Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI

EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI

Pułapka Martwego Zła 2 - Hideki

ocena:5
Rok prod.:1991
Reżyser:Izô Hashimoto
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Shoko Nakajima, Rie Kondoh, Shino Ikenami, Shirô Sano
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Główną wadą sequeli jest to, że zazwyczaj nie trzymają poziomu wyznaczonego przez poprzednika. Przystępując do seansu omawianego dziś filmu, nauczony licznymi doświadczeniami, nawet nie liczyłem na to, że przebije on poziom jaki prezentował pierwszy "Evil Dead Trap". Miałem jednak cichą nadzieję, że przynajmniej ten poziom utrzyma, a w najgorszym razie się do niego zbliży. A czy rzeczywistość pokryła się z tymi oczekiwaniami, to się za chwilę okaże.

Dwie młode kobiety, Eimi i Aki mieszkają w dużym japońskim mieście. Eimi jest ambitną reporterką telewizyjną, która przebojem idzie przez życie, z kolei bardziej zamknięta w sobie i niezbyt towarzyska Aki pracuje w niewielkim kinie gdzie zajmuje się obsługą projektorów. Pomimo iż różnią są od siebie diametralnie, przyjaźnią się od wielu lat. Pewnego dnia Eimi postanawia pomóc przyjaciółce w znalezieniu partnera i zaprasza ją do restauracji gdzie przedstawia jej mężczyznę imieniem Kurahashi. Jednak Aki nie wykazuje zbytniego zainteresowania. Niemalże w tym samym czasie w mieście dochodzi do serii wyjątkowo brutalnych zbrodni, których ofiarami są młode kobiety. Eimi wraz z ekipą telewizyjną zjawia się zawsze na miejscu zdarzeń a młoda reporterka upatruje w tym wszystkim nie tylko szansę na karierę, ale widok zmasakrowanych kobiecych zwłok wyraźnie ją podnieca. Jakby tego było mało wszystko wskazuje na to, że sprawczynią tych bestialskich mordów jest nie kto inny jak Aki, która zdaje się mieć symptomy czegoś co można by nazwać chorobą psychiczną, a na dodatek co jakiś czas widzi tajemniczego, małego chłopca. W pewnym momencie dziewczyna decyduje się pójść po pomoc do sekty Shinki, której główna "kapłanka" wykazuje parapsychiczne zdolności. Niedługo po tej wizycie sytuacja zarówno w życiu Aki jak i dookoła niej znacznie się zmienia, a wiele rzeczy których byliśmy już niemal pewni okażą się nie do końca takie jakie się wydawały.

O ile pierwszy "Evil Dead Trap" był bardzo udanym filmem i osobiście zaliczam go do jednego z najbardziej interesujących i najciekawszych horrorów z Japonii, o tyle sequel jest już tylko średnio udaną próbą wskrzeszenia niepowtarzalnej atmosfery poprzednika. "Evil Dead Trap 2" zalicza się bowiem do dość osobliwego grona filmów, które pomimo iż z założenia są kontynuacjami to jednak nie mają z poprzednikami wiele wspólnego. W tym konkretnym przypadku jedynym co łączy obie części jest Hideki. Bądź co bądź to imię jest podtytułem filmu, co zapewne tym bardziej ma podkreślić związek pomiędzy obiema częściami. I w sumie dobrze, bo gdyby nie tytuł, to człowiek długo by się nie domyślił, że ma do czynienia z sequelem. Podtytuł drugiej odsłony "Evil Dead Trap" sugerowałby, że film będzie opowiadał o dalszych losach osoby o tym imieniu, która pomimo iż w pierwszej części pojawiła się na dość krótko to jednak maiła znaczący wpływ na wydarzenia jakie się wtedy rozgrywały. Nic bardziej mylnego. Znany z pierwszej części Hideki w niczym nie przypomina tego którego zobaczymy tym razem. Osobiście bardzo byłem zdziwiony, że realizatorzy nie zdecydowali się dalej pociągnąć losów tej postaci, zwłaszcza, że zakończenie "Evil Dead Trap" dawało niemal nieograniczone pole do manewru. Z tego też powodu przez mniej więcej pierwsze pół godziny oglądałem ten film z rosnącym zdziwieniem, a po głowie krążyło pytanie: "o co tu w zasadzie chodzi?". Po części to też powoduje, że w ten film nie wczułem się z początku tak jakby należało. I to jest mój główny (aczkolwiek nie jedyny) zarzut jaki mam wobec tej produkcji.

Druga sprawa, która przemawia na niekorzyść tego obrazu to fakt, że przez pierwszą godzinę trochę się dłuży. Wprawdzie coś tam niby się dzieje, poznajemy kolejnych bohaterów, są brutalne morderstwa, ale jednocześnie mamy sporo zupełnie zbędnych i nic nie wnoszących scen. Tempo akcji jest bardzo nierówne i zwłaszcza w pierwszej połowie wykazuje tendencję do nagłych przyspieszeń po czym następuje długotrwałe spowolnienie akcji. Sporo jest też różnego rodzaju scen erotycznych, które jednak w zdecydowanej większości nie są niczym innym jak tylko zwykłymi wypełniaczami czasu.

Wykonanie i realizacja filmu sama w sobie trzyma średni poziom. Tak aktorstwo jak i muzyka niczym nie zachwycają, ale też zbytnio nie rozczarowują. Jest parę momentów, które na dłużej zostają w pamięci i mogą wywołać jako takie wrażenia, ale jak na tej długości film jest ich stanowczo za mało. Od strony technicznej też w niczym nie wybija się ponad wiele innych horrorów.

Miłośnikom gore z pewnością przypadnie do gustu druga połowa filmu, gdzie to po prawie godzinie czekania wreszcie w tej materii zaczyna się dziać coś bardziej konkretnego. Jest to zdecydowanie najbardziej brutalna cześć filmu, ale też dochodzi wtedy do paru ciekawych zdarzeń, które sporo wyjaśniają na temat głównych bohaterów. Zaś ostatnie kilkanaście minut jest prawie w całości wypełnione jedną niekończąca się i bardzo krwawą walką z użyciem różnych ostrych przedmiotów. Jedno w czym "Evil Dead Trap 2" może ewentualnie stawać w szranki z poprzednią częścią to właśnie ilość krwi, która przelewa się na ekranie. Tej jest zaprawdę bardzo dużo, a samo wykonanie efektów gore jest całkiem niezłe. Jest parę scen, które pod względem wykonania zasługiwałyby na uwagę, ale niestety trwają one zazwyczaj po kilka sekund po czym reżyser już do nich nie wraca.

Porównanie ogólnego klimatu obu części wypada zdecydowanie na korzyść jedynki, co stanowi doskonały dowód na to, że czasami (zwłaszcza w horrorach) prosta fabuła ale podana w interesujący sposób sprawdza się o wiele lepiej niż zapętlanie na siłę kolejnych wątków i wprowadzanie pozornej głębi psychologicznej postaci. W zasadzie to dla tego filmu lepiej byłoby gdyby nie był kontynuacją, ale zupełnie odrębnym projektem zrealizowanym pod jakimkolwiek innym tytułem.

Krótko mówiąc "Evil Dead Trap 2" jest produktem średniej jakości. W moim odczuciu nic go ponad przeciętność nie wyróżnia, a jego zalety i wady w zasadzie się równoważą. Sam w sobie może nie jest aż taki zły, ale w konfrontacji z poprzednikiem wypada blado.

Screeny

HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI HO, EVIL DEAD TRAP 2 - HIDEKI

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sporo gore
+ nieźle wykonany

Minusy:

- zerwanie linii fabularnej
- pierwsza połowa troszkę się dłuży
- nierówne tempo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -