Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:EYEBALL a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro

EYEBALL a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro

Eyeball

ocena:3
Rok prod.:1975
Reżyser:Umberto Lenzi
Kraj prod.:Włochy / Hiszpania
Obsada:Martine Brochard, John Richardson, Ines Pellegrini, Mirta Miller
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Umberto Lenziego najbardziej lubimy za Cannibal Ferox czy Nightmare City, które nie były co prawda majstersztykami kina, ale dostarczały prawdziwej rozrywki. Najbardziej szanujemy za filmy sensacyjne, w których sprawdzał się najlepiej i za nie najbardziej jest dziś ceniony. Tematyka giallo również nie była obca temu niezwykle popularnemu twórcy rozrywkowego kina włoskiego sprzed kilku dekad. Najciekawszy przykład giallo spod ręki Lenziego to "Seven Bloodstaned Orchids", a najgłupszy to właśnie niniejszy "Eyeball". Dlaczego najgłupszy? Najlepiej się o tym przekonać sięgając po ten film.

Uczestnicy wycieczki do Barcelony padają kolejno ofiarami tajemniczego zabójcy w czerwonej pelerynie i czerwonych rękawiczkach. Oprócz licznych ran kłutych, każda ofiara ma również wydłubane lewe oko. Na turystów pada blady strach, gdy okazuje się, że mordercą jest ktoś z nich. Kto? Dlaczego pozbawia swe ofiary lewego oka? Kto będzie następny?

Powyższy opis może wprowadzić widza w błąd, po przeczytaniu kilku słów opisujących fabułę, można by pomyśleć: dlaczego zaraz najgłupszy? Przecież zapowiada się całkiem interesująco! Zatem kilka słów wyjaśnienia zanim ktokolwiek zasiądzie przed ekranem. "Eyeball" jest nakręcony niedbale, dialogi są sztuczne i naiwne, aktorzy ani trochę nie urzekają swoją grą, muzyka - właściwie jeden motyw wałkowany do znudzenia - brzmi jakby była wyjęta żywcem z jakiejś francuskiej komedii z lat 60-tych i jest tu absolutnie nie na miejscu, choć nie można jej odmówić lekko nostalgicznego klimatu. Ale najlepsze dopiero przyjdzie! Ostatnie minuty gdzie odkryta zostaje tożsamość mordercy i jego motyw, to po prostu jakiś żart. Dobrze jest przekonać się o tym na własne oczy i uszy. Warto wspomnieć, że w tym samym roku Dario Argento nakręcił króla wszystkich giallo, "Deep Red" - można sobie porównać, jaka przepaść dzieli oba filmy, pod każdym właściwie względem. "Eyeball" to wręcz liniowa fabuła, gdzie mylnych tropów jest niewiele, podczas gdy Deep Red to masa pokrzyżowanych i splecionych ze sobą zagadek. Muzyka w "Eyeball" wybitnie trąci latami 60-tymi, tymczasem "Deep Red" to nowatorska jak na owe czasy, pulsująca i zapadająca w pamięć ścieżka muzyczna. Można tak wymieniać w nieskończoność, ale to bez sensu - "Eyeball" po prostu jest archaiczny, nie wnosi nic nowego (no, może poza strojem mordercy, gdzie czarna odzież i rękawiczki zostały zastąpione czerwonymi) i ciekawego do gatunku giallo.

Moja drobna rada na koniec - jeśli jesteś Drogi Czytelniku początkującym miłośnikiem giallo, lepiej sobie daruj - są znacznie lepsze filmy z tej dziedziny. Jeśli zaś jesteś wytrawnym fanem włoskich kryminałów i widziałeś już sporo, to koniecznie obejrzyj "Eyeball", by na własne oczy się przekonać, jak debilne giallo mogło wyjść spod ręki uznanego skądinąd reżysera.

Screeny

HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro HO, EYEBALL</br> a.k.a. Gatti Rossi in un Labirinto di Vetro

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tak naprawdę nie widzę tu żadnych

Minusy:

- wszechobecna głupota
- nieudolnie nakręcony
- nużący i przestarzały motyw muzyczny
- absolutnie denne zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -