Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)SAW IV

Piła IV

Premiera na świecie:26-10-2007
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Darren Lynn Bousman
Obsada:Tobin Bell
Scott Patterson
Betsy Russell
Costas Mandylor
Lyriq Bent
Athena Karkanis
Justin Louis
Simon Reynolds
Mike Realba
Marty Adams
Autor recenzji:BartX

Po groteskowo nielogicznej “Pile III” twórcy sukcesu serii, Leigh Whannell i James Wan, poddali się i podjęli decyzję o nie mieszaniu się w produkcję części czwartej. Ale że wytwórnię interesują raczej wpływy kasowe niż jakość kolejnych filmów – a „Piła III” okazała się przecież dziełem opłacalnym – to szybko podjęto decyzję o zastąpieniu dawnych scenarzystów młodym zdolnym duetem Patrick Melton/Marcus Dunstan (mają już na koncie niezłą „Krwawą ucztę”). Zadbano też jednak o to aby w zespole współtworzącym kolejną „Piłę” nie zabrakło reżysera części drugiej i trzeciej, Darrena Lynna Bousmana, skuszono ostatecznie do powrotu Whannella i Wana (w roli producentów) a także najważniejszego aktora serii – Tobina Bella, występującego jako Jigsaw.

Bell nie dość, że występuje w „Pile IV” to jeszcze podpisał umowę na części piątą i szóstą. I może nie dziwiłoby to jakoś szczególnie gdyby nie fakt, że już w "czwórce" jego charakter ma być martwy! Fabuła "Piły IV" ma więc wyglądać następująco: dwóch pracowników FBI, agenci Strahm i Perez, spieszy z pomocą w rozwiązywaniu pośmiertnej zagadki Jigsawa detektywowi Hoffmanowi, gdy niespodziewanie okazuje się, że jej ofiarą może się stać jeden z ich znajomych. Bohaterom zostaje 90 minut na ominięcie pułapek i wyswobodzenie ofiary, a nadzieję na grę fair-play daje nam fakt, że nie tylko Jigsaw pożegnał się z życiem ale również jego podopieczna Amanda – a przecież nawet jeśli za nowymi pułapkami znowu ktoś stoi to chyba nie może rozegrać sprawy bardziej perfidnie niż Amanda w części poprzedniej?

Trudno prorokować jak bardzo się uda (czy, co jednak bardziej prawdopodobne – nie uda) "Piła IV", ale jedno widać wyraźnie: twórcy tego filmu nie widzą już w tej serii nic poza stosem dolarów. Pierwsza piła wstrząsała widzami bo nikt jej się nie spodziewał i przed jej premierą widzowie nie mogli na własną rękę kombinować jak potoczą się filmowe wydarzenia, teraz natomiast mamy do czynienia z globalną zgadywanką (proszę przejrzeć zagraniczne fora internetowe sugerujące setki możliwych rozwiązań fabularnych dla części czwartej), w związku z czym scenarzyści próbują prześcignąć wszelkie domysły i wymyślają coraz idiotyczniejsze zwroty akcji. Było to widać wyraźnie w "Pile III" i – niestety – zapowiada się, że nie inaczej będzie w powstającej części czwartej. A ciągłe gadanie twórców o "powrocie do charakteru części I" zakrawa na bzdurę: takim powrotem byłoby wyłącznie nakręcenie kolejnego pomysłowego, wstrząsającego filmu niezwiązanego z serią.

Screeny

HO, SAW IV HO, SAW IV HO, SAW IV

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -