Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)JENNIFER'S BODY

Zabójcze ciało

Premiera na świecie:18-09-2009
Premiera w Polsce:30-10-2010
Reżyser:Karyn Kusama
Obsada:Megan Fox
Amanda Seyfried
Adam Brody
Johnny Simmons
Autor recenzji:BartX

„Zabójcze ciało” to seksowny horror pełen pokręconego humoru. Opowiada o Jennifer (Megan Fox) – licealistce opętanej przez demona. Z wrednej, pewnej swej atrakcyjności dziewczyny zmienia się w zło wcielone. Pragnie krwi, a jej ofiarami padają kolesie, którzy do tej pory mogli tylko pomarzyć o tym, by dziewczyna łaskawie na nich spojrzała. Przyjaciółką Jennifer jest Needy (Amanda Seyfried) – zwykła dziewczyna z sąsiedztwa, która zawsze żyła w cieniu swej pięknej koleżanki. Będzie musiała stanąć na wysokości zadania i obronić miejscowych chłopaków przed demoniczną Jennifer, zwłaszcza że jedną z ofiar ma paść jej chłopak, Chip (Johnny Simmons).

„We współczesnych horrorach zmienia się potwór, do którego są przyzwyczajeni widzowie. Nasz film stawia pytanie – co, jeśli demonem okaże się piękna, popularna licealistka? To nie jest typowy potwór tylko intrygujący wątek. Każdy z nas pamięta super-laskę z liceum. Dziewczynę, która na wszystkich patrzyła z góry; którą czczono, a jednocześnie bano się jej” – mówi reżyserka "Zabójczego ciała".


Autorką scenariusza i producentką wykonawczą filmu jest Diablo Cody – laureatka Oscara (za scenariusz do „Juno”). Producentami są Jason Reitman (reżyser „Juno”), Mason Novick i Daniel Dubiecki. Reżyserię powierzono Karyn Kusamie („Aeon Flux”), której debiut „Zbuntowana” przyniósł autorce Director’s Award i Grand Jury Prize na festiwalu filmowym w Sundance w 2000 roku.

Po napisaniu „Juno” (które Cody określa jako ciepłą, uroczą opowieść), Diablo postanowiła zająć się czymś mrocznym : „Chciałam napisać historię bazującą na moich lękach; coś dziwnego, a jednocześnie zabawnego. Zaczęłam się zastanawiać nad tym czego się obawiam i uznałam, że dziewczyny są straszne!”

„Scenariusz „Zabójczego ciała” przeczytałem, gdy „Juno” zgarniało wszystkie możliwe nagrody.” – wspomina Reitman. „Byłem bardzo podekscytowany, bo wiedziałem, że Diablo jest fanką horrorów. Ja też nie opuszczam żadnej premiery tego gatunku. Oglądam więcej horrorów niż komedii. Scenariusz rzucił mnie na kolana – bałem się, a jednocześnie sikałem ze śmiechu.”

Niektórym może się wydawać, że horror i komedia to kiepskie połączenie, ale Reitman się z tym nie zgadza : „Niedaleko pada horror od komedii. Tworzą dużo lepsze połączenie niż inne gatunki. Zarówno w horrorze jak i komedii historia musi być poprowadzona w taki sposób, żeby manipulować widzem. Oglądając dramat po prostu się siedzi i wpatruje w ekran. Twórcy horrorów i komedii chcą osiągnąć zamierzony efekt – wywołać salwy śmiechu lub krzyk i płacz.”

Diablo Cody przyznaje, że nie znała żadnej Jennifer, ale spotkała na swojej drodze dziewczyny, które szły po trupach do celu: „Plotki, intrygi, podkładanie świń. To delikatniejsza wersja tego co robi filmowa Jennifer. Chciałam pokazać specyfikę relacji damsko-damskich, wzajemną niechęć, wykorzystywanie swojej atrakcyjności fizycznej. Dzisiaj dziewczyny bardzo wcześnie przestają być niewinne i zaczynają czerpać korzyść z seksapilu. Oberwało się też trochę małomiasteczkowości – bohaterowie, którzy reagowali na tragedię [śmierć młodych chłopaków] w sposób niekonwencjonalny, od razu byli wytykani palcami i traktowani jako zdrajcy. Chodziło mi też o dobrą zabawę – nakręcenie fajnego filmu, żeby ludzie mogli zrelaksować się w kinie.”

Reitman miał ciekawe spostrzeżenie : „W którymś momencie zorientowałem się, że obrywają wszyscy kolesie. Osiłki, kujony, Goci. Diablo chyba się wyżyła na wszystkich swoich byłych! „Juno” było urocze i pełne miłości, a „Zabójcze ciało” to słodka zemsta.”

Reitman wyprodukował „Zabójcze ciało” wraz z Masonem Novickiem i Danielem Dubieckim, którzy wyprodukowali „Juno”. Reżyserię powierzono Karyn Kusamie. „Od początku chcieliśmy, żeby reżyserowała kobieta. Głównymi bohaterkami horroru są dziewczyny, scenarzystka jest kobietą. To film opowiedziany z damskiej perspektywy. Jak mogliśmy powierzyć reżyserię facetowi?” – mówi Reitman. „Widziałem „Zbuntowaną” [debiut Karyn] w Sundance w 1999 roku. Od tamtej pory jestem fanem Karyn i bardzo się ucieszyłem, że będę z nią pracować.”

„Wiele osób było zainteresowanych wyreżyserowaniem tego filmu. Spotkałam się z Karyn w jakimś hotelu i już po pięciu minutach chciałam dzwonić do producentów z nowiną, że znalazłam naszą reżyserkę. Karyn dokładnie wiedziała o co mi chodzi. Nadajemy na tych samych falach.” – mówi Cody.

Kusama zakochała się w scenariuszu od pierwszego przeczytania : „Przypomniało mi się jak sama chodziłam do liceum. Damska przyjaźń w ogólniaku bywa dziwna, a nawet toksyczna – dziewczyny po cichu ze sobą rywalizują, są zazdrosne, ale przy tym nie szczędzą sobie komplementów, a złośliwości wypowiadają z uśmiechem na ustach. Diablo napisała o tym rewelacyjny scenariusz z wyraźnie zarysowanymi postaciami. Przy tym postawiła gatunek horroru na głowie. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak oryginalnym i ciekawym przedsięwzięciu.”

Jak dodaje reżyserka : „Ten film jest o dorastaniu. O tym jak dzieci stają się dorosłymi. W którymś momencie zdają sobie sprawę z tego, że na świecie jest sporo syfu i zła i każdy z nas musi dbać o swoje bezpieczeństwo. W „Zabójczym ciele” są demony i leje się krew, ale prawdziwym horrorem jest to, że nastolatki potrafią być okrutne i przychodzi im to z łatwością.”

(na podstawie materiałów dystrybutora)

Screeny

HO, JENNIFER'S BODY HO, JENNIFER'S BODY HO, JENNIFER'S BODY HO, JENNIFER'S BODY

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -