Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EVIL DEAD 2

EVIL DEAD 2

Martwe Zło 2

ocena:10
Rok prod.:1987
Reżyser:Raimi Sam
Kraj prod.:USA
Obsada:Bruce Campbell, Sarah Berry
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.98
Głosów:246
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 10
Kinson - 9
Sabbath - 9
Skaldi - 9
Mr Filth - 8
Drachu - 8
Spike - 8
Flaco - 7
Piotr Sawicki - 7
Molly - 9
Majster - 6
TSR - 10
Skaraś - 10

Sam Raimi, po sukcesie odniesionym przez pierwszą część "Evil Dead" postanowił nakręcić następną. Tak tez się stało i w 1987 r. światło dzienne ujrzał film "Evil Dead 2" z podtytułem "Dead by Dawn". Cala trylogia "Evil Dead" Sama Raimiego należy do moich ulubionych serii – całość spaja postać Asha oraz tytułowego "martwego zła". Pierwsza część jest bardzo dobrym horrorem – jednym z lepszych, jakie powstały.Część trzecia jest już bardziej komedią przygodową z elementami horroru (bardzo dobry film jednak należy patrzeć na niego trochę z przymrużeniem oka). Natomiast część druga, która zajmę się dokładniej jest właśnie czymś pośrodku 1 i 3. Jest to idealne połączenie horroru, czarnego humoru i doskonalej atmosfery grozy.

A wiec przejdźmy do konkretów. Akcja filmu rozgrywa się w opuszczonej chatce głęboko w lesie. Tak, tak nie mylicie się jest to ta sama chatka znana z pierwszej części. W tym domku słynny profesor próbował rozszyfrować zaklęcia ze starożytnej księgi zwanej – Necronomicon Ex Mortis – Księgi Umarłych. Zaklęcia te powodują otwarcie się bramy, którą zło przybywa na ziemię. Profesor swoja prace nagrywał na taśmach. Ash nie wiedząc o tym przybywa z dziewczyna do chatki - okazuje się ze nikogo w niej niema. Nasz bohater znajduje natomiast magnetofon i słucha taśmy profesora. Nagranie uwolniło antyczne zło, które opętało jego dziewczynę (Linde). Broniąc się przed złem Ash zabija Linde, a gdy ta ożywa ćwiartuje jej ciało piła mechaniczna. Wkrótce po tym jakże traumatycznym dla naszego bohatera przeżyciu sam Ash zostaje opętany przez zło, jednak nadchodzi ranek i antyczne demonu Kandaru zostawiają Asha w spokoju . Nie mogąc uciec barykaduje się w chatce, w której okazuje się, że zło nie do końca zostawiło go w spokoju - opętało jego rękę. Nie widząc ratunku nasz bohater odcina sobie swoja rękę za pomocą piły mechanicznej. W międzyczasie do feralnej chatki przybywają niespodziewani goście – córka profesora z kolejnymi stronami Necronomiconu oraz jej chłopak i dwójka dość nierozgarniętych wieśniaków. Początkowo osądzają Asha o zabicie profesora i jego żony jednak szybko odkrywają prawdę, iż zaklęcia z Necronomiconu naprawdę obudziły znajduje się w lesie zło. Dalsza część filmu ukazuje (czasem dość dziwne) perypetie naszych bohaterów, którzy próbują dotrwać do świtu. Komu się uda i jak zakończy się batalia ze złem dowiecie się ogladajc film.

Asha tak jak w każdej części gra Bruce Campbell – według mnie doskonale pasuje do tej roli, jego gra jest naprawdę bardzo dobra. Nie jest jakimś super bohaterem, któremu nic się nie dzieje – wręcz przeciwnie dostaje wiele batów. Bruce nadaje się do to takiej roli, co udowodnił swoim aktorstwem w pozostałych częściach trylogii.

Film ma naprawdę ciekawy i mroczny klimat – opuszczona chatka, noc, czające się zło – niby taki banał, a na prawdę potrafi przestaszyć. Warstwa muzyczna nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale to nie znaczy że jest zła, pasuje idealnie do scen. Klimat buduje także znana z pierwszej części technika ukazania przemieszczającego się zła - widzimy obraz z perspektywy zła, idziemy wraz z nim - wygląda to naprawdę bardzo ciekawie w połączeniu z tajemniczymi odgłosami towarzyszącym tym ujęciom. Scana, która zapada w pamięć jest na pewno pojedynek Asha z jego opętana ręka. Zapewne pamiętacie znamienne słowa wypowiedziane w geście rozpaczy i rozkoszy w czasie odcinania ręki - " Who’s laughing now !!!!" . Rozbraja tez widok uciekającej dłoni, która złapała się w łapkę na myszy a następnie pokazała naszemu dzielnemu bohaterowi środkowy palec. Natomiast najbardziej nastrojową utrzymaną w konwencji rasowego horroru jest wg. mnie klimatyczna scena, gdy Ash schodzi na dół do ciemnej piwnicy po resztę kartek Necronomiconu (jako ciekawostkę, znana pewnie przez większość z Was, podam, iż w scenie tej ujrzymy rękawicę Freddyego Kruegera wiszącą na ścianie – jest to odpowiedz Raimiego na ukazanie w 1 części Koszmaru z ulicy Wiązów Evil Deada 1 lecącego w telewizorze jednej z nastolatek). Reszta scen mająca budzić strach u widza jest oparta na starym i do dziś stosowanym pomyśle, że nagle coś wyskakuje skądś, a my podskakujemy na krześle.

Efekty występujące w filmie są dość dobre, chociaż czasem wydają się dość sztuczne – jednak to na pewno nie wpływa na odbiór filmu. Fani umiarkowanego gore nie poczują się zawiedzeni gdyż w filmie zobaczymy takie obrazy jak odcinane głowy, ręce i inne części ciała , piły i siekiery w akcji, a także krew lejącą się strumieniami często wprost na naszego bohatera. Zapewniam was ze wiele scen z tego filmu zapadnie wam w pamięć, i tych śmiesznych i tych strasznych.

Podsumowując jest to bardzo dobry horror podsycony czarnym humorem, który powoduje, iż dzieło to jest jeszcze bardziej oryginalne i wyróżnia się z pośród innych filmów. Jest to jedna z moich ulubionych produkcji, do których często wracam, gdyż film ogłada się z zaciekawieniem. Na pewno nie będziecie się nudzić podczas oglądania tego filmu, a sadze, że po obejrzeniu będziecie jeszcze chcieli kiedyś wrócić do tego arcydzieła. Polecam ten film, jak i cala trylogie, każdemu horrormaniakowi. Jest to pewnego rodzaju abecadło wśród horrorów, które trzeba obejrzeć gdyż filmy te stały się kultowe, a nie obejrzenie ich to po prostu wstyd.

Trzygroszówki

Sabbath przyznał ocenę 9 i napisał:

Evil Dead II to świetna kompilacja strachu, dobrych efektów i co najważniejsze rewelacyjnego czarnego humoru, dzięki któremu całość ma swój oryginalny i niepowtarzalny wymiar. Jest to jedna z nielicznych pozycji, którą warto obejrzeć kilka razy. Podobnie jak w pierwszej części, ogromnym plusem jest sceneria i pomysłowość twórców dzięki której, nawet tak banalna fabuła jak ta, potrafi przykuć widza do krzesła. Film ogląda się wyjątkowo przyjemnie i szybko. Polecam!

Screeny

HO, EVIL DEAD 2 HO, EVIL DEAD 2 HO, EVIL DEAD 2 HO, EVIL DEAD 2 HO, EVIL DEAD 2 HO, EVIL DEAD 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wszystkooo!!!

Minusy:

- nie zauważyłem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -