Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:UNTOLD STORY, THE

UNTOLD STORY, THE

Nieopowiedziana Historia

ocena:8
Rok prod.:1992
Reżyser:Lee Danny, Herman Yau
Kraj prod.:Hong Kong
Obsada:Anthony Wong Chau-Sang, Emily Kwan, Danny Lee, Julie Lee, Tony Leung Siu Hung, Fui-On Shing
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.43
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Filmowe historie o seryjnych mordercach często przedstawiają fabularyzowane wersje autentycznych zdarzeń i prawdziwego ludzkiego cierpienia ukrytego za taśmą filmową. Rzeczywistość stawia niekiedy przed człowiekiem zdarzenia, których nie sposób ogarnąć rozumem. Nie inaczej jest w tym azjatyckim filmie przedstawiającym wydarzenia rozgrywające się w latach '80.

Jedna z pierwszych scen w tym filmie przedstawia brutalne morderstwo połączone z wcześniejszym podpaleniem żywej jeszcze ofiary. Parę lat później na jedną z plaż fale wyrzucają worek z bardzo osobliwą zawartością: przegniłymi ludzkimi kończynami. Znaleziska dokonują, całkiem przypadkowo, dzieci pewnej kobiety. Na miejsce szybko przyjeżdża oddział miejscowej policji i wszczynają dochodzenia w tajemniczej sprawie. Wszelkie tropy i poszlaki jednoznacznie prowadzą do osoby znanej jako Wong Chi Hang, właściciela miejscowej restauracji, który wszedł w jej posiadanie w wyjątkowo niejasnych okolicznościach. Już przy pierwszej wizycie policjantów u restauratora jasno widać, że wie on więcej niż jest skłonny wyjawić. Kolejne wizyty policjantów i zacieśniająca się wokół niego pętla podejrzeń sprawiają, że nie mając lepszego wyjścia, usiłuje zbiec do Chin. Zostaje jednak pojmany i poddany licznym "środkom perswazji" zmuszającym do wyjawienia całej wstrząsającej prawdy o swych czynach...

Film to o tyle nietypowy, że w zasadzie od samego początku doskonale wiadomo, kto jest winny. Co wcale nie oznacza, że będzie nudno. O nie, na nudę w tym filmie absolutnie miejsca nie ma. Jest ostro, brutalnie i bez zbędnych formalności. Całość ma wyraźnie dwudzielną budowę. Przez pierwszą część śledzimy poczynania policjantów chcących aresztować mordercę, a w drugiej, gdy już im się to w końcu udaje, mamy okazję zobaczyć jak skutecznie łamie się opór zatrzymanego i wymusza przyznanie się do winy. W tym filmie policja nie bawi się wobec przestępcy w żadne zbędne "uprzejmości" czy inne humanitaryzmy. Wielokrotne brutalne bicie (nawet w szpitalu) i bezwzględne zachowanie budzi sprzeciw widza. Tym bardziej, że policjanci w zasadzie nie dysponują bezpośrednimi dowodami na potwierdzenie winy zatrzymanego człowieka, a całe śledztwo opiera się tylko na mniej lub bardziej wiarygodnych poszlakach. Jak się jednak okazuje niekonwencjonalne metody zdają egzamin i morderca wyjawia prawdę. Chociaż szczerze mówiąc po takim "treningu", jaki przeszedł, to wątpię aby znalazł się ktokolwiek, kto nie przyznałby się do bycia głównym sprawcą całego zła na świecie, z ludobójstwem i kanibalizmem włącznie. A jak już przy tej kwestii jesteśmy to warto wspomnieć o dość oryginalnym a jednocześnie szokującym sposobie w jaki morderca pozbywał się ciał ofiar. Po udanym zabójstwie ćwiartował je, a ciała wykorzystywał na potrzeby swej restauracji.

Wprawdzie przez pierwszą połowę film jest dość brutalny, ale poza jednym czy dwoma wyjątkami względnie trzyma się w granicach normy. Dopiero końcówka tego obrazu to ekstrema w czystej postaci i porządny kopniak w twarz dla widzów. To co tam się wtedy dzieje trudno opisać słowami i próżno szukać w większości innych horrorów. Wprawdzie kamera zazwyczaj unika dosadnego ukazania najbardziej drastycznych momentów i w odpowiedniej chwili zmienia się ujęcie, jednak ładunek emocji i bestialstwa zawarty w tej kilkunastominutowej sekwencji i tak robi piorunujące wrażenie nawet bez dosadnego ukazywania samych morderstw. Dawka bezzasadnego okrucieństwa i jednocześnie zimnego wyrachowania mordercy jest przytłaczająca nawet dla wytrwałych i obytych z mocnymi widokami widzów. Zabójca nie przebiera w środkach, a tym bardziej w ofiarach. Dla niego nie ma żadnych "świętości", a pojęcie zasad moralnych w odniesieniu do tak zdegenerowanej osoby, to czysta abstrakcją. Z zimną krwią i w bardzo brutalny sposób eliminuje każdego, kto mógłby mu stanąć na drodze lub zaszkodzić. I nie ma tu najmniejszego znaczenia ani płeć ani wiek potencjalnej ofiary. Wong Chi Hang pozbawia życia każdego bez wyjątku: mężczyzn, kobiety, osoby starsze a nawet (co najbardziej szokujące) malutkie kilkuletnie dzieci. Jednocześnie warto nadmienić, że film ten w zasadzie nie stara się wnikać w psychikę mordercy czy rozgryźć istotę jego szaleństwa, opowiada po prostu przerażającą historię, poszczególne wydarzenia pozostawiając niemal bez komentarza.

Samo wykonanie tego obrazu od strony tak technicznej, jak i aktorskiej stoi na dobrym poziomie i pod tym względem tej produkcji nie da się wiele zarzucić. Ścieżka dźwiękowa do wybitnych wprawdzie nie należy, ale dobrze współbrzmi z obrazem. Na plus należy też zaliczyć bardzo wyrazistą kreację aktorską Anthony Wong Chau-Sang'a, który wcielił się w postać wyrachowanego zabójcy. Kreowany przez niego zbrodniarz jest autentycznie przerażający. Zmienia twarze jak kameleon w jednej chwili udając zwyczajnego uprzejmego mężczyznę, tylko po to aby uśpić czujność ofiary i w stosownym momencie zamienić się w bestię w ludzkiej skórze, co tym bardziej sprawia, że postać ta na długo zapada w pamięć.

Jedno co mi się naprawdę nie podobało, to zachowanie niektórych policjantów, dla których przez znaczną część filmu głównym celem było podziwianie wdzięków nowych panienek szefa i ich podrywanie. W przerwach pomiędzy tym frapującym zajęciem wdawali się w słowne utarczki z jedyną kobietą w swej ekipie. W sumie wstawki te niewiele wnoszą do filmu jako całości, za to doskonale wytrącają z klimatu makabrycznej opowieści. Na szczęście owych scenek nie jest aż tak wiele i można to jakoś przeboleć.

W moim odczuciu "The Untold Story" pomimo całej swej okrutnej otoczki i pesymistycznej wymowy jest filmem dobrym i interesującym, chociaż wymaga od widza znacznej odporności psychicznej. Komu polecam? Wszystkim, którzy chcą zobaczyć kawał naprawdę mocnego a przy tym porządnego kina. Odradzam zaś wszystkim osobom wrażliwym na okrucieństwo wobec drugiego człowieka, bo ten film takich akcji oferuje aż w nadmiarze.

Screeny

HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE HO, UNTOLD STORY, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciężki klimat
+ postać mordercy
+ naprawdę szokuje

Minusy:

- nieco głupawe zachowanie policjantów w pierwszej połowie filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -