Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UNINVITED, THE a.k.a. 4 Inyong shikta

UNINVITED, THE a.k.a. 4 Inyong shikta

Stół dla Czworga

ocena:9
Rok prod.:2003
Reżyser:Su-yeon Lee
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Shin-yang Park, Ji-hyun Jun, Seon Yu, Ok Yeong, Ju-shil Lee, Yeo-jin Kim
Autor recenzji:Kamiko
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:9.25
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

"W dzisiejszych czasach stół nie służy już do jedzenia, lecz do tego, by rodzina spotykała się przy nim i rozmawiała. Zupełnie jak aktorzy na scenie."

Jung-won, projektant wnętrz, wraca do domu po ciężkim dniu pracy. Do wagonu metra, w którym nasz bohater przysypia, wsiada matka z dwójką dzieci. Kiedy Jung-won budzi się wreszcie na ostatniej stacji, spostrzega, że dzieci śpią w opustoszałym wagonie. Następnego dnia media podają informację o znalezieniu zwłok dwójki dzieci pozostawionych w metrze, a w nocy Jung-won widzi ich ciała usadzone przy jego własnym kuchennym stole. Po pewnym czasie spotyka na swej drodze Yun, która cierpi na narkolepsję (niekontrolowane zasypianie) i odkrywa, że kobieta również widzi siedzące przy stole dzieci.

Chociaż "Stół dla czworga" promowany jest wszem i wobec jako horror, naprawdę trudno się zgodzić z taką etykietką. Nazywając go bowiem horrorem, równie dobrze można by stwierdzić, że "Dark Water" to film o trudach samotnego macierzyństwa. Należałoby raczej nazwać ten obraz dramatem z elementami horroru, a nawet łagodniej - z elementami thrillera, bo chociaż parę razu ukazują nam się duchy, ich celem nie jest przerażenie odbiorcy, a ciężar fabularny opiera się na psychicznych rozterkach bohaterów, nękających ich traumach i dawnych tajemnicach, które lepiej pozostawić w odmętach zapomnianej przeszłości.

Pod względem wykonania film oczarowuje. Praca kamery zachwyca, a ujęcia zrealizowane są z wielkim smakiem i wyczuciem, o niektórych scenach chciałoby się wręcz rzec, że posiadają wiele zmysłowości w swej prostocie i delikatności zarazem. Aktorzy zostali znakomicie dobrani, a całości dopełnia łagodna, doskonale oddająca nastrój chwili muzyka. Wszystko, począwszy od oświetlenia po miękkie przejścia między scenami aż po scenografię i samą grę stoi na najwyższym poziomie. Sama historia jest poruszająca i niezwykle ciekawa, choć zaznaczyć trzeba, że akcja prowadzona jest nieśpiesznie i brak jej zaskakujących i nagłych zwrotów.

"Stół dla czworga" to jeden z najlepszych filmów, jakie dane mi obejrzeć, tak pod względem fabularnym jak i czysto technicznym. To opowieść grozy dla ludzi wrażliwych, wyczulonych na piękno niedomówień i wizualnej estetyki obrazu. I chociaż historia niewątpliwie opiera się na zjawiskach paranormalnych, to jednak najważniejsze są tu nie duchy, ale sami bohaterowie i relacje między nimi, problem akceptacji prawdy, jakakolwiek by ona nie była. Zasiadając do owego filmu powinniśmy przygotować się raczej na dramat okraszony elementami horroru, ale na pewno nie horror. Ze swojej strony gorąco polecam!

Trzygroszówki

Krzysztof Gonerski przyznał ocenę 5 i napisał:

Ten film pozostawil mnie z wieloma pytaniami bez odpowiedzi. Zbyt wieloma. Ale nastroj jest niezly, wspaniała rola Jeon Ji-huyn, bardzo dobra muzyka.
Fabuła, owszem, jest intrygująca i ciekawa, ale do pewnego momentu. Potem reżyser mnoży zgony i absurdy, gmatwa fabułe, za nic ma logikę i na dodatek kaze widzowi sądzić, iż ma do czynienia z głebokim filmem. Może i głeboki, ale ja bym chcial sie, u licha, dowiedziec, kto w koncu otrul dzieci w metrze?

Screeny

HO, UNINVITED, THE</br> a.k.a. 4 Inyong shikta HO, UNINVITED, THE</br> a.k.a. 4 Inyong shikta HO, UNINVITED, THE</br> a.k.a. 4 Inyong shikta HO, UNINVITED, THE</br> a.k.a. 4 Inyong shikta

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wspaniały pod względem wykonania
+ intrygująca i ciekawa fabuła
+ doskonały scenariusz

Minusy:

- wbrew zapewnieniom producenta, to nie jest horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -