Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EXHUMED

EXHUMED

Exhumed

ocena:5
Rok prod.:2003
Reżyser:Brian Clement
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Hiroaki Itaya, Masahiro Oyake, Claire Westby, Moira Thomas, Chelsey Arentsen, Chantelle Adamache, Chuck Depape, Denys Melanson, Rob Nesbitt, Scott Bisgrove
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Dzisiejszy rozwój techniki otwiera przed domorosłymi twórcami szerokie pole do popisu. Nastała prawdziwa złota era dla amatorów. Złota jeśli chodzi o ilość, bo oglądając wiele z takich dzieł zaczynamy tęsknić do czasów, gdzie filmem parali się nieliczni. Na szczęście od czasu do czasu pojawia się produkcja będą niczym światełko w tunelu dla osób, które zwątpiły w inteligencje twórców horrorów. Opisywany film Exhumed nie należy do dzieł wybitnych, ale należy docenić starania reżysera Briana Clement`a, które chciał uczynić swe dzieło uczynić jak inteligentniejszym i wciągającym.

Film Exhumed składa się z trzech części wzajemnie ze sobą powiązanych (tematem oraz osobą Mr Grey`a), mimo iż akcja każdej rozgrywa się w innym czasie i przestrzeni. Pierwsza ma miejsce w feudalnej Japonii. Władcy chcąc utrzymać się u władzy poszukują broni absolutnej, dającą nieograniczoną władzę i potęgę. Na jej poszukiwania wysyłają swych wiernych samurajów. Legenda głosi, że przywraca ona zmarłych do życia. Jakaż to byłaby niesłychana sposobność by zbudować armię niezniszczalnych wojowników. W tej opowieści, nazwanej Forest of Death spotykają się samuraj z mnichem. Obydwaj szukają tego samego, lecz cele mają różne. Wojownik chce odnaleźć ten artefakt by oddać go swemu panu, a mnich wręcz przeciwnie, uważa, że taki przedmiot powinien zostać zniszczony. Po walce z zombie, bohaterowie wieczorem palą ognisko i rozmawiają o życiu. Poznajemy wtedy ich spojrzenie na otaczający świat, podejście do moralności i dowiadujemy się, co jest dla nich najważniejsze. Podczas walki z umarłymi w nocy mnich zdradza swe ideały, ogarnia go szaleństwo i chce zdobyć artefakt dla siebie, drugi rozumiejąc czym grozi oddanie takiej władzy w ręce szaleńca, czy też nawet pojedynczego człowieka postanawia przeciwdziałać. Tłumione żądzę mnicha sprowadzą na niego nieszczęście. Druga opowieść filmu utrzymana jest w klimacie filmu noir i nosi tytuł Shadow of Tomorrow. Jej tłem są Stany Zjednoczone w latach 40-tych ubiegłego wieku. Kobieta – prywatny detektyw zostaje wynajęta przez mężczyznę, by śledziła jego eksżonę. Śledztwo, które podejmie lekko cyniczna pani detektyw, zaprowadzi ją dalej niż sądziła. Sprawa będzie miała coś wspólnego z tajemniczym okradaniem grobów w mieście i ukrywanych eksperymentach z artefaktem mogącym ożywiać zmarłych. I wreszcie ostatnia historia tryptyku pt Last Rumble rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości . Jesteśmy świadkami bitwy między rywalizującymi gangami wampirów i motocyklistów - wilkołaków. W sam środek rozgrywki wtrącają się ubrani w maski przeciwgazowe i fartuchy wojskowi. Dwójka z nich: wampirzyca i wilkołaczyca zostają schwytane i wzięte do bazy uzbrojonych jak gdyby neo – nazistów. Zostają zmuszone do uczestnictwa w walkach na arenie z zombie wykorzystując swe wampiryczno – wilkołacze przymioty. Mimo, że obie nacje nie pałają do siebie sympatią, dziewczyny są zdane tylko na siebie. Decydują się nawet na próbę ucieczki, by nie skończyć jako króliki doświadczalne.

Potencjał Exhumed ma spory, pomysły wyjściowe są ciekawe i jeśli chodzi o film amatorski to zasługuję on z pewnością na uznanie. Postmodernistyczna konwencja którą przyjął autor pozwala żonglować mu pomysłami i wydarzeniami. Niestety film nie jest wolny od słabości i uchybień, raz mniej a raz więcej widocznych, Odsłona pierwsza jest interesująca, tylko słabo wykonana i w sumie pod koniec widz traci zainteresowanie akcją. Szczególnie rażą sceny walk z zombiakami, których jest mało, a w dodatku śmieszą swą pompatyczną nieudolnością. Szkoda pomysłu, oj szkoda. A przecież jest to opowieść o zmianie światopoglądu, o pokusach doświadczających człowieka przez cały czas i o tym, że każdy jeszcze może się zmienić, na dobre lub na złe. Druga część dobrze oddaje klimat czarnego kryminału, coś jakby Philip Marlowe w spódnicy. Aktorstwo pani odtwarzającą główną rolę w tym segmencie nie stoi niestety na wysokim poziomie, co kładzie się cieniem na opowieści. Reżyser też spuszcza z tonu, chwilami słuchamy nudnych dialogów a na ekranie zaczyna panować nuda. Trzecia najszybsza z wszystkich, brutalnie odsłania braki budżetowe. Sceny kręcone są oszczędnie, nie ma szerokich planów, a wizja przyszłości zdominowanej przez juntę wojskową przypomina teraźniejszość na placu budowy. Za to w tym miejscu trzeba pochwalić twórców za niezłe efekty specjalne, bardzo krwawe i pomysłowo wykonane. Chyba by podnieść atrakcyjność filmu reżyser zdecydował się na wprowadzenie w części trzeciej wątku lesbijskiego między wampirzycą a wilkołaczycą, widać nie był pewny odbioru dzieła i postanowił wspomóc się nagim biustem. Na odmianę opowieść ta zawiera także pewną dawkę humoru. Na końcu zadajemy sobie pytanie, czy postmodernizm niczym mityczny Uroboros zjada własny ogon, czy wykorzystując stare fragmenty tworzy coś nowego. Podsumowując, film przeciętny i skazany byłby na porażkę, gdyby nie to, że jest to dzieło amatorskie. Reżyser udowadnia, że dysponując małym budżetem można jednak pokusić się o zrobienie przyzwoitego filmu z pomysłem wewnątrz, a nie tylko bezmyślną siekaniną.

Screeny

HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED HO, EXHUMED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawe pomysły
+ bardzo dobre wykonanie jak na film amatorski

Minusy:

- nierównomierny poziom opowieści, reżyserii i aktorstwa
- braki budżetowe

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -