Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)HOUSE

Dom

Premiera na świecie:07-10-2008
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Robby Henson
Obsada:Michael Madsen, Reynaldo Rosales, Lew Temple, bill Mosler, Leslie Easterbrook, Paweł Deląg, Weronika Rosati
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski

Nie jest odkryciem Ameryki, że horror nie leży polskim filmowcom. Za to coraz częściej filmowcy z zagranicy kręcą filmy grozy w Polsce, wychwalając nie tylko znacznie mniejsze koszty produkcji, lecz także klimatyczność polskich plenerów oraz zaangażowanie i sprawność polskiej ekipy Dlaczego więc inni mogą a my nie? To niemal hamletyczne pytanie może cisnąc się na usta wielu miłośników filmowego strachu przy okazji premiery w USA, 7 listopada 2008 r. amerykańskiego horroru „House” w reżyserii Robby`ego Bensona. Horroru – dodajmy – zrealizowanego w Polsce przy wydatnym wsparciu polskiej ekipy technicznej oraz polskich aktorów.

Akcja filmu rozgrywa się na wiejskich terenach stanu Alabama. Młoda para przemierzająca te niegościnne okolice ulega dziwnemu wypadkowi. Wkrótce okazuje się, że są ścigani przez maniakalnego mordercę. Uciekając przed nim zagłębiają się w złowrogi las, z którego w końcu wyłania się opuszczony stary dom. W jego wnętrzu znajdują inną parę, która trafiła do tego miejsca w równie podobny dziwny sposób. Poczucie bezpieczeństwa szybko mija gdy bohaterowie zdają sobie sprawę, że zostali zwabieni przez mordercę do domu. Domu, którego niezwykli mieszkańcy nie pozwolą bohaterom wyjść z opresji cało.

Zdjęcia do filmu powstawały w Łodzi i okolicach. Tytułowy dom zagrał zabytkowy budynek przy ul. Scaleniowej 18, w Rudzie Pabianickiej. Większość zdjęć we wnętrzach nakręcono w opustoszałych halach łódzkiej fabryki Uniontex. Widowiskową scenę wypadku samochodowego sfilmowano natomiast na ul Popioły w Lodzi, zaś krajobraz zapyziałej wiejskiej Alabamy skutecznie udawały plenery drogi między Kolumną a wsią Barycz oraz okolice Strykowa. Zdjęcia rozpoczęły się 15 lipca 2006 r. i potrwały przez 30 dni.

Poza wkładem logistycznym Polacy mieli też znaczący udział „personalny” w realizacji „House.” Autorem zdjęć do filmu jest bowiem Marcin Koszałka ("Pręgi", "Kochankowie z Marony"), scenografię przygotował Wojciech Żogała ("Mistrz", "Edi"), a kostiumy Violetta Jeżewska („Kanalia”, „Diabły, diabły”). Polacy również zadbali o efekty wizualne oraz kaskaderskie. W filmie zobaczymy także kilkoro polskich aktorów, m.in. Pawła Deląga oraz Weronike Rosatii. Produkcję filmu ze strony polskiej nadzorowała firma More Entertainment - spółka producentów Marka Śledziewskiego i Wojciecha Frykowskiego, którzy już po raz drugi pracują z Amerykanami.

Robby Henson, reżyser posiadający w dorobku interesujące filmy dokumentalne oraz hollywoodzkie produkcje takie jak m.in: „The Badge” z Patricią Arquette i Billem Bobem Thorton’em czy „The Visitation” z Martinem Donovanem i Kelly Lynch, gości w Łodzi po raz drugi. W 2005. roku ta sama ekipa zrealizowała w łódzkiej scenerii dreszczowiec "Thr3e", którego światowa premiera odbyła się 1 grudnia 2006 r., podczas Camerimage Film Festiwal.

Amerykanie powrócili by sfilmować drugi projekt Hensona, ponieważ, jak przyznaje producent filmu Joe Goldmana, „współpraca z polską ekipą układała się znakomicie. Posiadacie ogromne zaplecze w postaci ludzi, którzy mają doświadczenie i umieją robić filmy"

Gwiazdą "House", który jest ekranizacją bestsellera Teda Dekkera i Franka Perettiego, jest Michaela Madsen („Kill Bill Vol.2”, „Sin City”). W filmie zobaczymy również weteranów kina grozy Lew Temple i Bill Moseley – ulubieńców Roba Zombie, którzy wystąpili m.in. w "Bękartach diabła" i remake`u „Halloween”.

Na razie nic nie wiadomo o polskiej premierze, ale możemy być raczej pewni, że film pojawi się niebawem na ekranach kin.

Screeny

HO, HOUSE HO, HOUSE HO, HOUSE HO, HOUSE HO, HOUSE HO, HOUSE

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -