Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ERASERHEAD

ERASERHEAD

Głowa do wycierania

ocena:7
Rok prod.:1977
Reżyser:David Lynch
Kraj prod.:USA
Obsada:Jack Nance, Charlotte Stewart
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.64
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
Flaco - 8
GrzEGOrz - 8
Lohikaarme - 7
TSR - 9
Skaraś - 6

"Eraserhead" to debiut reżyserski Davida Lyncha, twórcy m.in. "Zagubionej autostrady" i "Człowieka Słonia". Realizacja filmu trwała aż 5 lat co było podyktowane brakiem środków finansowych. Mimo wczesnych niepowodzeń, efekt końcowy do dziś wzbudza wielkie i zarazem mieszane emocje.

Henry Spencer wiedzie spokojny żywot samotnika. Pewnego dnia, mężczyzna zostaje zaproszony na kolacje do swojej dziewczyny, której nie widział od sześciu miesięcy. Rodzinny posiłek, jak i sami rodzice Mary są bardzo nietypowi. Wreszcie Henry dowiaduje się, że jego dziewczyna niedawno urodziła mu dziecko - wcześniaka... W tym momencie świat młodego ojca staje do góry nogami. Niemowlę w rzeczywistości jest zdeformowanym stworkiem, które trudno będzie pokochać i traktować jak normalne dziecko. Pewnej nocy, Mary nie wytrzymuje nerwowo i opuszcza mieszkanie. Henry zostaje tylko z dzieckiem co okaże się dopiero początkiem dziwnych zdarzeń...

"Głowa do wycierania" to wyjątkowy film, którego nie można nigdzie zaszufladkować. Jest to bardzo nietypowa historia poruszająca dosyć poważny temat. Całość ogarnięta jest mroczną atmosferą umieszczoną w komicznym i wręcz irracjonalnym świecie stworzonym przez Davida Lyncha. Obraz jest pewnego rodzaju groteską, snem i jednocześnie splotem dziwnych zdarzeń. Warto także podkreślić, iż jest to film czarno-biały co dodaje mu dodatkowego smaczku i podkreśla jego odmienność. Budżet filmu wyniósł 10.000$, z kolei jego pierwotna wersja trwała ponad 2 godziny - obecna trwa zaledwie 85 minut (szkoda).

Trudno oceniać ten film w tych samych kategoriach co pozostałe ponieważ zdań o nim będzie tak samo wiele jak wiele osób go zobaczyło. "Eraserhead" porusza wyobraźnię widza i zmusza go do odpowiedzenia na wiele pytań. Dla niektórych film ten może być totalnym dnem jednak jego ocena zależy przede wszystkim od wyobraźni i możliwości interpretacyjnych widza. Polecam go przede wszystkim osobom myślącym, które lubię tematy dziwnych zjawisk ukazanych z jeszcze dziwniejszym świetle.

Screeny

HO, ERASERHEAD HO, ERASERHEAD HO, ERASERHEAD HO, ERASERHEAD HO, ERASERHEAD HO, ERASERHEAD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dziwny świat Davida Lyncha
+ mroczna atmosfera
+ zmusza do myślenia i refleksji
+ pozostaje w pamięci
+ muzyka
+ dziwne stworzenie (niemowlę)

Minusy:

- trochę mu daleko do tradycyjnego horroru (jest straszny ale na inny sposób)
- oprawa techniczna nie wszystkim przypadnie do gustu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -