Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALUCARDA

ALUCARDA

Alucarda

ocena:6
Rok prod.:1978
Reżyser:Juan Lopez Montezuma
Kraj prod.:Meksyk
Obsada:Claudio Brook , David Silva , Tina Romero, Susana Kamini, Adriana Roel , Martin LaSalle,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.64
Głosów:11
Inne oceny redakcji:

Film „Alucarda” pochodzi z 1978 roku. Ma dość unikatowy rodowód, gdyż pochodzi aż z Meksyku. Reżyserem jest Juan Lopez Montezuma, a film znany jest pod kilkoma różnymi tytułami : ”Innocents from hell”, „Sisters of Satan”, „Mask of the Devil 3” czy oryginalnym tytułem brzmiącym tak: „Alucarda, la hija de las tinieblas”.

Młoda dziewczyna imieniem Justin, po śmierci swoich rodziców przyjeżdża do zakonu sióstr, które mają się nią zająć. W zakonie znajduje się więcej takich dziewcząt. Z jedną z nich, Alucardą, Justin od razu znajduje wspólny język. Od samego początku rozumieją się doskonale. Pewnego dnia odłączają się od grupy i spotykają tajemniczego cygana, który przypomina wyglądem mitologicznego satyra. Justin się go boi, jednak Alucarda skłania ją, aby poszły zobaczyć, co ma w swoim kramiku. Po chwili odchodzą i znajdują opuszczone pomieszczenie z trumnami w środku. W tym miejscu Alucarda zaczyna zachowywać się dość dziwnie. Razem z Justin postanawiają zawrzeć pakt krwi i przyjaźni do końca życia. Po tym wydarzeniu wszystko ulega zmianie. Pewnej nocy ów cygan - satyr wyłania się z mroku pokoju i zaprzysięga Justin i Alucardę Szatanowi. Tym samym dziewczyny w niewyjaśniony sposób przenoszą się na pewną polanę, gdzie spotykają samego króla ciemności i jego wyznawców. Odbywa się wielka orgia z wszystkimi wyznawcami. Po tym wydarzeniu przyjaciółki nie zważają już całkiem na naukę miłosiernych zakonnic. Zaczynają recytować litanię do Szatana, ale Justin zaczyna opadać z sił. Wezwanie lekarza nic nie pomaga, a wybryki Alucardy powodują, iż przełożeni zakonu podejmują decyzję o odprawieniu egzorcyzmów. Egzorcyzmy przeprowadzane są w brutalny sposób, co doprowadza Justin do śmierci. W tym momencie przybywa doktor i stanowczo sprzeciwia się tak brutalnej praktyce kościoła. Alucarda w ten sposób unika śmierci, ale straszliwie rozpacza po stracie Justin. Doktor zabiera ją do swego domu, gdzie mieszka jego niewidoma córka. Jednak nie wszystko okazuje się takie proste, jak myślał doktor...

Po zakończeniu filmu znalazłem się w przysłowiowej kropce. Film jest nawet ciekawy i dosyć dobrze zrealizowany. Jednak to wszystko sprawiało wrażenie jakby twórcą filmu zabrakło inwencji, dlatego na całość patrzy się bez emocji. Na dodatek dość popularna i wiele razy wykorzystywana tematyka filmu może chwilami znużyć. Tak też się dzieje i w pewnych momentach film staje się mało interesujący. Od strony technicznej nie mam mu nic do zarzucenia. Całość jest dość dobrze przemyślana i czasem trochę zakręcona, co powoduje, że nie zawsze wiemy, o co chodzi i jak to się stało. Klimat także jest specyficzny i nawet intrygujący. Klasztor z „dziwnymi” zakonnicami, nastrojowe miejsca, Szatan, orgie, egzorcyzmy i niewyjaśnione zjawiska – to składa się na naprawdę ciekawą fabułę. Osoba Alucardy przez swój ubiór i zachowanie staje się tajemniczą niepokojącą postacią. W ostatniej scenie natomiast do złudzenia przypomina zachowaniem Carrie z filmu Briana De Palmy i powieści Kinga. Ostatnie minuty należą do bardziej udanych w filmie i mogą się podobać. Podobnie rzecz się ma z efektami gore, których nie ma za wiele, ale są dość dobrze wykonane. Muzyka stoi na dość nierównym poziomie, chociaż czasem można odnieść wrażenie, że brakuje jej w momentach, w których powinna się pojawić..


Screeny

HO, ALUCARDA HO, ALUCARDA HO, ALUCARDA HO, ALUCARDA HO, ALUCARDA HO, ALUCARDA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ specyficzna atmosfera
+ lokacje
+ końcowa część filmu
+ sprawna realizacja
+ dobre kino klasy B

Minusy:

- brakuje tu pasji, co powoduje, że film ogląda się bez emocji
- wiele razy wykorzystywana w innych filmach podobna fabuła
- momentami potrafi znużyć
- nierówna warstwa dźwiękowa

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -