Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ANOTHER HEAVEN a.k.a. Anazahevun

ANOTHER HEAVEN a.k.a. Anazahevun

Inne Niebo

ocena:6
Rok prod.:2000
Reżyser:Joji Iida
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Yosuke Eguchi, Miwako Ichikawa, Takashi Kashiwabara, Yukiko Okamoto, Haruhiko Katô
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Po seansie filmu Jôji Iidy, "Inne niebo" przyszło mi do głowy pewne powiedzenie, które swego czasu, rozpropagowane przez znanego polityka, zrobiło furorę w naszym kraju (w przeciwieństwie do jego autora). Na potrzeby recenzji filmowej zmieniłem nieco jego treść i brzmi ono teraz tak: "Prawdziwego artystę poznać po tym, nie jak zaczyna, ale jak kończy". A Iida kończy fatalnie...oczywiście swój film.

Para detektywów: Manabu i Tobitaka, prowadzi sprawę seryjnego mordercy, który dokonuje makabrycznych zbrodni. Swoim ofiarom łamie karki, otwiera czaszki i wyjmuje mózg, z którego przyrządza smakowite potrawy. Wszystkie poszlaki wskazują, że mordercą jest duży i silny mężczyzna. Tylko dziewczyna Manabu, Asako, obdarzona intuicją, twierdzi z uporem, że sprawcą jest młoda, atrakcyjna kobieta z ...nadludzką mocą. Ku zaskoczeniu policjantów, okazuje się wkrótce, że Asako miała rację. Detektywi nie przewidzieli tylko jednej okoliczności: na miejscu zdarzenia stróże prawa znajdują ofiarę ze skręconym karkiem, ale również mordercę - młodą kobietę Chizurur z ...pustą czaszką. Kto więc zabił Chizuru? Czy zabójca wciąż jest na wolności? To dopiero wstęp do serii niewytłumaczalnych, okrutnych zbrodni.

Obiecujący, intrygujący początek, choć sam film niezbyt oryginalny. W fabule "Innego nieba" z łatwością rozpoznamy pomysły zaczerpnięte z "Fallen", z "Monolith`u", z "Siedem" czy z serialu "MPD Psycho". Wzorce do naśladowania nie najgorsze, a poza tym tę szczyptę wtórności możemy wybaczyć twórcom, skoro w zamian oferują nam porcję solidnego kina, z wciągającą akcją, mocnymi krwawymi efektami i sympatycznymi, choć wywołującymi wrażenie deja vu, bohaterami. Jest też mroczna zagadka nieustannie zmieniającego tożsamości mordercy i narastająca atmosfera paranoicznego zagrożenia. W pewnym momencie skojarzenie z "The Thing" Carpentera samo przychodzi na myśl. Zabójca bowiem ma szczególne właściwości wyróżniające go spośród licznego grona seryjnych morderców i to dzięki nim może być każdym. Nawet głównym bohaterem.

Niestety, pomysłów reżyserowi (czy raczej inspiracji) wystarczyło na ¾ filmowej intrygi. Nie wiedzieć czemu, Iida zapragnął nie tylko uraczyć widza przyzwoitą rozrywką, ale uczynić film... moralitetem. Bohaterowie zaczynają więc wygłaszać filozoficzne tyrady o ludzkiej naturze, o złu i fascynacji nim, o zgubnym wpływie mediów. Przy tych "mądrościach" makabryczne ujęcia wypatroszonych czaszek czy poszatkowanych ludzkich ciał, wydają się niewinną atrakcją dla przedszkolaków. W dodatku dłuży się niemiłosiernie to zakończenie: bohaterka umiera, umiera i umiera...aż chciałoby się ją dobić, by wreszcie reżyser skrócił nasze męki. Z pewnością, w kategorii najbardziej spartaczonego finału, "Inne niebo" zajmuje jedno z czołowych miejsc. I szkoda tylko, że tę udaną mieszankę thrillera i horroru zakończyła nieznośnie tkliwie nadmierna ambicja jego twórcy.

Po seansie "Innego nieba" wiemy dwie rzeczy. Po pierwsze - Jôji Iida prawdziwym artystą nie jest (albo to tylko wypadek przy pracy, ale jeśli tak, to już drugi w karierze - Iida jest twórcą "Rasen", nieudanej alternatywnej kontynuacji "Ringu" Nakaty). Po drugie - jeśli pragniemy zachować po jego filmie miłe wspomnienia, przerwijmy oglądanie na kilkanaście minut przed końcem.

Screeny

HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun HO, ANOTHER HEAVEN</br> a.k.a. Anazahevun

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ udana mieszanka thrillera i horroru, niestety, do czasu...

Minusy:

- ...zakończenia, które psuje cały film

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -