Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AB-NORMAL BEAUTY a.k.a. Death Photo

AB-NORMAL BEAUTY a.k.a. Death Photo

Zdjęcie śmierci

ocena:6
Rok prod.:2004
Reżyser:Oxide Pang Chun
Kraj prod.:Hong Kong
Obsada:Race Wong, Rossane Wong, Anson Leung, Michelle Mee
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.59
Głosów:32
Inne oceny redakcji:
TSR - 9
M@rio - 6

Osobnicy znacznie wykraczający poza przyjęte normy zdrowia psychicznego stanowią tę kategorię filmowych bohaterów, po których, zwłaszcza twórcy kina grozy, często i chętnie sięgają. Dewiacje psychiczne czynią bowiem z człowieka istotę nieobliczalną, bo uwolnioną od krępujących więzów logicznego zachowania. Szaleńca wyrzynającego pół miasta nie trzeba więc usprawiedliwiać racjonalną motywacją. Wystarczy, ze jest ‘niespełna rozumu’, by siał dookoła śmierć i zniszczenie, a przy okazji rozgrzeszał mniej utalentowanych twórców z pojawiających się w ich dziełach wszelkich nieprawdopodobieństw i niedorzeczności. Ale czasem talent i ambicje autorów horrorów są większe i szaleniec staje się nie tylko fabularnie wygodną figura, ale przedmiotem mniej lub bardzie wnikliwej analizy mrocznej natury człowieka.

Jiney (urodziwa Race Wong) jest młodą i piękną studentką uniwersytetu, zdradzającą nieprzeciętny talent do malarstwa, a szczególnie do fotografii. Obdarzona przez naturę wyjątkową urodą i zdolnościami przyciąga uwagę wielu mężczyzn. Ale dziewczyna nad męskie towarzystwo przedkłada zażyłą znajomość z Jasmine (równie urodziwa Rosanne Wong, młodsza siostra Race i połowa poprockowego duetu 2R), która jest jej przyjaciółką i... kochanką. Jest jeszcze coś, co wyróżnia bohaterkę spośród zwykłych śmiertelników. Znudzona fotografowaniem budynków i drzew, szuka nowego obiektu. Nieoczekiwanie, pewnego razu, w drodze do domu napotyka na leżące na chodniku ciało ofiary wypadku samochodowego. Kierowana nieodpartą siłą, pstryka zwłokom serie zdjęć, doznając przy tym uczucia nagłej ekscytacji o wyraźnie seksualnym charakterze. Od tej pory zaczyna się pogrążać w nowej fotograficznej pasji z takim zapamiętaniem, że wkrótce staje się ona obsesją, a Jiney traci panowanie nad własną psychiką. Źródłem tych zaburzeń okazują się traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa bohaterki, które nie dają o sobie zapomnieć w jej dorosłym życiu…Ale na szczęście zakochana w Jiney, Jasmine, nie pozwoli popaść przyjaciółce w kompletną paranoje...Dziewczyny nie wiedzą jednak, że piękną studentkę filmuje z ukrycia, ktoś jeszcze bardziej dziwny i ‘nienormalny" niż Jiney, w dodatku gotowy posunąć się w uwiecznianiu śmierci na fotografiach jeszcze dalej niż ona. Cień śmiertelnego niebezpieczeństwa pada na obie przyjaciółki.

Reżyserem "Ab-normal Beauty" jest Oxide Pang, a producentem jego brat bliźniak, Danny. Nazwisko braci jest dobrze znane i cenione wśród miłośników azjatyckiego straszenia, głównie za sprawą głośnego horroru "The Eye", uważanego przez wielu za najstraszniejszy jaki kiedykolwiek zrealizowano. Oczekiwania wobec kolejnego dzieła rodzinnej spółki braci-filmowców były więc niemałe… Tym razem jednak, pochodzący z Hong-Kongu twórcy, zrezygnowali z ukazywania wzajemnego przenikania się świata żywych i zmarłych na rzecz zaskakującego połączenia kilku filmowych gatunków w jednym utworze. Dzieło Panga rozpada się na dwie wyraźne połowy. Pierwsza: to dramat psychologiczny utrzymany w niepokojącym psychodelicznym klimacie, który ukazuje fatalne skutki koszmaru wyniesionego z dzieciństwa. Na jakieś 30 minut przed zakończeniem seansu, intryga gwałtownie skręca w stronę mrocznego, niezwykle brutalnego thrillera, odważnie sięgającego w niektórych scenach nawet po poetykę snuff movies. Efekt tego nietypowego zabiegu fabularnego nie do końca się powiódł. Historia zmagania się Jiney z narastającym obłędem opowiedziana jest nazbyt efektownie, czasem wręcz efekciarsko. Videoclipowa stylistyka, pełna dziwacznych ustawień kamery, błyskawicznie zmieniających się ujęć, zdjęć przyspieszonych, zwolnionych, czy poklatkowego montażu ma oddawać zwichrowany stan psychiki bohaterki, ale w rzeczywistości wprowadza niepotrzebny zamęt i osłabia wymowę poruszonego problemu seksualnego molestowania. Najmniej zrozumiała jest jednak nagła metamorfoza opowieści zaprezentowanej przez Panga. Być może miał w tę zmianę być wkalkulowany efekt zaskoczenia, ale zamiast niego mamy epilog sprawiający wrażenie dopisanego na końcu, na marginesie już gotowego scenariusza. Psychopata, który porywa, następnie katuje na śmierć młode piękne kobiety, a potem robi zdjęcia ich zmasakrowanym ciałom, jest co prawda postacią przerażającą w swoim niewytłumaczalnym okrucieństwie, ale wziętą z całkiem innej historii.

Jest jednak "Ab-normal Beauty" od strony wizualnej niewątpliwym popisem warsztatowej sprawności Panga. Jego dzieło ogląda się ze sporą satysfakcją, choć akcja na dobre rozkręca się dopiero z chwilą wprowadzenia wątku psychopatycznego wielbiciela Jiney. Interesujący jest również poruszany w filmie motyw niebezpiecznej fascynacji śmiercią i jej związków ze sztuką. Czy rzeczywiście sztuka i uprawiający ją artysta mogą być "obiektywni" wobec czegoś tak strasznego i nieodwracalnego jak śmierć? Reżyser wyraźnie daje do zrozumienia, że rejestracja umierania "chłodnym okiem" może oznaczać, że źle się dzieje w naszym wnętrzu. Być może jesteśmy na dobrej drodze do zatracenia się w szaleństwie i przeistoczenia się w potwora takiego, jak zakapturzony zabójca z "Ab-nomal Beauty"? Chyba, że w porę zapanujemy nad tkwiącym w nas złem... Zaburzona rzeczywistość w filmie Panga, na szczęście, wraca do pełnej harmonii. Jiney nie fotografuje już nieboszczyków i zarzynane zwierzęta, ale tworzy jaśniejący barwami, rozkwitający kwiatami portret ukochanej Jasmine.

Czy udało się zatem braciom Pang spełnić oczekiwania, tych wszystkich, których zachwycił "The Eye"? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo "Ab-normal Beauty" jest całkiem inną historią, innym filmem. Ale moim zdaniem chyba, niestety, gorszym.

Screeny

HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo HO, AB-NORMAL BEAUTY</br> a.k.a. Death Photo

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ strona wizualna filmu
+ porusza interesującą i ważną problematykę
+ oprawa muzyczna
+ piękne aktorki

Minusy:

- niezbyt udane połączenie dramatu psychologicznego z mrocznym thrillerem
- miejscami nazbyt efekciarski
- momentami nie do końca jasna fabuła
- powierzchowna postać mordercy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -