Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)TURISTAS

Premiera na świecie:01-12-2006
Premiera w Polsce:13-04-2007
Reżyser:John Stockwell
Obsada:Josh Duhamel
Melissa George
Olivia Wilde
Desmond Askew
Beau Garrett
Max Brown
Polly Brown
Julia Dykstra
Raul Guterres
Andréa Leal
Gustav Roth
Autor recenzji:BartX
Oficjalna strona:TUTAJ

Reżyser John Stockwell zaczynał od aktorstwa - i to gatunkowo zaangażowanego, bo występował m.in. w "Christine" Johna Carpentera i telewizyjnym serialu "Piątek trzynastego" (który poza tytułem nie miał jednak nic wspólnego z serią horrorów kinowych). Od pewnego czasu Stockwell dostarczał nam komercyjne filmy należące do nurtu seksowno-plażowego ("Blue Crush", "Into the Blue"), a w "Turistas" postanowił połączyć te inspiracje z mocniejszym kinem grozy; mówi się już nawet, że będziemy mieli do czynienia z "brazylijskim Wolf Creek".

Brazylijska dżungla kryje potworne sekrety, o których lepiej nie wiedzieć…

Wyładowany po brzegi turystami autokar wpada w poślizg. W ostatniej chwili pasażerom udaje się z niego wydostać, zanim zsunie się po stromym zboczu i roztrzaska o skały. Kolejny ma przyjechać za trzy dni…

Grupa ocalałych młodych turystów postanawia zapuścić się na rajską plażę u stóp oceanu, aby umilić sobie czas drinkami i tańcem ze zmysłowymi Brazylijkami.

Beztroskie wakacje zamieniają się w krwawy koszmar, kiedy po upojnej nocy budzą się na pustej plaży bez grosza i dokumentów. Próbując odnaleźć swoje rzeczy zapuszczają się coraz bardziej w głąb dżungli, gdzie przeżyją makabryczne chwile na granicy obłędu…

Turistas to amerykańska produkcja w całości filmowana w Brazylii. Oglądać tu można między innymi wspaniały, bujny las tropikalny i przepiękne plaże w Ubatuba oraz niesamowite podwodne jaskinie znajdujące się w pobliżu Lencois, których nikt dotąd nie filmował.

Reżyser John Stockwell, który sam z zamiłowania jest podróżnikiem, zafascynowany był debiutanckim scenariuszem Michaela Arlena Rossa, opowiadającym, jak wakacje w raju zamienić się mogą w nadzwyczaj niebezpieczną przygodę.

„Kiedy po raz pierwszy przeczytałem scenariusz Michaela Rossa „Turistas”, byłem nieco zszokowany. Może dlatego, że niedługo wcześniej grupa niedoszłych rabusiów, trzynastolatków, strzelała do mnie w niewielkim miasteczku w północnym Peru. A może ta opowieść odzwierciedlała moje lęki – lęki Amerykanina po wydarzeniach z 11 września, który obawia się, co może czekać Amerykanów poza bezpiecznymi granicami naszego kraju. W każdym razie zobaczyłem w tym scenariuszu możliwość zebrania grupy amerykańskich, angielskich i australijskich aktorów, zawiezienia ich do dżungli i nakręcenia filmu w stylu „Wybawienia” (z Johnem Voightem i Burtem Reynoldsem). Wszyscy wiedzieli od początku, że będziemy tam mieszkali w namiotach, a nie w przyczepach dla gwiazd.

Zrobiłem właśnie trzy filmy kręcone w studio i miałem ogromną potrzebę nakręcenia czegoś w zupełnie innej skali i o innej strukturze. Opowieść oryginalnie umiejscowiona była w Gwatemali, ale została przeniesiona do Brazylii, bo wydawało mi się to bardziej odpowiednim miejscem, w którym cudowna wycieczka zamienia się w podróż przez piekło. Kręcenie w Brazylii z ekipą złożoną niemal wyłącznie z Brazylijczyków było wspaniałe. Pracowali z pełnym oddaniem i działali elastycznie, co jest zupełnie inne od uregulowanych zasad związkowców. Jeśli cię polubili, mogli pracować godzinami nie wspominając nawet o dodatkowych dopłatach (w Brazylii właściwie nie ma czegoś takiego jak nadgodziny). Jeśli się ich wkurzyło, to po prostu uznawali, że na dziś mają dość kręcenia.

Wiele tego, co pokazaliśmy na ekranie można przełożyć na osobiste doświadczenia aktorów i tej niewielkiej części zagranicznej ekipy. Brazylia doświadczyła nas na różne sposoby. I chociaż wyjechaliśmy stamtąd z naszymi portfelami i nienaruszonymi organami wewnętrznymi, wszyscy mieli wrażenie, że jeden fałszywy ruch, jedno nieporozumienie, jeden zepsuty autobus, a ta nasza przygoda życia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej.”

Screeny

HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -