średniaka z początku lat 80 ten film prezentuje się całkiem nieźle.

Screeny

HO, JUST BEFORE DAWN HO, JUST BEFORE DAWN HO, JUST BEFORE DAWN HO, JUST BEFORE DAWN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat odosobnienia od całej reszty ludzkości
+ sceny w ciemnym lesie
+ "dziwna" rodzinka

Minusy:

- momentami brak akcji
- oklepany pomysł na fabułę
- postać mordercy
- słabe efekty
- końcówka rozczarowuje

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -