Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UNDERTAKER AND HIS PALS, THE

UNDERTAKER AND HIS PALS, THE

Przedsiębiorca Pogrzebowy i Jego Kumple

ocena:2
Rok prod.:1967
Reżyser:T.L.P. Swicegood
Kraj prod.:USA
Obsada:Ray Dannis, Warrene Ott, Rad Fulton, Marty Friedman, Sally Frei, Rick Cooper
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:2
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Gdy jakiś reżyser stworzy film oryginalny, łamiący pewne schematy, zaraz pojawia się kilku naśladowców chcących na fali sukcesu tego przełomowego dzieła wylansować własne nazwiska. Jednym z takich naśladowców jest Swicegood, którego "The Undertaker and His Pals" rażąco przypomina dokonania Herschella Gordona Lewisa.

Fabuła tego nieco ponad godzinnego filmu jest nieskomplikowana, a niektóre jej elementy cechuje charakterystyczna dla filmów Lewisa umowność. W pewnym mieście dochodzi do serii morderstw, których sprawcami są trzej zamaskowani mężczyźni poruszający się na motocyklach. Ofiarami aktów przemocy są głównie kobiety. Już po pierwszym morderstwie, poznajemy miejscowego przedsiębiorcę pogrzebowego, który za swoje usługi każe słono płacić rodzinom ofiar. Przedsiębiorca ten potrafi ponadto szybko znaleźć się na miejscu zbrodni, polecając się bliskim zamordowanych. Oprócz niego poznajemy również dwóch mężczyzn prowadzących miejscowy bar, którego menu stanowi zawsze jedna tylko, mięsna potrawa dnia. Nie jest żadną tajemnicą, iż to właśnie chciwy przedsiębiorca pogrzebowy wraz z dwoma kompanami stoi za serią zbrodni.

Podobnie jak w filmach Lewisa, również w tym obrazie, poruszony został pewien ważny problem społeczny. Dotyczy on czerpania przez zakłady pogrzebowe korzyści materialnych z cudzej śmierci. Problem ten jest aktualny chociażby w Polsce, na przestrzeni ostatnich lat. Nie można zaprzeczyć temu, że również w czasach Swicegood'a proceder taki mógł być praktykowany. Nie wydaje się jednak, aby reżyser tego filmu celowo poruszał taką tematykę, chcąc naświetlić widzom skalę problemu. Przedstawione w "The Undertaker and His Pals" wydarzenia są jedynie pretekstem...

Są pretekstem do pokazania sporej ilości krwawych scen przemocy okraszonych pewną dawką czarnego humoru. Na tym głównie opiera się ten film i jest to kolejna cecha budząca skojarzenia z dokonaniami Lewisa. Sceny gore z pewnością mogły zrobić duże wrażenie na widzach pod koniec lat 60. Reżyser filmu wziął to chyba pod uwagę, gdyż na sam koniec ujrzeć możemy wszystkie postacie, które wcześniej zostały zabite. Wygląda to tak, jakby chciał on potwierdzić, iż tak naprawdę nikt nie zginął. Obecnie sceny gore w tym filmie mogą jedynie śmieszyć wykonaniem. A nawet w czasach współczesnych reżyserowi mało kto mógłby chyba uwierzyć, że to, co ujrzał to nie filmowa fikcja. Nie można zapomnieć też o tym, że już 3 lata wcześniej, w "Blood Feast" przełamana została pewna granica. Film Swicegood'a nie jest więc niczym szczególnym pod względem pokazywanej na ekranie przemocy.

"The Undertaker and His Pals" to bardzo nieudana próba naśladownictwa. Praktycznie w każdym elemencie można dostrzec jakieś podobieństwa do filmów Herschella, lecz całość prezentuje jeszcze gorsze wykonanie niż produkcje "Ojca Chrzestnego Gore". Wystarczy wspomnieć tu o słabym, momentami wręcz teatralnym aktorstwie, beznadziejnej, drażniącej ucho widza muzyce, złym montażu, czy wreszcie żenującej końcówce. Scenę pościgu Undertaker'a za dziewczyną powinni zobaczyć wszyscy miłośnicy filmowej tandety. Pod tym względem jest to prawdziwy majstersztyk i zdecydowanie najzabawniejszy fragment filmu, w którym poczucie humoru również nie jest zaletą. O tym obrazie można by mówić dużo złego, bo praktycznie pod każdym względem jest to produkcja bardzo słaba. Ci, którzy nabiorą się na interesujący tytuł mogą poważnie żałować straconej godziny.

Screeny

HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE HO, UNDERTAKER AND HIS PALS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Trwa tylko 63 minuty
+ Dla nielicznych humor lub spora dawka ekranowej przemocy

Minusy:

- Duże naśladownictwo...
- ...i cała reszta

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -