Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)BASEMENT

Basement

Premiera na świecie:20-08-2010
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Asham Kamboj
Obsada:Danny Dyer, Kierston Wareing, Emily Beecham, Jimi Mistry, Lois Winstone
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Labirynt jako motyw dramaturgiczny często pojawia się nie tylko w thrillerach, lecz także w horrorach. Uwięzieni w sytuacji bez wyjścia bohaterowie odsłaniają swe prawdziwe oblicza, podejmują działania, których w bezpiecznych warunkach nigdy by nie podjęli, walczą na śmierć i życie o przetrwanie. Warto jednak mieć na uwadze, że w kinie grozy labirynt rozumiany jako specyficzna forma organizacji przestrzeni, współgra z labiryntem metaforycznym – ludzkim umysłem popadającym w paranoję. Najdoskonalszy i zarazem najsłynniejszy przykład tak ujętego motywu labiryntu znajdziemy w arcydziele Stanley Kubricka, „”Lśnienie”. Labirynt niekończących się korytarzy i pokoi hotelu Overlook odpowiada labiryntowi szalonego umysłu Jacka Torrance`a. W finale pojawia się zresztą labirynt dosłowny – parkowa budowla, w której bohater filmu Kubricka symbolicznie dokonuje swego żywota. Do motywu labiryntu odwołuje się także jedna z najnowszych brytyjskich produkcji „Basement” Ashama Kamboja. Oczywiście zupełnie inna klasa niż wybitny film Amerykanina, lecz twórcy zapowiadają swój film jako „horror psychologiczny”.

Fabuła brzmi znajomo. Grupa przyjaciół Gary`ego, głównego bohatera film, wracająca z antywojennej demonstracji robi sobie przystanek w odludnej, leśnej okolicy. Derek oraz Suffron znajdują nieopodal miejsca postoju tajemniczy właz do podziemi. I to w środku leśnej głuszy. Kierowani ciekawością postanawiają sprawdzić dokąd prowadzi. Schodzą nim do labiryntu podziemnych korytarzy, szybko się w nim gubiąc. Na ich poszukiwania wyruszają pozostali bohaterowie, nie zdając sobie sprawy, że znaleźli się w śmiertelnej pułapce. Wkrótce okazuje się, że nie są jednymi, żywymi istotami w podziemiach. Ktoś lub raczej coś podąża ich śladem.

Pierwszy projekt „Basement” powstawał w studiu Paperknife Productions, części słynnej wytwórni Pinewood Studios, w której swe udziały ma producent Ish Jalal. Powierzył on realizację projektu debiutantowi, Ashamowi Kamboj. Budżet produkcji wyniósł prawie 1 mln dolarów. Przez trzy tygodnie trwały zdjęcia w Pinwood, w którym wybudowano sieć podziemnych korytarzy oraz przez siedem dni w okolicach studia. Do debiutanckiego obrazu udało się zaangażować wschodzą gwiazdę brytyjskiego kina, Danny`ego Dyera znanego z „Human Traffic” i „Football Faktory” oraz z horrorów „Severance” i „Doghouse” oraz nominowaną do British Independent Film Award za rolę w głośnym dramacie „Fish Tank” Kierston Wareing. W filmie zobaczymy także Emily Beecham (“29 dni później”), Jimi Mistry („Krwawy diament”) oraz Lois Winstone („Last Orders”).


Premiera „Basement” zapowiadana jest na 20 sierpnia 2008 r.. Polska? Być może, któryś z polskich dystrybutorów nabędzie prawa i wyda film na dvd.


Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -