Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EMPIRE OF THE ANTS

EMPIRE OF THE ANTS

Impreium Mrówek

ocena:3
Rok prod.:1977
Reżyser:Bert Gordon
Kraj prod.:USA
Obsada:Joan Collins, Robert Lansing, John David Carson, Jacqueline Scott
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:3
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

"Oto mrówka. Traktujcie ją z szacunkiem. Może to być następna dominująca forma życia na nowej planecie. Brzmi nieprawdopodobnie? Niesamowicie? A czy kiedykolwiek przyjrzeliście się mrówce dokładnie?" Kamera najeżdża na wybrane losowo mrowisko. Mrówki śmigają na prawo i lewo. Narrator dorzuca kilka łacińskich nazw aby jeszcze zwiększyć demoniczny efekt. Zaczyna się jeden z najgorszych filmów o owadach w dziejach kina.

Joan Collins ma tu okazję popisać się swoim nerwowym aktorstwem występując w roli nieszczególnie miłej sprzedawczyni nieruchomości. Aby od jak najlepszej strony zaprezentować parcele swoim klientom bohaterka postanawia zabrać ich na wycieczkę statkiem i dokonać prezentacji okolicy. Wycieczka okazuje się jednak sporym rozczarowaniem: klienci to w zdecydowanej większości wstrętne typy charakteryzujące się albo wściekłą podejrzliwością, albo kosmicznym egoizmem, albo też ogłupiającym popędem seksualnym, a do tego okazuje się, że reklamowane posesje mają już nieoficjalnych właścicieli: są nimi mrówki-giganty, z gatunku z tych, co to nie stronią od picia ludzkiej krwi.

Początkowo wydaje się, że film będzie zbudowany według klasycznego schematu – bohaterowie staczają pojedynek z potworami, część z nich uchodzi z życiem, część ma pecha. Okazuje się jednak, że to tak naprawdę wprowadzenie do właściwej fabuły: ci, którym udało się uciec trafiają do pobliskiego miasteczka i natychmiast zgłaszają całą rzecz na policję. Kiedy wydaje im się już, że horror dobiegł końca i można będzie wreszcie obmyć ciało z mrówczej posoki, odkrywają przypadkiem przerażającą tajemnicę miasteczka: olbrzymie mrówki objęły kontrolę nad umysłami wszystkich jego mieszkańców! Gorzej: jest plan aby naszych dzielnych bohaterów też wkrótce zaprowadzić na "czyszczenie mózgu" do samej Królowej Matki.

Każdy zgodzi się chyba, że nie sposób traktować tej fabuły poważnie. Tym bardziej, że utrudniają nam to same mrówki – w zbliżeniach zadziwiająco kosmate, natomiast w dalszym planie wyraźnie spacerujące po szybie, pod którą wrzucono zdjęcia "przerażonych", "walczących" lub "zjadanych" aktorów. Najcenniejsza jest tu chyba scena przemarszu mrówek do magazynu z cukrem: co prawda udaje się jakoś zmusić mrówki aby kroczyły po mniej więcej prostej linii, ale nic się już nie dało poradzić na to, żeby zgrać to wszystko z podłożonym obrazem i w efekcie co niesforniejsze mrówki zamiast chodzić po dachu magazynu drepczą beztrosko po niebie.

Według jednych takie efekty przekreślają film, według innych sprawiają, że zyskuje on na wartości – bo też uśmiać to się tu można porządnie. Jest tylko jeden problem: po jakichś czterdziestu minutach widz uodpornia się na wszelkie rodzaje wyciekającej z ekranu głupoty i, chcąc nie chcąc, zaczyna się nudzić. Psychopatyczne aktorstwo, czerstwe dialogi, niespecjalne efekty i śmiała w swym idiotyzmie fabuła cieszą do momentu kiedy nie zaczyna się nam podawać w kółko tego samego. Tym bardziej, że o jakimkolwiek napięciu nie może tu być mowy, bo przecież bohaterowie są tak odpychający, że nie sposób nie życzyć im nagłej i bolesnej śmierci. No, można by ewentualnie oszczędzić kapitana statku – to akurat w miarę fajny gość.

Oficjalnie nie wypada więc zachęcać do oglądania "Imperium mrówek", ale jest w tym filmie coś, co nie pozwala też na bezwzględną krytykę. Jedno jest pewne: w dobrym towarzystwie lubującym się w dziełach sięgających kinematograficznego dna, "Imperium" będzie źródłem niezapomnianej zabawy.

Screeny

HO, EMPIRE OF THE ANTS HO, EMPIRE OF THE ANTS HO, EMPIRE OF THE ANTS HO, EMPIRE OF THE ANTS HO, EMPIRE OF THE ANTS HO, EMPIRE OF THE ANTS HO, EMPIRE OF THE ANTS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tak zły, że aż chce się oglądać!
+ pierwsze spotkania z mrówkami są całkiem, całkiem

Minusy:

- scenariusz
- większość efektów specjalnych
- szokująco tragiczne dialogi
- aktorzy!
- od połowy nudzi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -