Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)ORPHAN

Sierota

Premiera na świecie:24-07-2009
Premiera w Polsce:02-10-2009
Reżyser:Jaume Collet-Serra
Obsada: Vera Farmiga,
Peter Sarsgaard,
Isabelle Fuhrman,
CCH Pounder,
Karel Roden
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Dziecko w roli wcielonego zła? Oj, znamy, znamy i wciąż nam mało. Z tego chyba założenia wyszli producenci horroru „Sierota” („Orphan”), ponieważ uczynili główną bohaterkę, dziewięcioletnią Esther, psychopatyczną morderczynią. Doskonały pomysł, szkoda tylko, że – mówiąc delikatnie - z lekka zwietrzały. Ale dajmy filmowi szansę. W końcu horror nie jest gatunkiem, w którym oryginalność jest najbardziej pożądano cechą.

Streszczenie fabuły nie brzmi jednak zachęcająco. Młode małżeństwo, Kate i John, przeżywa dramat po stracie nienarodzonego dziecka. Chcąc przywrócić życiu namiastkę normalności, decydują się na adopcję. W pobliskim sierocińcu zaprzyjaźniają się z dziewięcioletnią Ester. Jej pojawienie się daje początek niecodziennym zdarzeniom. Kate odkrywa niebezpieczeństwo i usiłuje zwrócić na nie uwagę innym. Niestety jej ostrzeżenia zostają wysłuchane w momencie, gdy dla wszystkich jest już za późno… Dziewięcioletnia Esther zmienia życie Kate i Johna w koszmar.

Zdjęcia do filmu kręcono od 3 grudnia 2007 do 7 marca 2008 w Montrealu i Toronto (Kanada). Za kamerą stanął młody hiszpański reżyser, Jaume Collet-Serra, który zadebiutował średnio udanym remake`m „Domu woskowych ciał”. Scenariusz, na podstawie powieści Alexa Mace`a pod tym samym tytułem, napisał równie mało doświadczony David Johnson. Jedynym twórcą w ekipie tej amerykańsko-kanadyjskiej produkcji, który może poszczycić się bogatą filmową karierą jest autor muzyki, John Ottman. Ottman ma w dorobku kompozycję do prawie czterdziestu filmów, w tym do: „Halloween H20: 20 Years Later” (1998), drugiej części „X-Men” (2003), czy też „Valkyrie” (2008) z Tomem Cruise`m. W obsadzie aktorskiej zwraca uwagę przede wszystkim Isabelle Fuhrman w roli demonicznej Esther, która mimo młodego wieku jest już doświadczoną aktorką. A poza tym zobaczymy także dobrze znanego choćby z „Planu lotu” z Jodie Foster, Petera Sarsgaarda, a także Verę Farmigę (m.in. „Joshua”).

Film, który jest wyraźnym ostrzeżeniem przed adoptowaniem dzieci, wywołał wiele protestów ze strony organizacji rodzi zastępczych. Oburzenie wzbudziło zwłaszcza to zdanie z „Sieroty”: It must be hard to love an adopted child as much as your own (Musi być trudno kochać adoptowane dziecko tak bardzo jak swoje własne). Studio Warner Bros usunęło tę kwestię z filmu. I miejmy nadzieję, że niczego więcej z horroru Collet-Serry nie wyrzucono. Ale o tym przekonamy się dopiero na jesień

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -