Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)PREDATORS

Drapieżcy

Premiera na świecie:07-07-2010
Premiera w Polsce:09-07-2010
Reżyser:Antal Nimród
Obsada:Adrien Brody, Laurance Fishiburne, Danny Trejo, Alice Braga, Topher Grace, Oleg Taktarov, Carey Jones
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Pamiętacie środkowoamerykańską dżunglę, w której Arnold Schwarzenegger wraz z grupą komandosów uganiał się za partyzantami, by nieoczekiwanie samemu stać się ofiarą kosmicznych drapieżców? Pytanie było retoryczne, bo któż nie znałby ”Predatora” Johna McTiernana, jednego z najsłynniejszych filmów fantastycznego kina akcji doprawionego szczyptą horroru. Producenci z Twentieth Century Fox postanowili wskrzesić nieco nadwątloną sławę serii głownie za sprawą dwóch niezbyt entuzjastycznie przyjętych crossoverów: „Predators vs „Alien” i „Predators vs „Alien: Requiem”. Najprostszą receptą na poprawę wizerunku serii okazało się sięgniecie do źródle, czyli do pierwszego filmu z 1987 r.. Czas, rzecz jasna wymusił pewne zmiany. W głownej roli, Dutcha nie zobaczymy obecnego gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera, lecz cała reszta pozostanie bez zmian. Oczywiście z wyjątkiem, że będzie więcej, szybciej, głośniej i efektowniej.

Fabuła jest bowiem bliźniaczo podobna do oryginału McTiernana. Akcje przeniesiono co prawda na rodzinną planetę Predatorów, ale w scenerię dziwnie znajomą. Obcy traktują bowiem przybywają na Ziemię i porywają silnych fizycznie przedstawicieli ludzkiej rasy na swoją planetę. Tam pozostawiają ich w predatorskiej dżungli i urządzają na nich polowania. Najemnik Royce, główny bohater filmu zaczyna organizować wśród ludzi, wśród których do psychopaci i mordercy, grupę gotową stawić czoła Predatorom i ich predatorskim psom – czworonożnym bestią.

Scenariusz filmu autorstwa Alexa Litvaka powstał na podstawie tekstu napisanego już w 1994 r. przez Roberta Rodrigueza, który miał początkowo również reżyserować film. Ostatecznie zajął się nadzorowaniem produkcji. Reżyserią sequela „Predatora” zainteresowani byli m.in. Darren Lynn Bousman, Marcus Nispel oraz Neil Marshall. Reżyserem filmu, za błogosławieństwem samego Rodrigueza, został w końcu Nimród Antal, Węgier, znany m.in. z reżyserii „Kontrolerów” oraz horroru „Vacancy”. Zdjęcia realizowano w terminie od 12 października do 18 grudnia 2009 r.. Ekipa filmowa kręciła w Austin, Bastrop (Teksas) Hilo, parku Kolekole Beach oraz na wybrzeżu Hamakua (Hawaje). Antal wyjaśnił w jednym z wywiadów, że jego celem było ograniczenie ilość komputerowych tricków na rzecz tradycyjnych efektów specjalnych. Reżyser pragnął by film nie odbiegał znacząco od klimatu oryginalnego "Predatora" 1987 r.. Pomóc w tym zadaniu mieli specjaliści z firmy firma KNB FX, którzy pracowali na planie filmu McTiernana Greg Nicotero i Howard Berger. Wiadomo jednak, że predatorskie ogary będą dziełem grafiki komputerowej

Interesująco przedstawia się obsada, w której obok takich sław męskiego kina, jak Laurence Fishburne (trylogia „Matrixa”) czy Danny Trejo („Od zmierzchu do świtu”), pojawi się także, kojarzony z kinem psychologicznym, Adrien Brody (Oscar za „Pianistę”). Antal tłumaczył się nawet z tego zaskakującego posunięcia obsadowego tym, że zależało mu, aby nie zatrudniać aktora, który pod względem warunków fizycznych przypominałby Arnolda Schwarzeneggera. Poza tym, Brody wciela się w postać najemnika - współcześni przedstawiciele nie przypominają osiłków.

Jedyna zła wiadomość dla miłośników grozy, że jak poprzednie filmy serii o Predatorze, nie wiele będzie w nim typowego horroru, za to dużo kina akcji i science-fiction. Ale wielbicielom kosmicznych drapieżców nie powinno to zbytnio przeszkadzać. Polska premiera, wedle zapowiedzi, powinna mieć miejsce w lipcu tego lata, ledwie kilka dni po amerykańskiej.

Screeny

HO, PREDATORS HO, PREDATORS

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -