Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:REJUVENATRIX, THE a.k.a. The Rejuvenator

REJUVENATRIX, THE a.k.a. The Rejuvenator

Eliksir

ocena:7
Rok prod.:1988
Reżyser:Brian Thomas Jones
Kraj prod.:USA
Obsada:Vivian Lanko, John MacKay, James Hogue, Katell Pleven
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

"Eliksir" to jeden z mniej znanych horrorów gore lat 80., dekady dla tego gatunku szczególnej. Rozwijały się popularne serie "Piątek 13tego", "Koszmar z ulicy Wiązów" czy "Halloween", we Włoszech swe arcydzieła tworzyli Dario Argento i Lucio Fulci, a w Kanadzie gatunkową formułę poszerzał swymi ambitnymi filmami David Cronenberg. I właśnie do dzieł tego ostatniego twórcy nawiązuje "Eliksir" Briana Thomasa Jonesa - horror, który daje więcej niż obiecuje.

Doktor Gregory Ashton prowadzi badania nad lekiem przywracającym młodość i urodę. Sponsorską jego eksperymentów jest podstarzała gwiazda filmowa Elizabeth Warren. Nie zważa ona na to, iż nie znane są jeszcze wyniki pierwszych testów, a serum podtrzymujące działanie leku jest bardzo trudne w produkcji. Chce jak najszybciej poddać się kuracji. Dr Ashton zgadza się na to i już kilka dni później pacjentka - po przebyciu operacji i wstrzyknięciu leku - rzeczywiście wygląda na młodszą o kilkanaście lat.
Nawiązuje się romans między Elizabeth i Gregorym. Niestety, wkrótce daje o sobie znać brak rzetelnych badań nad lekiem. Młodość i uroda okazują się zaledwie chwilowe, natomiast kuracja zamienia Elizabeth w monstrum. Co prawda proces jest odwracalny (ale tylko do poziomu po operacyjnego), jednak wymaga serum, produkowanego z szarych komórek mózgu (?!). Żądna sławy i podziwu kobieta zmusza naukowca do kontynuowania badań, co jest związane z koniecznością zdobycia nowych i w miarę świeżych ludzkich mózgów, najlepiej bez konieczności zabijania przyszłych "dawców".
Tymczasem Elizabeth zaczyna prowadzić wybujałe życie seksualne, czasem zapominając o zaledwie kilkugodzinnym działaniu serum. Potrzebuje coraz częściej i coraz większych dawek leku, który niestety działa coraz słabiej. Elizabeth stopniowo przestaje panować nad swoim ciałem i wolą. Wtedy też przez przypadek odkrywa, że serum nie jest jej potrzebne, a o ludzkie mózgu może zatroszczyć się sama…

"Eliksir" Briana Thomasa Jonesa to film zdecydowanie ciekawszy niż to się może początkowo wydawać. Fabuła tego horroru może budzić skojarzenia z "Dziwnym przypadkiem Doktora Jekkyla i Mr Hyde`a", jednak inspiracje kinem Cronenberga zmieniły początkowy styl i wymowę filmu. Wpływ takich dzieł jak "Wściekłość"("Rabid",1977) "Pomiot" ("Brood",1979) czy - po trosze - "Mucha"("The Fly",1986) jest dostrzegalny w "Eliksirze" i ulega on wzmocnieniu w ostatnich kilkunastu, może kilkudziesięciu minutach filmu. Reżyser zręcznie wpisuje się w ramy progresywnego horroru, igrając z przyzwyczajeniami widza i wyraźnie podążając szlakiem (głównie wczesnego) Cronenberga. Przewrotny finał z jednej strony nawiązuje do klasycznego kina grozy (z wyeksponowanym przesłaniem o konieczności zapłaty za przekroczenie pewnych granic), z drugiej natomiast - zgodnie z logiką horroru progresywnego - nie oferuje katharsis, a jedynie przenosi grozę i terror na niedostrzegane do tej pory rejony. To ciekawy zabieg, mający charakter swego rodzaju syntezy dwóch gatunkowych tradycji, od końca lat 60. silnie obecnych w filmowym horrorze. Być może tak wygląda właśnie postprogresywne kino grozy?
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ interesujące nawiązania do wczesnego Cronenberga
+ swego rodzaju synteza horroru klasycznego i progresywnego
+ zaskakujący finał
+ przyzwoite i sensownie użyte efekty gore
+ zdecydowanie lepszy film, niż początkowo można by sądzić

Minusy:

- ostentacyjne nawiązania do Cronenberga nie świadczą najlepiej o inwencji twórców filmu
- nie jest to film nadzwyczajny ani przełomowy
- w dużej mierze dzieło epigoniczne, żerujące na progresywnym kinie grozy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -