Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAW II

SAW II

Piła 2

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:Darren Lynn Bousman
Kraj prod.:USA
Obsada:Tobin Bell, Lyriq Bent, Tim Burd, John Fallon
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.68
Głosów:105
Inne oceny redakcji:
Molly - 8
Paranoid Android - 3
Sabbath - 7
Krzysztof Gonerski - 7
Carmilla - 7
Skaraś - 7

Żyjemy w smutnych czasach dla horroru. Współczesne produkcje filmowe stanowią pokaz efektów specjalnych; dawka grozy, czy też sensownego scenariusza jest zazwyczaj znikoma. Coraz popularniejsze staje się kręcenie nowych wersji starych filmów, bo przecież łatwiej wykorzystać sprawdzony pomysł, niż wykazać się inicjatywą. Z tym większą radością witany jest współczesny film nacechowany oryginalnością i pomysłowością. Takim niewątpliwie był obraz "Piła". Widzowie przyjęli go entuzjastycznie, nic dziwnego więc, że oto otrzymujemy jego kontynuację. Tak więc po raz drugi pan Układanka informuje nas, że "Chcę zagrać w pewną grę".

Detektyw Matthews jest twardym policjantem. Niestety, sukcesy pracy zawodowej nie przekładają się na życie rodzinne. Matthews jest rozwodnikiem i nie daje sobie rady z nastoletnim synem, którego notorycznie wyciąga z aresztu, do którego trafia za drobne kradzieże. Pewnego dnia detektyw zostaje wezwany na miejsce zbrodni, gdzie ofiarą jest jego były współpracownik. Ślady i sposób w jaki mężczyzna został pozbawiony życia wskazuje na Zabójcę Układankę. Dodatkowo na suficie morderca umieścił informację skierowaną bezpośrednio do detektywa Matthewsa. Na jej podstawie policjant odnajduje kryjówkę mordercy i dokonuje nalotu. Odział specjalny osacza i zatrzymuje zbrodniarza. Ten zaś informuje zaskoczonych policjantów, że opuści dom dopiero gdy zakończy się gra toczona w pokoju obok. W pomieszczeniu tym Matthews znajduje monitory przekazujące obraz z jakiegoś zrujnowanego domu. Okazuje się, że dom ten jest więzieniem dla ośmiu osób – w tym syna detektywa – Daniela. Układanka proponuje policjantowi grę – wystarczy, że najbliższe dwie godziny obaj panowie spędzą na rozmowie, a syn będzie wolny. Problem polega na tym, że uwięzione osoby również uczestniczą w innej grze, a detektyw Matthews do cierpliwych nie należy. Nadchodzą dwie godziny, w czasie których detektyw musi wykazać się cierpliwością i opanowaniem, a Daniel wraz ze współwięźniami musi znaleźć antidotum na podaną im truciznę i nie dać się złapać w zastawione w domu pułapki.

Muszę przyznać, że pierwsza część "Piły" dała mi nadzieję, że jeszcze można w dzisiejszych czasach zrobić dobry film "ku przestraszeniu serc". Film ten ujął mnie pewną świeżością tematu i ze smakiem dawkowanymi napięciem i brutalnością. Tym bardziej obawiałem się kontynuacji, gdyż przykładów kiepskich filmów korzystających z popularności poprzednika kinematografia dostarczyła nam już całkiem sporo. I może w przypadku omawianego filmu sytuacja ta nie jest aż tak drastyczna, ale mamy do czynienia z sequelem i widać to już od pierwszej sceny, która od razu przywodzi na myśl pamiętną z części pierwszej scenę z potrzaskiem na szczęce dziewczyny. Z jednej strony jest to zabieg sympatyczny, bo od razu zostajemy wprowadzeni do "domu, który znamy", z drugiej jednak pozbawia to film wspomnianej świeżości. I jest to w sumie podstawowy zarzut jaki mam wobec tego obrazu. Twórcy postanowili przybliżyć nam postać zabójcy i oto poznajemy go – schorowanego, przykutego do wózka inwalidzkiego, otoczonego aparaturą podtrzymującą życie. O ile taki sposób przedstawienia seryjnego mordercy możemy uznać za oryginalny, o tyle już jego rozmowy z detektywem Matthewsem, jego chęć nauczania i niewyobrażalny spokój przypominają Hannibala Lectera i Johna Doe z "Siedem". Zresztą pan Układanka też nosi imię Johnny. Nieszczególnie spodobał mi się pomysł z umieszczeniem ofiar w domu, w którym muszą odnaleźć antidotum. Wszelkie sceny z tego domu przypominają bardzo "Cube" zresztą postacie dobrane są według podobnego schematu – nerwowy mięśniak itp. Poza tym tak duża ilość postaci utrudnia możliwość zżycia się z bohaterami, jak to miało miejsce w części pierwszej. O ile tam obserwowałem z niepokojem czy doktor obetnie sobie stopę, to tutaj naprawdę niewiele mnie obchodziło, że przed chwilą jedna z ofiar rozbija pałką głowę drugiej.

To tyle jeśli chodzi o wszelkie minusy. Należy jednak zaznaczyć, że mimo wskazanych przeze mnie wad, "Piła II" jest filmem dobrym. Cała fabuła umiejętnie gmatwa się coraz bardziej, by doprowadzić do intrygującego finału (może nie tak szokującego jak w części pierwszej, ale zawsze). Sceneria jest ponura i skromna – magazyn zabójcy i stara, opuszczona rudera. Muzykę stanowią ambientowe plamy przechodzące w orkiestrowe przyśpieszenia w bardziej dramatycznych fragmentach. Aktorstwo nie wybija się ponad przeciętną, ale również nie razi. Inna sprawa, że niektóre postacie, zwłaszcza w domu, są tak schematyczne, ze nietrudno przewidzieć ich zachowanie. Film posiada zakończenie otwarte, co pozwala na następną kontynuację – ucieszy to zwolenników horrorowych serii.

Podsumowując – "Piła II" nie wnosi nic nowego do gatunku i jest zdecydowanie słabsza od swego znamienitego poprzednika. Nie ma tu nic świeżego a i napięcie pojawia się dopiero w końcówce. Mimo to jest to film dobry i niewątpliwie wart polecenia, bo tak naprawdę jego największą wadą jest fakt bycia sequelem i w obliczu nijakich współczesnych produkcji, film pozostaje przedstawicielem dobrego kina dla zwolenników mocnych wrażeń.

Screeny

HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II HO, SAW II

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawnie zrealizowana kontynuacja
+ wciąż kilka intrygujących pomysłów
+ próba odświeżenia koncepcji
+ zakończenie

Minusy:

- to jednak tylko kontynuacja i jest to dość widoczne
- momentami zbyt podobny do "Cube"
- czasami przewidywalny
- nie trzyma w napięciu tak jak część pierwsza
- więcej tu thillera i kryminału niż horroru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -