Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RESURRECTION

RESURRECTION

Odkupienie
a.k.a. Zmartwychwstanie

ocena:7
Rok prod.:1999
Reżyser:Russell Mulcahy
Kraj prod.:USA
Obsada:Christopher Lambert, Barbara Tyson, Leland Orser, David Cronenberg, Darren Enkin, Jan Filips
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.7
Głosów:33
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 8

Najróżniejsze maści psychopaci zawsze znajdą powód dla popełniania kolejnych przerażających morderstw. Motywem ich działania może być wszystko - począwszy od złego dzieciństwa, przez głosy wewnątrz głowy, na pobudkach fanatyczno-religijnych skończywszy. O ostatnim z tych przypadków opowiada ten właśnie film.

Zbliża się Wielkanoc, gdy w Chicago dochodzi do tajemniczego i makabrycznego morderstwa. Jego ofiarą pada niejaki Peter Bellecouer, który jest właścicielem firmy rybackiej. Z jego ciała morderca odcina rękę, ale z domu ofiary nic nie ginie. Staje się więc jasne, że morderca nie działał z motywu rabunkowego, a całe przestępstwo zdaje się być popełnione przez kolejnego szaleńca - czyli na pierwszy rzut oka sprawa jakich niemało, ale do czasu. Gdy policjanci odsłaniają zasłony w oknie, zebranym w pomieszczeniu ludziom ukazują się wypisane krwią słowa: "On nadchodzi". Kolejne niepokojące fakty wychodzą podczas sekcji zwłok. Okazuje się bowiem, że morderca wyciął na szyi ofiary numer 119. Od tego momentu staje się jasne, że ta sprawa nie będzie tylko kolejnym rutynowym dochodzeniem, a ta ofiara jest tylko początkiem całej serii okrutnych zabójstw jak wkrótce nastąpią. Nie będą to jednak zwyczajne morderstwa. Nawet pomijając ich okrucieństwo uwagę zwraca fakt, że kolejnym ofiarą morderca zabiera poszczególne części ciała: rękę, nogę, głowę itp. Śledztwo w tej sprawie prowadzi para detektywów - John i Andrew. Dołącza do niech też agent FBI, który oferuje pomoc w złapaniu przestępcy. Psychopata działa jednak perfekcyjnie i nie pozostawia po sobie żadnych śladów z wyjątkiem zagadkowych wskazówek. Na ciałach ofiar - które pozornie nie mają ze sobą nie wspólnego - wycina kolejne liczby. Wraz z postępem śledztwa detektywi odkrywają że pomiędzy ofiarami zachodzi pewien tajemniczy związek. Wszystkie były w wieku 33 lat oraz co ciekawsze nosiły imiona biblijnych apostołów. Od tego momentu śledztwo wkracza w nową fazę, ale wbrew pozorom psychopata jeszcze nie raz zaskoczy detektywów.

Film jest bardzo porządnie zrealizowany i dobrze zagrany - w tej dziedzinie nie można mu nic zarzucić. Można mu jednak zarzucić coś innego i to o wiele poważniejszego. A mianowicie wtórność - niemal przez cały film nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że jest to niemalże kopia słynnego "Siedem" z 1995 roku. Przede wszystkim mamy skopiowany motyw przewodni, w którym główną rolę odgrywa psychopatyczny morderca dokonujący swych zbrodniczych czynów według biblijnego klucza. Mamy też parę detektywów, którzy różnymi (nie zawsze legalnymi) sposobami próbują złapać przestępcę, ale ten i tak zwykle jest o krok przed nimi. Brzmi znajomo? Takich podobieństw można by wskazać jeszcze więcej, ale wymagałoby to zbytniego zdradzania szczegółów fabuły. Jeśliby jednak pominąć fakt, że oglądając go czułem się trochę tak jakbym oglądał remake "Siedem", to musze przyznać, że film sam w sobie jest całkiem niezły. Akcja jest dynamiczna i nie raz zaskakuje czymś czego najmniej byśmy się spodziewali. Ogląda się go z rosnącym zaciekawieniem, chociaż muszę przyznać, że samo zakończenie nieco rozczarowuje - ale to tylko moje subiektywne wrażenie. Bardzo przypadła mi do gustu oprawa dźwiękowa filmu. Muzyka i inne dźwięki są bardzo dobrze dobrane i stanowią doskonałe tło dla tego co dzieje się na ekranie.

Muszę jednak zaznaczyć, że "Odkupienie" nie jest horrorem. Jest klimatycznym thrillerem kryminalnym - bardzo dobrym thrillerem. I ma w sobie wszystko, co powinien zawierać tego typu film.
Jeśli podobał Ci się "Siedem" to "Odkupienie" jest pozycją godną uwagi. Jeśli jednak nie przepadasz za tego typu filmami to lepiej zostawić tą produkcję w spokoju.

Screeny

HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION HO, RESURRECTION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kilka zaskakujących momentów i zwrotów akcji
+ dobra muzyka
+ ciekawie się go ogląda

Minusy:

- nic nowego
- nie sprawdza się jako horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -