Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EVIL DEAD

EVIL DEAD

Martwe Zło

ocena:7
Rok prod.:1981
Reżyser:Raimi Sam
Kraj prod.:USA
Obsada:Bruce Campbell, Betsy Baker, Hal Derlich, Sarah York
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.81
Głosów:251
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 10
Skaldi - 10
Sabbath - 9
Mr Filth - 8
Kinson - 8
GrzEGOrz - 7
Flaco - 6
Molly - 9
Ash J. Williams - 10
Skaraś - 9

Początek lat 80-tych był wyjątkowo udanym okresem dla gatunku kina grozy. Na rynku pojawiło się dużo konkurencyjnych produkcji w postaci ''Wysłannika piekieł'', czy kolejnej części ''Halloween''. Do tych tytułów dołączył również film Sam'a Raimiego, który cieszył się dość dużą popularnością, chociaż nikt się tego raczej nie spodziewał.

Grupka młodych ludzi jedzie do starej chatki w lesie na wypoczynek. Na miejscu okazuje się, że stara rudera nie jest w takim złym stanie, jak to się wcześniej wydawało. Ash (Bruce Campbell) wraz z przyjaciółmi urządzają sobie w jej wnętrzu przytulne gniazdko. Gdy wszyscy razem jedzą kolacje, nagle otwierają się drzwi od piwnicy. Zaciekawieni, postanawiają sprawdzić, co tam jest. Gdy jeden przybyszów długo nie wraca, Ash schodzi za nim. Znajduje go przeglądającego starą księgę z ludzkiej skóry, napisaną ludzką krwią, a także magnetofon i taśmę, która bardzo ich zainteresowała. Siedząc przy kominku Ash decyduje się odsłuchać kasetę. Dowiadują się z niej, że kiedyś mieszkał tu naukowiec wraz z żoną i prowadził badania nad ,,Księgą Umarłych''. Za pomocą pradawnego zaklęcia powołał do życia złe moce. Wiemy tylko, że opętały jego żonę, nie wiadomo zaś co się stało z nim. Do tej pory Zło było uwięzione, ale zapisane na taśmie słowa naukowca wypowiadającego zaklęcia, budzą z powrotem demony i upiory. Ash i spółka muszą stawić im czoła, zwłaszcza, że z lasu nie ma drogi ucieczki, most po którym dojechali na miejsce, zawalił się.

Fabuła jest bardzo dobrze pomyślana i wciąga. Atmosfera tej produkcji jest znakomita. Dziwne i niepojęte zdarzenia, które mają miejsce w opuszczonej chatce tylko potęgują uczucie grozy. Dużą zaletą filmu jest fakt, że przez cały czas coś się dzieje, akcja rwie do przodu. Twórcy umiejętnie trzymają nas w niepewności: co czai się za oknem ?, co jest za drzwiami ? itp. Prawdziwa akcja zaczyna się jednak dopiero, gdy jedna z dziewczyn pada ofiarą demona. Nie mamy czasu na chwile wytchnienia, każda opuszczona minuta, to stracona szansa na obejrzenie mrożącej w żyłach sceny. Szkoda, że pod koniec, film zaczyna niebezpiecznie skręcać w budzącym niepokój kierunku. Niektóre momenty są niedorzeczne i jakby umieszczone na siłę. Demony zaczynają się śmiać, a przygrywająca muzyka irytuje, zamiast służyć budowaniu odpowiedniej atmosfery. Nie podobał mi się również wątek ożywionych drzewa zabijających gałęziami. Takich sytuacji jest dużo w końcówce… Efekty wizualne są za to znakomite. Przypominają mi się filmy Lucia Fulciego, który jest mistrzem aranżacji takich scen. W „Evil Dead” nie jest gorzej, wszystko widać, a oderwane kończyny latają po domku, aż miło, w jednej ze scen np. Ash rozkawałkuje demona na kilka części. Obsada aktorska jest bez zarzutu, najciekawiej wypada Bruce Campbell, reszta prezentuje równy poziom. Dźwięk w filmach grozy jest bardzo ważny. Tym razem ta strona produkcji wykonana zostało starannie i nie ma się czego czepiać (chociaż czasem muzyka denerwuje, ale to drobiazg). Bardzo żałuję, że film nie trzyma w napięciu do samego końca, przez niektóre wpadki, finałowe sceny ogląda się już z mniejszym entuzjazmem. Ale pamiętać trzeba, że „Martwe Zło” odniosło ogromny sukces i mimo upływu czasu, wciąż przyjemnie się je ogląda. Pomimo licznych niedoskonałości horror godny polecenia.

Trzygroszówki

Sabbath przyznał ocenę 9 i napisał:

Atutem pierwszej części Evil Dead jest genialna atmosfera, sceneria i pomysłowość twórców. Film jest prosty w odbiorze, zawiera sporo krwawych scen, a całość stanowi niezłą mieszankę grozy i czarnego humoru dla miłośników gatunku. Wpadek filmowych tu jest pod dostatkiem jednak warto je potraktować z przymróżeniem oka tymbardziej, że budżet całej produkcji wyniósł zaledwie 50.000$. Polecam!

Screeny

HO, EVIL DEAD HO, EVIL DEAD HO, EVIL DEAD HO, EVIL DEAD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ atmosfera
+ gra Bruca Campbell'a
+ wciąga

Minusy:

- głupie sytuacje
- pod koniec zatracony nastrój

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -